Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
پرسه اجتماعی – نگاهی به سفرهای نوروزی در گفت‌و گو با یک راهنمای تور

«سفرهای نوروزی به روایت یک راهنما»

2010 March 24

سیمین/ رادیوکوچه

simin@koochehmail.com

هرساله به تعطیلات سال نو که نزدیک می‌شویم، بنا به رسمی که در سال‌های اخیر متداول شده، هرکسی بار سفر می‌بندد و برنامه‌ای می‌گذارد تا تعطیلات سال نو را در جایی به دور از خانه خویش بگذراند. آن وقت است که بازار دفاتر خدمات مسافرتی حسابی داغ می‌شود و یک «بره کشون» حسابی راه می‌افتد.

این وقت‌ها اگر اگر بخواهی مستقل عمل کنی و بلیط بگیری و به جایی بروی، ناگهان همه پروازها پر می‌شود و هیچ هتلی جا ندارد! مگر این که از تورهای یک دفتر مسافرتی استفاده کنی. حالا این تورها چه ماجراهایی دارد بماند…

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در نگاه مردم، تور یعنی این که دفتر مسافرتی ار ابتدا تا انتهای سفر مسوول سفر آن‌ها باشد و برایشان تا انتها برنامه داشته باشد. از نگاه آژانس، تور یعنی بلیط رفت و برگشت، رزرو هتل، انتقال مسافران ازفرودگاه و بالعکس و گاهی هم یک نیم روز گشت شهری رایگان در مقصد. و از این جاست که اختلاف‌ها شروع می‌شود

و در این میان راهنمای توری که یا از ابتدای سفر همراه مسافرها بوده یا در مقصد به آن‌ها پیوسته، نقش سپر محافظی را برای آژانس‌ها بازی می‌کند که باید همه غرولندها و درخواست‌های به‌جا یا نا‌به‌جای مسافران و خلاصه تمام مصایب یک سفر را تحمل کند. مسافر در مقصد تنها با راهنما روبروست و او را نماینده تام‌الختیار دفتر مسافرتی می‌داند و تمام توقغاتش را با او مطرح می‌کند. غافل از آن‌که تمام دغدغه‌های سفر توسط دو دفتر مسافرتی در مبدا و مقصد سفر طراحی و برنامه‌ریزی می‌شود و راهنمای تور می‌بایست مجری خوبی برای این برنامه‌ها باشد.

یک راهنمای تور فردی است که باید علاوه بر آن‌که دانش کافی از دیدنی‌ها، آداب و سنن، فرهنگ، تاریخ و بسیاری دیگر از اطلاعات مقصد سفر داشته باشد، از مهارت کافی در ارتباط جمعی، مدیریت، اعتماد به نفس و خلاقیت نیز برخوردار باشد. بگذریم از این که با تاسف همواره استفاده از راهنمایان غیرحرفه‌ای به دلیل کاهش هزینه‌ها از سوی آژانس‌های مسافرتی، تاثیرات منفی خویش را بر برگزاری تورها و نارضایتی مسافر می‌گذارد.

در این برنامه به گفت‌و گو با با یکی از راهنمایان تور نشسته ایم که سال‌ها تجربه همراهی با مسافران را در سفرهای خارج کشور به ویژه سفرهای نوروزی دارد:

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment