Saturday, 18 July 2015
27 November 2021
پنجم فروردین - بیست و پنجم مارس

«تقویم تاریخ پنجم فروردین»

2010 March 25

مریم / رادیو کوچه

maryam@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 441 میلادی –  «یزدگرد دوم» شاه ساسانی ایران و پسر بهرام پنجم (بهرام گور) به امپراتوری روم که پس از ناپدید شدن بهرام، در مرزهای شمال غربی ایران دست به تمرکز نیرو زده بود و مرزنشینان را تحریک به نافرمانی می‌کرد، اعلان جنگ داد. بهرام پنجم در جریان شکار گور ناپدید شده بود و مدتی، ایران بدون رییس کشور بود. پس از بی‌نتیجه ماندن جستجو برای یافتن او و یا جسدش، بزرگان ایران پسرش را به نام یزدگرد دوم که یک متعصب مذهبی بود جانشین او کردند که اندرزهای موبد موبدان (روحانی ارشد آیین زرتشت) را بی‌چون و چرا به اجرا در می‌آورد.
  • 1821 میلادی – میهن‌دوستان یونانی برای پایان دادن به سلطه عثمانی که چند قرن ادامه داشت بپاخیزی مسلحانه خود را آغاز کردند که بیش از هفت سال طول کشید تا به ثمر رسید. این بپاخیزی از «پاتراس» آغاز شد و استقلال‌طلبان دژ عثمانی‌ها در «مورین» را متصرف شدند و دولت عثمانی مجبور شد برای جنگ با آنان از آلبانی و نقاط دیگر نیرو به یونان بفرستد.
  • 1975 میلادی – «فیصل ابن سعود» پادشاه وقت کشور سعودی در کاخ سلطنتی ریاض در دفتر ویژه ملاقات‌ها به دست برادر زاده‌اش «فیصل ابو مساعد» با شلیک گلوله کشته شد. ضارب که در بیروت تحصیل می‌کرد به منظور اعتراض به کاهش مقرری که هر ماه به او پرداخت می‌شد به دیدار ملک فیصل رفته بود. کاهش مقرری به دلیل تنبلی در تحصیل و ولخرجی بود. قاتل پس از محاکمه، سه ماه بعد (در ماه ژوئن) در یکی از میدان‌های شهر ریاض گردن زده شد. روزنامه‌های تهران برای انتشار فوری خبر قتل ملک فیصل، شماره فوق‌العاده  منتشر ساخته بودند.
  • 1957 میلادی –  پیمان رم تصویب شد و جامعه اقتصادی اروپا (بازار مشترک اروپایی) را بنا نهاد که پس از ده‌ها سال تبدیل به اتحادیه اروپا و فراگیر شده است.
  • 2002 میلادی –  در منطقه‌ی وسیعی در افغانستان و شمال پاکستان زلزله روی داد و بیش از هزار تن را کشت.
  • 1957 میلادی – «کریستیان هویگنس» قمر تایتان، از اقمار سیاره‌ی کیوان را کشف کرد.
  • 1375 خورشیدی – درگذشت «محمد اسماعیل رضوانی» پدر تاریخ معاصر و تاریخ مطبوعات ایران، پژوهش‌گر برجسته تاریخ و استاد سابق دانشگاه تهران در این روز.
  • 1358 خورشیدی – ایران بطور رسمی از پیمان «سنتو» خارج شد. این اقدام بنا به نظر و رای اعضای شورای انقلاب عملی شد. سنتو یا سازمان پیمان مرکزی درسال 1959 میلادی جانشین پیمان بغداد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,