Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
11 فروردین - 31 مارس

«گزیده اخبار مطبوعات چهارشنبه افغانستان»

2010 March 31

هانیه / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • اراده

روزنامه اراده روز چهارشنبه در مورد فساد اداری و تلاش‌هایی که علیه این پدیده در افغانستان صورت می‌گیرد، نوشته است که روند مبارزه با فساد در افغانستان رضایت‌بخش نیست. این روزنامه در ادامه گفته است که رییس جمهور ایالات متحده امریکا و بسیاری از مقامات عالی‌رتبه دیگر جهان در سفر به افغانستان از دولت این کشور خواسته‌اند تا در برابر فساد اداری به طور جدی مبارزه کند.

  • انیس

روزنامه دولتی انیس  در مورد تلاش‌ها برای آموزش بیشتر نیروهای پلیس در افغانستان به نقل از وزیر داخله آلمان نوشته است که آنان در نظر دارند، سالانه پنج هزار تن از سربازان پلیس را آموزش بدهند. برنامه‌های سرمایه‌گذاری در افغانستان و بررسی آن در این کشور، از دیگر مطالب این روزنامه است.

  • ویسا

روزنامه ویسا با اشاره به سفر رییس جمهور افغانستان به چین و ایران به نقل از نشریه ایشیا تایمز نوشته است که این سفر‌ها و روابط کرزی با چین و ایران بر  اوباما تاثیر منفی گذاشته است. این روزنامه در جای دیگری به ضرورت همکاری‌ها در افغانستان توجه کرده و نویسنده گفته است، افغانستان در صورتی می‌تواند پیشرفت کند که  ‌همکاری‌های وسیع منطقه‌ای و بین‌المللی را با خود به همراه داشته باشد.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی برخی از اظهارات مایک مولین فرمانده ‌نیروهای امریکایی را منتشر کرده که در خصوص مبارزه با فساد اداری در افغانستان سخن گفته ‌است. این روزنامه به نقل از این فرمانده نوشته است، در صورتی که فساد اداری از بین نرود، در عملیات قندهار موفقیت به دست نخواهد آمد. آرمان ملی ماموریت سازمان ملل را در افغانستان نیز به بررسی گرفته و فعالیت‌های فرستاده قبلی این سازمان کای آیده را ناکام توصیف کرده است. روزنامه دولتی هیواد با اشاره به آمادگی‌ها به هدف اجرای برخی عملیات‌ها در قندهار نوشته است که به تلاش های صلح در این کشور نیاز است نه عملیات نظامی. روزنامه اصلاح نیز در مورد فساد اداری در کشور تبصره کرده و نوشته است که ریشه‌ کن کردن این پدیده به تلاش‌های عملی و همه جانبه نیاز دارد.

  • سرنوشت

روزنامه سرنوشت در سرمقاله شماره امروز خود در مورد سفر رییس جمهور ایالات متحده امریکا به کابل تبصره کرده و نوشته است که سفر اوباما به کابل تلاشی برای بهبود روابط با حکومت کابل بوده است. روزنامه در جای دیگری در مورد حملات تروریستی اخیر در مسکو نوشته و به نقل از وزیر خارجه روسیه آورده ‌است که حمله کننده‌گان، با تروریستان در افغانستان و پاکستان ارتباط داشته‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,