Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
گفت‌و‌گوی روز - در پی عدم صدور مرخصی برای هاشم خواستا معلم دربند مشهدی

«دادستان: قاتل‌ها، قاچاقچی‌ها ومعترضین مرخصی ندارند»

2010 March 30

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

علی‌رغم گذشت 8 ماه از دوران زندان مخالفت غیرقانونی با مرخصی مهندس هاشم خواستار معلم دربند مشهدی

مهندس هاشم خواستار معلم 55 ساله مشهدی که روز 25 خرداد در حال استراحت در پارک ملت مشهد بازداشت شده بود‌، با گذشت بیش از 8 ماه از بازداشت در بازداشت‌گاه‌های اداره اطلاعات‌، کوی پلیس و زندان وکیل مشهد هم‌چنان از حق قانونی استفاده از مرخصی محروم است.

خانواده خواستار در ماه‌های گذشته بارها درخواست مرخصی این معلم دربند را به دادستانی مشهد و قاضی زندان وکیل آباد داده‌اند.

به گفته خانواده این معلم زندانی مشهدی‌، آقای خواستار که به بیماری‌های گوارشی و آرترز مبتلا‌ست‌، در زندانی به مدت چندین هفته با درد دندان مواجه بوده و علی رغم درخواستش برای مداوا در خارج از زندان‌، با مخالفت مسوولان زندان مواجه شده است. ‌امری که نهایتن وی را مجبور به کشیدن دندانش در بهداری زندان وکیل آباد مشهد نموده است.

مهندس هاشم خواستار از زندانیان سیاسی و فعالین دانشجویی قبل از انقلاب است که پس از انقلاب پیشنهاد های متعدد برای حضور در مناصب دولتی و حتی پیشنهاد شهرداری طبس را رد کرده است و به شغل معلمی روی آورده است.

در خصوص وضعیت این فعال مدنی در بند گفت‌و‌گویی با همسر وی صدیقه ملکی‌فرد کرده‌ام:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خانم مالکی نزدیک به 8 ماه است که همسر شما در زندان به‌سر می‌برد. در ابتدا او به صورت کاملن اتفاقی در پارک ملت مشهد دست‌گیر شد اما ظاهرن این دست‌گیری نتیجه‌ی روشنی نداشته است. خبر داریم که علی‌رغم گذشت 8 ماه از زندانی او‌، اما اجازه‌ی مرخصی پیدا نکرده است. توضیح دهید که آیا برای مرخصی او در شب عید تلاشی شده است؟

بله. هم همکاران او و هم خود من تلاش بسیاری کردیم و نزد آقای «فروتنی»، دادستان رفتیم.  در ابتدا او به من توهین و تهدید کرد و بعد گفت که از دست من خارج است و با‌ید نزد آقای «ذوقی» دادستان کل برویم.

سپس نزد آقای «انوری» که رییس حوزه‌ی نظارت بر زندان رفتم که گفتند با استعلام کنیم ببینیم وضعیت او در زندان چطور است. یک‌بار گفتند ده روز دیگر بیایید و یک‌بار گفتند اول اسفند بیایید. تا این که من به صورت کتبی نوشتم که چه موقع به همسر من مرخصی می‌دهید که من همان موقع مراجعه کنم. گفتند اوا‌یل اسفند بیایید. سپس گفتند دهم اسفند. بعد هم گفتند دستور آمده که دزدان، قاتلان و کسانی که علیه امنیت اقدام کردند تا بیستم فروردین مرخصی ندارند.

فکر می‌کنید آقای خواستار، یک معلم مشهدی، جزو کدامیک از این گروه می‌توانست طبقه‌بندی شود که نتواند مرخصی شود؟

گفتند جزو کسانی که اقدام علیه امنیت ملی داشتند.

تا آن‌جایی که ما می‌دانیم آقای خواستار یک فعال مدنی و معلم بوده است. خبر داریم هنگامی ک در 25 خرداد او را دست‌گیر کرده بودند اشاره شده بود که اشتباه شده است. ولی چرا بعدن برای او حکم صادر شد؟

در آن موقع که او را در ملت گرفتند، دانشگاه‌ها آرام بوده و وقتی فهمیدند که از این جهت نمی‌توانند برای او مشکلی درست کنند، به گذشته‌ها پرداختند. او در سال 87 به دانشجویان شرق کشور برای برگزاری جلساتشان جا داده بودند. در صورتی‌ که خودش در این جلسات شرکت نمی‌کرد. هم‌چنین به دانش‌آموختگان ادوار تحکیم وحدت هم جا داده بود. به همین خاطر گفتند شما باید بازداشت باشید. در صورتی که هم جلسات مجاز بوده و هم دفتر ادوار تحکیم وحدت  و هم دانشجویان شرق کشور، مجوز قانونی داشته‌اند.

من می‌گویم اگر این‌‌ها جرم بود که همان موقع باید جلوآن‌ها را می‌گرفتند. اگر جرم نبوده پس چرا همسر من را نگه داشتید؟! همسر من به خاطر این که عضو صنفی فرهنگیان بوده و با دانشجویان در ارتباط بوده است،  فکر می‌کنم گفته‌اند که ممکن است این‌ها شلوغ کنند و برای پیش‌گیری او را دست‌گیر کردند.

خبر داریم که آقای خواستار از بیماری‌هایی نظیر مشکلات گوارشی و آرتروز هم رنج می‌برد. آیا توانستند تا‌کنون برای درمان از زندان خارج شوند؟

در 25 خرداد که او را دست‌گیر کردند، در آن زمان او در حال مداوای دندانش بود. من شخصن مراجعه کردم و کتبی هم اعلام کردم که یا اجازه دهید در همان‌جا دندانش را پر کند یا بیاید بیرون و این کار را انجام دهد. که در آن موقع اجازه ندادند. تا این که او با وثیقه‌ی 35 میلیون تومانی آزاد شد که در آن موقع دندان او دیگر قابل درمان نبود. که آن را کشیدند. دوباره در 25 شهریور که او را بردند در حال درمان دندانش بود. در زندان دندانش درد گرفت که او را به بهداری زندان بردند و کاری نکردند تا این که مجبور شدند دندان دوم را در بهداری زندان بکشند. او 57 ساله است و ناراحتی گوارشی شدید هم دارد. در زندان هم میوه و سبزی نیست و او بسیار رنج می‌برد. آرتروز زانو هم دارد. بیماری‌هایی که اگر مداوا نکند لاعلاج میشود.

مدت حکم آقای خواستار چقدر است؟

اول 6 سال بود که در دادگاه تجدید‌نظر به دوسال تقلیل پیدا کرد. البته نه در مرحله اول و نه در مرحله دوم هیچ حکمی به ما ندادند و شفاهی اعلام کردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment