Saturday, 18 July 2015
07 December 2021

«مالزی به بدرفتاری با مهاجران متهم شد»

2010 March 24

کارفرمایان و ماموران دولتی در مالزی به بدرفتاری با کارگران مهاجر متهم شدند. عفو بین‌الملل، از سازمان‌های مدافع حقوق‌بشر، در گزارشی پیرامون شرایط چند صدهزار تن از کارگران مهاجر در مالزی با استناد به مدارک و شواهدی که گردآورده، نوشته است که کارگران مهاجر در این کشور در معرض بدرفتاری ماموران پلیس و سو‌استفاده و بهره‌کشی کارفرمایان قرار می‌گیرند.

در این گزارش آمده است که یکی از اقدامات رایج در میان کارفرمایان مالزیایی گرفتن گذرنامه کارگران خارجی است به نحوی که آنان نتوانند به میل خود در داخل این کشور رفت و آمد کنند و یا از مالزی خارج شوند.

اقتصاد مالزی در خلال حدود دو دهه اخیر از رشد قابل توجهی برخوردار بوده و نیروی کار داخلی پاسخ‌گوی نیاز صنایع این کشور نبوده است.

به همین دلیل، حدود بیست درصد از نیروی کار شاغل در مالزی را مهاجران تشکیل می‌دهند و بسیاری از واحدهای اقتصادی این کشور به کار مهاجران برای ادامه فعالیت خود وابسته هستند.

دولت مالزی وعده داده است که نظارت بهتری بر وضعیت کارگران مهاجر و واحدهای صنعتی متکی به نیروی کار مهاجران اعمال خواهد داشت.

هر ساله، چندین هزار نفر از شهروندان بنگلادش، اندونزی و شمار دیگری از کشورهای منطقه به امید کسب درآمد بیشتر برای کار راهی مالزی می‌شوند.

در صورتی‌که این مهاجران محل استخدام اولیه خود را ترک کنند، به موقعیت مهاجران غیرقانونی تنزل می‌کنند و تحت تعقیب پلیس قرار می‌گیرند.

مدیر یک موسسه مالزیایی حمایت از مهاجران گفته است که اکثر کارگرانی که به امید کسب حمایت قانونی به مراجع رسمی مالزی مراجعه می‌کنند به نتیجه‌ای نمی‌رسند و مجبور می‌شوند بدون هیچ‌گونه غرامتی، به کشورهای خود بازگردند.

دلیل اصلی این وضعیت این است که براساس قوانین مهاجرت در مالزی، اجازه کار کارگران مهاجر به محض ترک محل استخدام آنان لغو می‌شود و این افراد، بدون دارا بودن مجوز کار، با خطر دست‌گیری و حبس مواجه می‌شوند.

کارگران مهاجر از بدرفتاری عمدی کارفرمایان و هم‌چنین اقدامات برخی از شهروندان این کشور برای ارعاب مهاجران نیز خبر داده و از مواردی مانند خشونت بی‌مورد، حملات خیابانی برای سرقت تلفن همراه و پول خارجیان سخن گفته‌اند.

اگرچه بسیاری از بخش های تولیدی و خدماتی مالزی به نیروی کار مهاجر متکی هستند، اما وضعیت کارگران مهاجر به خصوص در بخش خدمات خانگی با وخامت بیشتری تلقی شده است.

به گفته سازمان‌های حمایت از حقوق مهاجران، زنان مهاجر که به عنوان مستخدم خانگی کار می‌کنند به ویژه آسیب‌پذیر بوده و از حمایت قانونی لازم برخوردار نیستند.

عفو بین‌الملل از دولت مالزی خواسته است که اقدامات لازم را برای بهبود محتوا و نحوه اجرای قوانین مهاجرتی این کشور اعمال دارد و به این ترتیب، مانع از بهره‌کشی و فشار بر کارگران مهاجر شود.

در حال حاضر، شمار کارگران مهاجر در مالزی حدود دو میلیون نفر تخمین زده می‌شود که اکثر آنان از کشورهای منطقه عازم آن کشور شده‌اند.

مالزی در حدود دو دهه گذشته به یکی از کشورهای مورد توجه ایرانیان نیز تبدیل شده که این کشور را برای مهاجرت یا تحصیل برگزیده‌اند.

به گفته برخی منابع، در چند سال اخیر بر شمار مهاجران و دانش‌جویان ایرانی که با خروج از کشور، برای اقامت و تحصیل به مالزی را برگزیده‌اند به طرز قابل توجهی افزوده شده و برخی از آنان برای این منظور، به سرمایه‌گذاری در این کشور هم مبادرت کرده‌اند.

منبع

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,