Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
9 فروردين ماه ۱۳۸۹

«گزیده مطبوعات دوشنبه ترکیه»

2010 March 29

روزنامه زمان، طی گزارشی سفر رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در اجلاس سران اتحادیه عرب را مورد ارزیابی قرار داده و می نویسد: اردوغان اسراییل را به علت ساخت ۶۰۰ واحد مسکونی جدید در بیت‌المقدس مورد انتقاد قرار داد.

به نوشته این روزنامه نخست وزیر ترکیه در سخنان خود اظهار داشته تا زمانی که بیت‌المقدس بسوزد فلسطین، تا زمانی که فلسطین بسوزد خاورمیانه و تا زمانی که خاورمیانه بسوزد در جهان امنیت و آرامش وجود نخواهد داشت. اردوغان با بیان اینکه مساله خاورمیانه از طریق مذاکرات بی‌نتیجه قابل حل نمی‌باشد، از جامعه جهانی خواست تا برای حل این فاجعه مداخله نماید.‌

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روزنامه صباح در تیتر خود به نتایج انتخابات اخیر عراق پرداخته و می‌نویسد: ایاد علاوی رهبر گروه «عراقیه» که با حمایت گروه‌های لاییک و سنی عراق بیش‌ترین آرا را به خود اختصاص داده، در یک کنفرانس خبری ابراز امیدواری کرد که کابینه جدید به زودی تشکیل یابد.

به گزارش این روزنامه علاوی در اولین پیام خود با اشاره به ضرورت ایجاد تفاهم اظهار داشته که هدف من تشکیل دولت اکثریت نیست، بلکه دولتی است با مشارکت ملی.

روزنامه خبر تورک در خبری تحت عنوان «انتقاد ناتو از اتحادیه اروپا در رابطه با ترکیه» می‌نویسد:‌

در نشست بروکسل که از سوی صندوق مارشال یکی از موسسات ترویج اندیشه آمریکا ترتیب یافته بود، آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو طی سخنانی از اتحادیه اروپا خواست تا برای رفع موانع موجود بر سر راه وحدت ناتو و اتحادیه اروپا تلاش کند.

این روزنامه به نقل از راسموسن می‌نویسد: «عادلانه خواهد بود اگر انجام تنظیمات در جهت ایجاد هماهنگی میان ترکیه و سیاست امنیتی و دفاعی اروپا مورد ضمانت قرار گیرد. نروژ نیز همانند ترکیه متفق ناتو است ولی عضو اتحادیه اروپا نیست. با این‌حال دارای چنین تنظیماتی است. چرا اتحادیه اروپا چنین اقدامی را برای ترکیه انجام نمی دهد.»

روزنامه استار نیز در خبری با تیتر «شاه‌زاده نحیان ناپدید شد» می‌نویسد: احمد نحیان، وزیر مشاور امارات متحده عربی و برادر کوچک خلیفه بن زیاد آل نحیان امیر ابوظبی پس از سقوط هواپیمایش در مراکش ناپدید شد.‌

این روزنامه گزارش می‌دهد خلبان هواپیمای مذکور که بر روی دریاچه سقوط کرده بود، جان سالم بدر برده ولی تلاش برای یافتن شاه‌زاده احمد هم‌چنان ادامه دارد.

روزنامه استار هم‌چنین می‌نویسد: بر اساس رتبه بندی «فوربس»، شاه‌زاده احمد ۲۷-مین مرد ثروتمند جهان بوده و در عین حال رییس مرکز سرمایه‌گذاری ابوظبی، بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری جهان می‌باشد.

و روزنامه جمهوریت نیز گزارش می‌دهد که به منظور استفاده بهتر از نور خورشید، از ساعت ۳ بامداد روز یکشنبه ساعت‌ها در ترکیه یک ساعت جلو کشیده شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,