Saturday, 18 July 2015
02 December 2021

«راه‌پیمایى اسلامی‌ها برعلیه انتشار‌ آیات شیطانى»

2010 March 29

رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه 25 مارس ده‌ها نفر از مردم اربیل و حومه در حالى که کتاب‌هاى قرآن بدست گرفته بودند در راه‌پیمایى اعتراضى بسوى پارلمان کردستان حرکت کردند و خواستار آن شدند که ناشران آیات شیطانى و نیز آن کسانى که در روزهاى گذشته در شهر سلیمانیه نسخه‌اى از کتاب قرآن را سوزانده بودند محاکمه و دادگاهى بشوند.

بنیادگرایان و اسلامیهاى تندرو با سردادن شعارها علیه بانیان این عمل که گفته می‌شود نیروی پلیس در روزهاى اخیر با داخل شدن به مسجدى در سلیمانیه کتاب قرآن را سوزانده‌اند و نیز واکنش تند به انتشار  بخشى از ایات شیطانی مجله‌ى «مردم» اعتراض شدید خود را نشان دادند.

«حاجى صابر» که جزو یکى از شرکت‌کنندگان در این راه‌پیمایى بود به آژانس خبرى «اصوات العراق» گفت ما خواهان آنیم که پارلمان کردستان و حکومت اقلیم کردستان در اسرع وقت ناشران و مترجم آیات شیطانى و نیز پلیس‌هاى عامل سوزاندن قرآن در یکى از مساجد سلیمانیه را‌ به شدت محاکمه کنند و آن‌ها را بسزاى کارشان برسانند زیرا که با این اقدامشان به دین اسلام و مسلمان‌ها توهین کرده‌اند.

نامبرده نیز گفت: «انتشار آیات شیطانى و پاره کردن قرآن توسط گروهی پلیس که با یورش بردن به مسجدى این‌کار را کرده‌اند کار زشت و ناشایستی است و توهین به شعور مسلمان‌ها می‌باشد. ما نهایت تنفر و انزجار خود را از این کار ابراز می‌داریم و اگر حکومت اقلیم آن‌ها را مجازات نکند ما آن‌ها را بسزاى اعمالشان می‌رسانیم.

هم‌زمان ریاست اوقاف و امور دینى در پارلمان کردستان همراه با اعضاى کمیسیون ضمن پیشوازى گرم ،خاطر‌نشان کرد که بخش اوقاف و امور دینى پارلمان کردستان کاملن مراقب رویدادها و اوضاع موجود می‌باشد و بشدت اعمال و کارهایى را که بر علیه دین اسلام باشد کنترل می‌کنند.

دکتر بشیرخلیل حداد رییس کمیسیون اوقاف تظاهر‌کننده و بنیادگراى فعال که خود یکى از دست‌اندرکاران این راه‌پیمایى بود خطاب به شرکت‌کنندگان اظهار داشت که این کارهاى خود‌سرانه و غیر مذهبى از سوى یک عده پلیس و مامور حکومتى‌، خود‌جوشانه صورت می‌گیرد و هیچ ارگان یا نهادى پشت سر این قضایا نیست و پارلمان کردستان باید نهایت تلاش خود رابراى بسزا رساندن این افراد انجام بدهد.

هم‌زمان بشیرخلیل حداد اسلامى تندرو به آژانس خبرى «اصوات العراق» گفت که حکومت اقلیم کردستان این افراد را دست‌گیر کرده است و کمیسیون اوقاف و فراکسیون اسلامى با دقت این مسایل را زیرنظر دارد  و اجازه‌ى هیچ کار و عملى که از نظر ما مغایر با اسلام و ره‌نمودهاى آن باشد را نمى‌دهیم.

شایان ذکر است که طى روزهاى اخیر بخاگر چاپ و انتشار آیات شیطانى دراقلیم کردستان احزاب مسلح و نهادهاى بنیاد‌گراى اسلامى بویژه حزب کومل اسلامى و حزب متحد اسلامى و نیز جنبش اسلامى کردستان بکرات از مساجد اربیل و سلیمانیه ‌ و هم‌چنین از طریق کانال‌هاى ماهواره‌اى خودشان فتواى قتل سردبیر و مترجم این رمان را داده‌اند.

هر چند که سردبیر نشریه «مردم» در سلیمانیه زیر فشار شدید اتحادیه میهنى کردستان و حکومت جمهورى اسلامى ایران بناچار از احزاب اسلامى و مردم کردستان پوزش خواست‌‌، با وجود این در روز 8 مارس 2010 مورد سو‌قصد اسلامی‌ها و عوامل جمهور اسلامى ایران قرار گرفت.

نکته‌ى حایز اهمیت این است که حکومت اقلیم کردستان که خود را طرفدار آزادى بیان و مطبوعات نشان می‌دهد و بظاهر ادعاى آن‌را دارد که در امور خبرنگارى و روزنامه‌نگارى و مطبوعات آزادى کامل داده است در عمل برخوردى دوگانه و متناقضانه دارد، براى نمونه چرا باید ترجمه و انتشار بخشى از ایات شیطانى در نشریه‌اى همگانى و هفتگى این چنین باعث برخوردهاى تند از سوى بنیادگران اسلامى و احزاب اصول‌گرا باشد و هم‌زمان حکومت کردستان با سکوت به این نقض کامل آزادى بیان در عمل به آن‌ها اجازه‌ى راهپیمایى  و گسترش چنین ‌حرکت‌ها و عکس‌العمل‌هایى را بدهد‌، مگر غیر از اینست که با سکوت و نبود موضع شفاف و واقع بینانه‌اى بیشتر میدان را براى بنیادگرایان و اصول‌گراها را باز می‌گذارد.

نکتهى مهم دیگر دخالت جمهورى اسلامى در امور حکومت خود مختار  اقلیم کردستان می‌باشد، چرا باید جمهورى اسلامى ایران باعث و موجب توقیف‌شدن رسانه‌اى همگانى و ملى در سرزمین کردستان باشد‌؟ از آن مهم‌تر سکوت و موضع نگرفتن نویسندگان و روشن‌فکران و هنرمندان کردستان می‌باشد.

اگر در مورد ترجمه‌ى رمان سلمان رشدى سکوت برگزیده‌اند این را باید مطمئن باشند که با نداشتن موضع  شفاف و واقع‌بینانه در عمل بر‌خلاف آزادى بیان و اصول روزنامه‌نگارى رفتار کرده‌اند.

سایت‌هاى مرتبط:

http://www.xendan.org/dreja.aspx?=hewal&jmara=5158&Jor=1

http://xwdakan.com/xwdakan/?p=1063

http://www.islampaik.org/direje.aspx?jimare=2544&Babet=wtar

http://www.islampaik.org/direje.aspx?jimare=4214&Babet=hewa

http://www.islampaik.org/direje.aspx?jimare=4205&Babet=hewal

http://www.islampaik.org/direje.aspx?jimare=4214&Babet=hewal

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,