Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
یک متخصص تغذیه

«چای و قهوه در سحری باعث تشنگی می‌شوند»

2009 August 24

مریم مراداف، متخصص تغذیه با بیان این که در ماه رمضان باید از همه گروه‌های غذایی استفاده کرد، زیرا برای تأمین مواد مغذی مورد نیاز بدن و نیز تامین آب کافی ضروری هستند افزود: « گروه‌های غذایی شامل نان و غلات، ‌میوه‌ها و سبزی‌ها، گوشت‌ها، شیر و لبنیات و مغزهاست که اگر به صورت متعادل، متناسب و متنوع مصرف شوند، در کنار مصرف آب روزانه می‌توانند تامین کننده همه نیازهای بدن باشند.»

20090824_dan_tea

این متخصص تغذیه  تاکید کرد: «در وعده سحری باید غذاهایی مصرف کرد که انرژی خود را به صورت تدریجی آزاد ‌می کنند، مثل منابع کربوهیدارتی پیچیده( برنج، نان، ماکارونی). غذاهایی که حاوی قند ساده هستند (مثل شیرینی‌ها، شکلات، قند)، انرژی خود را سریع آزاد می‌کنند، لذا برای سحری مناسب نیستند، ولی هنگام افطار که فرد با کاهش قند خون مواجه است، مصرف چنین قندهای ساده‌ای می‌تواند مفید باشد.»
مراداف گفت: «هنگام سحری با مصرف آب، میوه و سبزی‌ها می توان آب مورد نیاز در طی روز را در بدن ذخیره کرد. بافت فیبری میوه ها و سبزی‌ها نیز مانند اسفنجی آب را در خود نگه می‌دارد و در طول روز به تدریج آزاد می‌کند. هم چنین از مصرف موادی مانند چای، قهوه و نسکافه در وعده سحری در ماه رمضان باید پرهیز کرد، چون این نوشیدنی‌ها مدر (زیادکننده ادرار) هستند و باعث دفع آب موجود در بدن و تشنگی فرد می‌شوند.»
وی افزود: «در حالت کلی عامل ایجاد یبوست می‌تواند عدم مصرف آب کافی، عدم مصرف کافی منابع فیبری مثل سبزی، میوه و حبوبات، نداشتن فعالیت بدنی (مثل بیماران بستری)، ‌استرس و ناراحتی‌های فکری و عوارض جانبی مصرف بعضی داروها باشد. »
این متخصص تغذیه اضافه کرد: «با مصرف مقدار کافی آب، سبزی، میوه، حبوبات و داشتن مقدار کافی فعالیت بدنی و پرهیز از سایر عوامل ایجاد کننده ی یبوست، می‌توان از این مسئله پیش گیری کرد. بعضی میوه‌ها مانند آلو، گلابی، کیوی و انجیر نیز حاوی ملین‌های طبیعی هستند که به طور طبیعی مصرف آنها برای رفع یبوست مفید است. »

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|