Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
تماشاخانه 3

«نگاهی به آثار رکن‌الدین خسروی»

2009 August 24

مجید بهشتی / رادیو کوچه

این برنامه نگاهی  به معرفی هنرمندان دارد  و به  زندگی هنری «رکن‌الدین خسروی»  که از اساتید صاحب نام و مبتکر هنر تئاتر است، می‌پردازد.

voice-logo

استاد رکن‌الدین خسروی از اساتید صاحب سبک و برجسته هنر تئاتر محسوب می شود. او به دلیل وسواس در انتخاب کار، چگونگی انتخاب بازیگر، شیوه کار با هنرپیشه و نوع بازی گرفتن، به هنرمندی صاحب سبک با شیوه‌ای متفاوت معروف شده  و به عنوان فردی که با هر اجرا، نوع‌آوری‌های بسیاری را عرضه می کند، مشهور است.

20090824_cul.khosravi

هنرمندان متعددی از شاگردان وی هستند که از این میان می‌توان به  علی حاتمی، رخشان بنی‌اعتماد، آزیتا حاجیان، سعید نیک‌پور، بهروز  بقایی، جمشید جهان‌زاده، رویا تیموریان، دکتر مصطفی مختاباد، گوهر خیراندیش و بسیاری دیگر اشاره کرد .

خسروی در دانشگاه و کارگاه‌های نمایش، بازیگری را  به گونه‌ای آموزش می‌دهد که بازیگران به خلاقیت‌هایی از حس و تخیل می‌رسند که برای همیشه از این شیوه، سرمایه‌ای ارزشمند دارند و بعد به شاگردان خودشان تعلیم می‌دهند.

دکتر خسروی از سال 1334 در حالی که دانشجوی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران بود، آموزش بازیگری و کارگردانی را در کلاس‌های «دیویدسون» استاد تئاتر دانشگاه‌های آمریکا آغاز کرد. دیویدسون، در آن زمان کلاس‌های خود را در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار می‌کرد. خسروی بعد، در کلاس‌های دکتر فروغ شرکت کرد و از سال 1336 با تشکیل دانشکده هنرهای دراماتیک تهران، فعالیت‌های خود را به عنوان بازیگر و کارگردان در این دانشکده متمرکز ساخت و از همین دانشکده فارغ التحصیل شد. در سال 1972 دوره تخصصی تدریس تئاتر را در لندن پشت سر نهاد و سرانجام در سال 1992 موفق به گذراندن دوره دکترای تئاتر و کارگردانی شد.
او بیش از هفده نمایش تلویزیونی و 29 نمایش صحنه را از سال 1338 خورشیدی به این سو کارگردانی کرده است. او اغلب روی آثار برجسته‌ترین نویسندگان و نمایشنامه‌نویسان ایران و جهان کار کرده است. از میان چهره‌های جهانی می‌توان به یوجین اونیل، او هنری، چخوف، سروانتس، دومو پاسان، برشت، بکت، ژان‌پل سارتر، سوفوکل، ایبسن و سرانجام داریوفو اشاره کرد. از میان نمایشنامه‌نویسان ایرانی، رکن‌الدین خسروی تاکنون آثار غلامحسین ساعدی، اکبر رادی، آرمان امید، منوچهر رادین و رجب محمدین را بر صحنه برده است.
«پایان بازی»(ساموئل بکت) دانشکده هنرهای دراماتیک
«لبخند باشکوه آقای گیل» (اکبر رادی) تالار سنگلج؛ 1353
«زیتون»( آرمان امید) تالار دانشکده هنرهای دراماتیک؛ 1355

«ژاندارک»(برتولت برشت) دانشکده هنرهای دراماتیک؛ 1356
«سی زوئه بانسی مرده است»(فوگارد) خانه نمایش اداره تئاتر؛ 1357
«گوشه نشینان آلتونا»(سارتر) تالار سنگلج؛1359
«باغ آلبالو»(چخوف) تالار چهارسو تئاتر شهر؛ 1366
«یادداشت‌های روزانه یک دیوانه»(گوگول) لندن؛1377
«دعوت»(ساعدی)لندن 1377
«همه عطرهای عربستان»(آرابال) لندن؛ 1378
«آنتیگون»(ژان انوی)لندن؛ 1379
«مده‌آ»(داریوفو) لندن؛ 1379
«آخرین ساعات زندگی سلطان صلاح‌الدین ایوبی: کارمند رتبه سوم شهرداری طبس و حومه» (محمود کویر) لندن؛1381
«سوزن‌بان» (نویسنده مکزیکی) لندن؛ 1385
«مرگ در می‌زند»(وددی آلن) لندن؛ 1385

نمایش‌نامه «دشمن مردم» اثر ارزشمند «هنریک ایبسن» نیز توسط رکن‌الدین خسروی در شبکه 2 سیما در سال 1377 تولید و پخش گردید.

دکتر رکن‌الدین خسروی چند سالی است که به انگلستان مهاجرت کرده و با خانواده در لندن اقامت گزیده است و هر از گاهی با توجه به شرایط سخت کار تئاتر در خارج از کشور، نمایشی را به صحنه برده و اجرا می‌کند. شنیده ها حاکی از آن است که وی قصد دارد نمایشی از «اریل دورفمن» بنام «دختر و مرگ» را در لندن به صحنه ببرد و قرار است تمرین کار بزودی شروع شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۲ Comments


 1. arash
  1

  ba salam khaste nabashid khedmate shoma azizan va zahmatkeshan,sepas faravan daram az tahie chenin matalebi va moarefie azizan parsi zaban va eftekhar afarin dar sara sare donia.
  ba sepas
  bedroud


 2. simin afshar
  2

  ba salam khadmateh hamkar v dosteh azezam aghayeh beheshti v khasteh nabashid khayle lazat bordam keh dar inja ham kareh honary v farhange mekonyd kash man ham dar khadmatetan bodam