Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
ملودی کوچه - «جانی کش»

«مرد سیا‌ه‌پوشِ موسیقی کانتری»

2010 March 26

ثمر سعیدی/ رادیو کوچه

samar@koochehmail.com

«جانی کش» ((Johnny Cash یکی از بزرگ‌ترین هنرمندان موسیقی فولک و کانتری است. این خواننده، ترانه‌نویس و نوازنده‌ی سبک کانتری ادبیات جدیدی را در ترانه‌سرایی ابداع کرده است. اشعار او حاکی از عشق به میهن، زندگی، خانواده و دوستان است و طنزی که «جانی کش» در سرودن شعر آهنگ‌هایش به کار می‌برد آثار وی را سرشار از گوشه و کنایه و انتقادهای اجتماعی کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

جانی هنرمند با استعدادی بود. وی در دوران خدمت سربازی با تلاش خود نوازندگی گیتار را یاد گرفته بود و در این راه معلمی نداشت. هم‌چنین پیش از معروف شدن فقط یک مرتبه جلسه‌ی تمرین صدا داشت که در همان یک تمرین هم، شخصی که از وی تست می‌گرفت به جانی کش توصیه کرد که هیچ‌وقت صدایش را عوض نکند.

جانی در دهه‌ی 50 به شهرت قابل توجهی دست پیدا کرد و آهنگ‌های که می‌نوشت و اجرا می‌کرد یکی پس از دیگری مورد توجه مخاطبین موسیقی فولک در آمریکا قرار می‌گرفتند. اما او در سال‌های آغازین دهه‌ی 60 به‌دلیل اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی دچار مشکل فراوانی شد.

«جون کارتر» همسر دوم جانی کش که خود نیز از هنرمندان زن موسیقی کانتری بود به همسرش کمک کرد تا اعتیاد را کنار بگذارد و فعالیت حرفه‌ای را از سر بگیرد. جانی در اوایل دهه‌ی 70 مجری یک برنامه‌ی تلویزیونی شد و با توجه به فروش مناسب آثارش درآمد بسیار خوبی به‌دست آورد. او و همسرش در زمینه‌ی حقوق رنگین‌پوستان و زندانیان، فعالیت‌ها اجتماعی بسیاری داشتند و از درآمد خود برای کارهای خیریه و بشردوستانه هزینه می‌کردند.

جانی کش و جون کارتر تا پایان عمر به‌هم وفادار بودند و وابستگی آنها به اندازه‌ای بود که 3 ماه بعد از مرگ جون کارتر در سال 2003 جانی هم از دنیا رفت. جون کارتر در نوشتن تعدادی از آثار معروف جانی به او کمک کرده و همیشه علاوه بر همسر و همراه، همکار وی نیز بوده است.

جانی کش که بیش از 70 آلبوم موسیقی را تهیه و عرضه کرده است در دهه‌ی 90 با تلاش یک تهیه‌کننده‌ی موسیقی از نو مطرح شد و بر سر زبان‌ها افتاد. در سال 2007 فیلمی از زندگی این هنرمند تهیه شد که مورد توجه عموم قرار گرفت. هنرپیشه‌های نقش جانی و همسرش جون کارتر، نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار شدند. جانی کش در اغلب موارد رنگ سیاه به تن می‌کرد و به‌همین دلیل به «مرد سیاه‌پوش» شهرت پیدا کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,