Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
گزارش روز

«تعطیلات نوروز و افزایش آمار تصادفات در ایران»

2010 March 31

سام شریف / رادیو کوچه

sam@koochehmail.com

در تعطیلات نوروز امسال علی‌رغم گفته فرمانده نیروی انتظامی تهران در مورد کاهش تصادفات جاده‌های ایران اما باز هم شاهد تصادفات و تلفات سنگینی بودیم. فرمانده نیروی انتظامی کشور گفت: «تصادفات جاده‌ای در کشور در روزهای نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال 12 در صد کاهش داشته است.» به گزارش مهر، اسماعیل احمدی مقدم افزود: «از ابتدای سفرهای نوروزی تا4 فروردین فقط دو مورد تصادف منجر به فوت در محورهای منتهی به مشهد و شمال کشور گزارش شده است.» اما تنها سه روز بعد سیل حوادث ناگوار جاده‌ای در ایران آغاز شد. مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان روز شنبه اعلام کرد که بر اثر واژگونی یک‌ دست‌گاه اتوبوس در مسیر زنجان-تبریز دست‌کم سه نفر کشته و بیش از چهل نفر مجروح شدند. به گزارش خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس محمدرضا براتی اظهار داشت: «با توجه به شدت تصادف که اتوبوس پس از برخورد با گاردریل وسط جاده واژگون شده احتمال دارد تعداد کشته‌شدگان بیش از سه نفر باشد.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

میزان تلفات ناشی از سوانح رانندگی در ایران برابر با تمام کسانی است که سالانه جان خود را با رفتن روی مین از دست می‌دهند. ایران رتبه اول سوانح رانندگی در دنیا رادارد و هر 25 دقیقه یک ایرانی جان خود را بر اثر تصادف از دست می‌دهد.

بر اساس آمارها تخمین زده می‌شود سالانه  25 هزار نفر جان خود را با رفتن روی مین‌ها از دست می‌دهند این در حالی است که  بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی ایران 12 هزار و 286 نفر در حوادث رانندگی نیمه اول امسال جان خود را از دست دادند. مشاور سابق وزیر راه و دبیر همایش بین‌المللی حوادث رانندگی و جاده‌ای گفت‌: «سالانه 25 هزار نفر در اثر حوادث رانندگی جان خود را از دست می‌دهند و این آمار در حد فاجعه است.» یعنی با یک مقایسه می‌توان گفت که جاده‌های ایران مملو از مین است. به گفته هادیان‌، معاون سابق فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی ایران «در کشورهای توسعه یافته در مقابل هر هزار نفر جمعیت سه نفر در اثر تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند در حالی که در ایران در مقابل هر هزار نفر جمعیت 32 نفر در اثر حوادث رانندگی جان خود را از دست می‌دهند.»

بالا بودن آمار تصادفات در ایران عوامل متعددی دارد. در همین راستا با عده‌ای از شهروندان گفت‌وگو کردیم. علی از تهران نقص ایمنی خودروها را عامل اصلی تصادفات می‌داند. او گفت: «‌‌خودروهای تولید داخل از کم‌ترین میزان ایمنی برخوردار هستند به‌طوری‌ که ما ابتدایی‌ترین تجهیزات ایمنی را برای کاهش خسارت‌های تصادف نداریم به عنوان مثال خودروهایی که طبقه متوسط می‌توانند در ایران خریداری کنند، پراید و آردی هستند که سیستم ترمز ABS ندارند و شما در تمام خودروهای تولید داخل هم مشاهده می‌کنید که هیچ‌کدام «اربگ» ندارند، به‌علاوه بدنه فوق‌العاده  ضعیفی دارند  مثلن ما به پراید ارابه مرگ می‌گوییم.»

نبود استانداردهای ایمنی در خودروها از مدت‌ها پیش تبدیل به یک معضل جدی برای ایرانیان شده است و همین امر نقش به‌سزایی را در بروز تصادفات ایفا می‌کند. در همین راستا آذر ماه سال 87 موسسه  تحقیقات و استاندارد ایران در نامه‌ای پیرو شکایت‌های وارده از سال 86 درباره کیفیت خدمات پس از فروش تریلی‌های هوو به مدیر عامل شرکت ایران خودرو دیزل اعلام کرد که «نواقص متعددی در اجزای مختلف این خودرو از عیوب مرتبط با موتور و مجموعه سوخت‌رسانی گرفته تا گیربکس و کلاچ، دیفرانسیل، سیستم ترمز فرمان و جلوبندی و بدنه و غیره نشان‌گر نبود اعمال کنترل‌های کافی بر کیفیت ساخت و عمل‌کرد تریلی‌های وارداتی قبل و پس از واردات است.» در همین زمینه می‌توان به گفته  وحید نوروزی مدیرعامل معاینه فنی خودرو تهران اشاره کرد که گفته بود:  «‌عمومن اعلام می‌شود نقش عامل انسانی در بروز تصادفات 70 درصد است در حالی که طبق اعلام مجمع جهانی راه سهم انسان در تصادفات حدود 57 درصد است و با این حساب بهتر است در مورد سهم خطای انسانی و نقص خودرو تجدیدنظر شود.»

اما عده‌ای دیگر از شهروندان معتقدند که نبود فرهنگ ترافیکی از عوامل اصلی در بروز تصادفات است.

شاهین از مشهد می‌گوید: « تا زمانی که بر روی فرهنگ‌سازی کار نکنیم اتفاقی نمی‌افتد شما اگر سرد به جاده‌های ایران بزنید متوجه می‌شوید که عامل عمده تصادفات در ایران اشتباهات رانندگان است مانند با موبایل حرف زدن‌، سرعت بیش از حد‌، حرکت‌های مارپیچ. هنوز بسیاری از ما فرق بین جاده و پیست اتومبیل‌سواری را نمی‌دانیم. اگر در مورد صدور گواهینامه‌ها سخت‌گیری بیشتری شود شاید وضعیت‌مان بهتر شود.»

به گزارش خبرنامه امین متعلق به نیروی انتظامی ایران رانندگان ایرانی با دریافت 19میلیون برگ جریمه در طول 7 ماه به جمع پرتخلف‌ترین رانندگان جهان پیوسته‌اند. آمارهای رسمی‌ راهور نشان می‌دهد در 7 ماهه ابتدایی سال ‌88 برای رانندگان سراسر کشور 19 میلیون برگه جریمه صادر شده است. در همین گزارش حرکات مارپیچ، انحراف به چپ و سرعت غیر‌مجاز بیشترین تخلفات ثبت شده‌اند.

از دیگر عواملی که در بروز حوادث رانندگی  موثر است  باید به سهم 30 درصدی ایمنی جاده‌ها اشاره کرد. در  طی 30 سال گذشته تعداد خودروهای کشور ده برابر و توسعه جمعیتی سه برابر شده است در حالی که میزان افزایش ظرفیت جاده‌ها تنها 3 برابر بوده است. و در زمینه احداث خط راه آهن ایران بسیار کند پیش رفته است  و تمام بار حمل‌و‌نقل شهرد بر دوش جاده‌ها افتاده است. قبل از انقلاب تناسب بین احداث جاده و ریل بیشتر رعایت شده است. به عبارتی جاده احداث شده در کشور 22 برابر بیشتر از کل خطوط ریلی  موجود است. بهره‌وری کم، ایمنی کمتر، سرعت پایین‌تر، هزینه حمل‌و‌نقل بیشتر، صرف سوخت بسیار بالا و زمان‌بری بالا و هم‌چنین خسارات ناشی از تصادفات جاده‌ای و کشتار بسیار زیاد از معایب عمده‌ی حمل‌و‌نقل جاده‌ای نسبت به حمل‌و‌نقل ریلی است که دارای مزایای فراوانی است.

رانندگی در ایران مانند حرکت بر رود میدان مین است. جایی که تمام بی‌فکری‌ها دست به دست هم می‌دهد تا سالانه شاهد یک جنگ در جاده‌های ایران باشیم. امیدواریم با توجه به نزدیک شدن پایان تعطیلات نوروزی و افزایش سفرهای جاده‌ای شاهد کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای در ایران باشیم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,