Saturday, 18 July 2015
26 November 2021
در گفت‌و‌گو با علی‌رضا نوری‌زاده در پی انتشار در العربیه

«حمایت آخرین ملکه ایران از میر‌حسین و کروبی»

2010 March 26

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

چندی پیش فرح دیبا آخرین ملکه ایران در گفت‌و‌گویی با العربیه اشاره کرد میرحسین موسوی و مهدی کروبی رهبران معترضان در ایران «بسیار شجاع» هستند. او در این گفت‌و‌گو با حمایت از جنبش ایجاد شده بعد از انتخابات اشاره کرده است‌ «ملت ما شایسته زندگی برتر است».

او هم‌چنین در گفت‌و‌گویش با العربیه اشاره کرده است که «آن‌چه می‌گویم تغییر نظام کنونی به نظامی بهتر است‌. همان‌گونه که فرزندم (‌رضا پهلوی‌) گفته است ایرانیان خود انتخاب خواهند کرد که نظام آینده پادشاهی باشد یا جمهوری دموکراتیک».

وی با اشاره به اعتراضات جاری در ایران موسوی و کروبی را «بسیار شجاع» توصیف کرد و اعتراضات را «گسترده‌تر از موضوع انتخابات» دانست.

فرح پهلوی با تاکید بر این‌که از معترضان پشتیبانی می‌کند‌، گفت‌: «جوانان دختر و پسر ایرانی از جان‌گذشتی زیادی از خود نشان می‌دهند و من حداقل به شکل اینترنتی از آن‌ها پشتیبانی می‌کنم.»

این اظهارات در پی برخی سخنرانی‌های رضا پهلوی فرزند آخرین پادشاه ایران که از جریانات اخیر ایران حمایت کرده و حتا در عکسی که بر سر سفره نوروزی این خانواده منتشر شده است نوه‌های خانم دیبا دست بند سبز بر دست دارند، موجب اعتراض گروه‌هایی از سلطنت‌طلبان شده است.

به نوعی که از ابراز ان و حتا اعتراض به وی و فرزندش که سمبل پادشاهی برای آنان به حساب می‌آید ابایی نداشته‌اند‌.

تعدادی دیگر نیز این گفت‌و‌گوی العربیه را ساختگی دانسته و آن را دروغ خوانده‌اند.

در خصوص صحت و سقم این گفت‌و‌گو با علی‌رضا نوری‌زاده که خود شاغل در العربیه و تحلیل‌گر است مصاحبه‌ای کرده‌ام و هم‌چنین از او خواسته‌ام نگاهش را به این روی‌کرد خاندان پهلوی بگوید:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

از «العربیه» نقل شده است که خانم «فرح دیبا»  آقای موسوی و کروبی را  از رهبران شجاع ایران قلمداد کردند. به نظر می‌رسد با توجه به نوع تفکر پادشاهی در ایران و جنبش فعلی ایران، این موضوع در منافات باشد. آیا شما این گفته و نوشته‌ی العربیه را تایید می‌کنید؟

بله. این یک مصاحبه‌ی تلویزیونی بود که نماینده  العربیه در قاهره با او انجام داده بود و در سایت العربیه این مصاحبه هم به فارسی و هم به عربی آورده شد. در این مصاحبه ملکه پیشین ایران با اظهار حمایت از جنبش سبز در ایران  گفت که این جنبش او را به شگفتی واداشته  و بسیار  او را شادمان کرده که  مردم ایران در چنین وضعی هستند و با چنین  شکوه و عظمتی به دنبال آ‌زادی‌خواهی هستند. و وقتی از او سوال شده بود که با توجه به مقام و جایگاهی که قبلن داشتید، چه احساس و نگاهی به رهبری این جنبش دارید؟ ایشان گفته بودند که من به دفعات شجاعت آقای موسوی و کروبی را  ستوده‌ام. تمام مدت اظهار  کرده بود که به جنبش سبز اعتقاد دارد و  بسیار به آن دل بسته است. وقتی این منتشر شد اثرات مختلفی داشت. اما این را باید گفت که هم او و هم فرزندش، «رضا پهلوی» در طول ماه‌های گذشته  در جاهای مختلف  با جنبشی که در ایران است اظهار هم‌دلی و حمایت کرده‌اند. فارغ از مقام و جایگاهی که در گذشته داشته‌اند یا  ادعاهایی که ممکن است طرف‌دارانشان داشته باشند.

خانم فرح و آقای رضا پهلوی  چندی پیش هم در ارتباط با مسایل جنبش ایران بعد از انتخابات اظهاراتی داشتند که موجب اعتراضات بسیاری از سلطنت‌طلب‌ها شده است و آن‌ها معتقدند این عدم همراهی با جریانات سلطنت طلبی است. تعبیر شما چیست؟ آیا تغییر روی‌کرد خانواده‌ی پهلوی هدف‌مند است؟

خیلی روشن است که آن‌ها هم نمی‌توانند فارغ از بقیه مردم ایران باشند. منهای آن جایگاهی که داشتند. وقتی رضا پهلوی دست‌بند سبز را  از روز اول به دست کرد و همه جا اعلام کرد  بدون این که برای خودش جایی قائل باشد، مثل بقیه مردم ایران از این جنبش حمایت می کند. طبیعتن کسانی که به عنوان «شاه‌الهی» آن‌ها را می‌شناسیم خیلی از این موضع‌گیری ناراحت هستند و ناسزا می‌گویند. اگر به تلویزیون‌های لس‌آنجلسی نگاه کنید می‌بینید که به ملکه پیشین ایران و فرزندش حملاتی شده  که بی‌سابقه است. عنوان‌هایی مثل شاه سلطان حسین یا  ترکان خاتون برای  آن‌ها گذاشته‌اند. افراط‌گری در هر دو سو این نوع حرکت‌ها را نمی‌پسندد. افراط‌گری به هیچ‌وجه تعقل و اعتدال را  نمی‌پذیرد. اگرحتا با رویا بخواهد زندگی کند.

اما  نه فقط از جانب سلطنت‌طلبان بلکه از آن طرف  بعضی از مدعیان حمایت از جنبش سبز  در کنار «حسین شریعت ‌مداری»  و «کیهان» و غیره، نسبت به این اظهار‌نظرها بی‌تابی کردند و ناسزا گفتند. در حالی‌که  جنبش سبز حداقل نشان داده که این سعه صدر را دارد که سوال نم‌یکند شما دیروز چه کاره بودید یا چه اعتقادی داشتید. نمونه‌ی این که در صفوف جنبش سبز بازجوی سابق وزارت اطلاعت را هم می‌بینید. بنابراین همه مردم ایران می‌توانند در این جنبش حضور داشته باشند.

وقتی ما در مورد خانواده‌ی پهلوی صحبت می‌کنیم با یک  نوع خاصی از حکومت و حکومت پادشاهی را  در پشت آن‌ها می‌بینیم و امروز این خانواده  از جریان‌های داخل ایران و مخصوصن موسوی و کروبی حمایت می‌کنند که در تقابل با خانواده‌ی پادشاهی قرار داشتند. فکر می‌کنید  این به معنای تفاهم در نحوه‌ی  اداره‌ی دموکراتیک کشور  از ناحیه این‌ها است؟

بدون شک اگر این نوع نگرش تایید شود و  از آن حمایت شود بسیار خوب است. این تحمل یکی از صفاتی است که ما در گذشته داشتیم  و نمی‌دانم چه شد که رادیکالیزه شدن سیاست ما را به این ورطه کشاند. در مثنوی داستان داریم که به اعتقادات فرد کاری نداشته باشیم و انسانیت او را در نظر بگیریم. در جامعه‌ی ما، باید به جایی برسیم  ‌که این نوع تفکر را تشویق کنیم. در ایران فردا باید  هم برای فرح و هم برای رضا پهلوی ‌و هم برای مخالفان او و هم برای حسین شریعت‌مداری و  برای همه جا باشد. چه اشکالی دارد که یک جامعه‌ی متسامح و متعدد فکر یا تکرر‌گرا داشته باشیم؟ اگر این‌ها سهمی برای خودشان مطالبه می‌کردند در آن صورت باید رهبر جنبش سبز مشخص می‌کرد که این مطالبات محلی ندارد. اما چنینی کاری نکردند و فقط تایید کردند و مانند هر ایرانی دیگر از این جنبش ابراز خوشحالی کرده و آن را حمایت کردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۳ Comments


 1. سودایی
  1

  یک خط بالای عکس: کلمه «ازجان گذشتگی» را تصحیح کنید


 2. سودایی
  2

  در پاسخ اولین سوال، در جمله آخر

  «… فارغ از مقام و جایگاهی که در گذشته داشته‌اند یا ادعاهایی که ممکن است طرف‌دارانشان داشته باشند.»

  قبل از کلمه فارغ باید ویرگول بگذارید. به یاد داشته باشید که این یک جمله کامل نیست، و در واقع ادامه جمله قبل است و بدون آن معنی ندارد.

  مصاحبه خوبی بود