Saturday, 18 July 2015
07 December 2021
ارتش سایبری از ادعا تا واقعیت؛

«قدرتی به استحکام تارعنکبوت»

2010 April 01

امیررضا پرحلم

از هنگامی که برای نخستین بار نام ارتش سایبری ایران بر سر زبان‌ها افتاد، عده‌ای گمان کردند که سپاه پاسداران به عنوان متولی این تشکیلات از آن‌چنان قدرتی برخوردار شده که می‌تواند لرزه بر اندام  مخالفانش بیندازد.

در نگاه اول به نظر می‌رسد  که همه‌چیز کاملن در ید قدرت سپاه و آن‌چه نخبگان بسیجی  ولایت‌مدار نامیده شده‌، قرار دارد. در ورای اعلام موجودیت ارتش سایبری نوعی اعمال قدرت برای تاثیر‌گذاری بر فضای‌ جامعه محسوس بود و هدف هم حمله هکری به فضای مجازی متعلق به ضد انقلاب عنوان شده بود.

ایده نبرد سایبرنیتیک در سپاه پس از قوت گرفتن  احتمال حمله امریکا به ایران قوت گرفت. هنگامی که در کتاب طرح سری حمله امریکا به ایران فاش شد که‌ امریکا با شناسایی  370 نقطه حساس سپاه پاسداران  قصد دارد به بمباران این تاسیسات بپردازد.

در کوران تهدیدات  جرج بوش بر ضد ایران تیمی متشکل از عده‌ای ‌جوانان در یکی از نهادهای فرعی  سپاه شکل  گرفت. ایده گروه فوق  این بود که چون احتمال دارد سپاه  در نبرد نظامی  احتمالی نتواند ضربات لازم را به امریکا وارد کند بهتر است که قبل از نبرد در عرصه  نظامی درگیری در عرصه سایبر و فضای مجازی ‌با امریکا و ایادی داخلی‌اش آغاز شود.

ایده جنگ سایبری

ایده جنگ سایبری با امریکا به تدریج طی سال‌های 84 و 86‌ در اداره سیاسی سپاه  به یک برنامه عملیاتی مبدل شد‌ و در این راستا سپاه پاسداران‌ با  تاکید بر ماموریتش در حفظ دستاوردهای انقلاب طی یک برنامه عملیاتی گسترده و پر‌خرج  وارد حیطه مقابله با سایت‌های داخلی ‌و آن‌چه را آن‌ها به زعم خود وابستگان به استکبار جهانی می نامید‌، شد.

به این منظور برنامه حمله  اینترنتی به سایت‌ها در دستور کار بخش سایبری سپاه قرار گرفت. با آغاز موج شدید فیلترینگ سایت‌ها در سال 87‌، تیم سایبری سپاه متوجه شد که میزان استفاده از فیلتر‌شکن‌ها برای دور زدن فیلتر‌ها افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.

به این منظور گروهی از بسیجی‌ها که از مدت‌ها قبل طی یک برنامه زمان‌بندی شده و با بودجه 76 میلیون دلاری آموزش‌های لازم را در خصوص اینترنت دیده بودند وارد عمل شده و کار شناسایی جدیدترین فیلتر‌شکن‌های روز را برای مسدود شدن آغاز کردند.

نخستین یورش هکری به سایت‌ها که با سر و صدای زیادی از سوی مرکز موسوم به جرایم سازمان‌یافته سپاه همراه بود حمله به سایت‌های غیراخلاقی و دست‌گیری عوامل آن بود. ‌سایت گرداب در بیانیه‌ای به مناسبت زدن این سایت‌ها، آن را اقدامی بزرگ دانسته و به ملت تبریک گفت.

پس از انهدام این سایت‌ها‌، مرکز سایبری سپاه به این نتیجه رسید که بهتر است دایره فعالیت‌های خود رابا یک بزرگ‌نمایی از قبل طراحی شده گسترش دهد. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که رسانه‌های داخلی حمله هکری ‌سپاه را اقدامی خارق‌العاده و بی‌نظیر توصیف کردند و همین امر انگیزه‌ای شد تا پس از فضا‌سازی‌های لازم قدرت‌نمایی سایبری سپاه در فاز بعدی کلید بخورد.

اعلام موجودیت ارتش سایبری پس از نا آرامی‌های انتخاباتی

اعلام موجودیت ارتش سایبری ایران گام نهایی و مکمل سپاه در ورود به عرصه تروریسم اینترنتی بود. به خصوص که  این اقدام متعاقب با نا آرامی‌های پس از انتخابات  و در راستای تسویه حساب کینه‌جویانه با معترضان به نتیجه انتخابات انجام می‌گرفت. در این ایام سپاه از حجم وسیع تصاویر ارسالی از اعتراضات مردم ایران به‌‌ شبکه‌های خبری جهان مات و مبهوت بود، بطوری‌که عوامل سرکوب در هنگام برپایی تجمعات با حمله شدید به هرکس که موبایل در دست داشت، وی را بازداشت می‌کردند.

از این زمان به بعد‌ و پس از آن‌که وزارت اطلاعات ایران متوجه شد نا آرامی‌های مردمی ربطی به رهبران دست‌گیر شده اصلاح‌طلب ندارد، بحث موسوم به جنگ نرم با دقت و حساسیت بیشتری مورد توجه قرار گرفت و رژیم احساس کرد که اطلاع‌رسانی رسانه‌ای در‌باره سرکوب و کشتار مردم از طریق اینترنت در حال تبدیل شدن به یک بی‌اعتباری وسیع در سطح بین‌المللی و داخل است.

در چنین شرایطی بود که ارتش سایبری ایران اعلام موجودیت خود را به طور رسمی اعلام و تلویحن هدف مستقیم خود را ورود به فاز درگیری مجازی تن به تن از طریق تخریب ‌سایت‌های به زعم خود ضد‌نظام و عوامل امریکا و صهیونیزم اعلام کرد.

در نخستین گام  سایت‌های کلمه وابسته به میر‌حسین موسوی، تویتر و موج سبز آزادی با حمله هکری ارتش سایبری مواجه شده و برای مدت کوتاهی از کار افتادند. در این بین جو سازی‌های روانی لازم برای ارعاب وبلاگ‌نویسان  و دست‌اندرکاران سایت‌های خبری بوجود آمد.

سپاه گمان می‌کرد که با نخستین حمله هکری علاوه بر سایت‌هایی که از کار افتادند‌، سایت‌های دیگر نیز فتیله خود را پایین کشیده‌ یا دست از فعالیت خواهند کشید. اما این دل‌خوشی زیاد دیری نپایید و علاوه‌بر آن‌که سایت‌های هک‌شده به غیر از موج سبز آزادی فعالیت خود را دوباره از سر گرفتند، محافل خبری بیشتری وارد عرصه اطلاع‌رسانی به نفع جنبش سبز شدند.

ارتش سایبری در گام بعدی خبرنامه امیر‌کبیر، سحام نیوز، سایت محسن سازگارا، رادیو زمانه، کلمه، جرس ‌و هرانا را نیز هک کرد. سایت‌های مذکور نیز بلافاصله پس از وقفه‌ای کوتاه کار خود را از سر گرفتند.

تبلیغات گوبلزی برای ایجاد رعب

متخصصان فن‌آوری اطلاعات می‌گویند هک کردن یک سایت کاری ساده و پیش پا افتاده است و نیازی به توانایی خارق‌العاده ندارد، فقط کافیست به میزبان و اطلاعات پایه ای یک سایت دست یافت.

برای سازمان‌هایی چون سپاه پاسداران که عدم التزام خود به مقررات بین‌المللی را نزد جهانیان به اثبات رسانده‌اند، حمله به سایت‌ها با آی‌پی ایرانی چندان هم نباید مسوولیت‌آور باشد، چرا که ردپای سپاه تا پیش از این در امر معاملات غیر‌قانونی‌، پولشویی و ده‌ها تخلف ریز و درشت‌ دیگر دیده شده و بنا‌بر‌این صدور بیانیه‌های مفاخره‌آمیز مبنی بر حمله هکری به یک سایت نشان  می‌دهد که تشکیلات حمله‌کننده مطلقن به الزامات اخلاقی  و مقررات بین‌المللی پای‌بند نیست. این نکته با در نظر گرفتن این واقعیت که اقدام به هک کردن یک سایت در اروپا و امریکا مشمول مجازات‌های پیش‌بینی شده در قانون است‌، نمود بیشتری پیدا می‌کند. به همین دلیل است که این کشورها در مقام یک دولت و حکومت  و محض پاسخ تلافی‌جویانه  مبادرت به حمله سایبری به سایت‌های ایرانی نمی‌کنند .

حتی در معدود حملات انجام شده سایبری از سوی اسراییلی‌ها عنوان شد که هکرهای خصوصی به این کار مبادرت کرده‌اند و نه تشکیلاتی متعلق به حکومت.

کارشناسان فن‌آوری اطلاعات در امریکا می‌گویند اگر حمله‌ای سایبری به سایت‌های امریکایی ‌انجام شود سایت هک‌شده تنها ظرف چند دقیقه دوباره فعال خواهد شد.

کدام قدرت؟

از نقطه نظر فن‌آوری اطلاعات،  حمله سایبری و هک‌کردن یک سایت ‌کاری ساده است که خیلی نیاز به مقدمات پیچیده ندارد. با این حال مشخص نیست ارتش سایبری از کدام ‌قدرت سخن می‌گوید. به نظر می رسد که فقط سپاه و ارتش موسوم به سایبری‌ هستند که گمان می‌کنند حمله هکری‌وار کار انداختن یک سایت یعنی قرار گرفتن در ردیف پنجمین قدرت سایبری جهان!!

مدت‌ها قبل از آن‌که چیری به نام ارتش سایبری ایران وجود خارجی پیدا کند پسر بچه‌های نوجوان‌ در انگلیس به هک‌کردن حساس‌ترین مراکز امریکا مبادرت می‌کردند. به عنوان نمونه یک نوجوان انگلیسی در سال 2003‌ با نوشتن یک برنامه هک، سیستم‌های هدایت‌کننده یک بندر آمریکا را از کار انداخت. در ژوین 2008 نیز چند جوان 19 ساله اسپانیایی که به ده‌ها سایت دولتی  امریکا حمله کرده بودند با نقشه حمله سایبری به ناسا دست‌گیر شدند.

در مارس 2005 بخش جرایم رایانه‌ای پلیس روسیه اعلام کرد که که هکرهای روس، بهترین و ماهرترین هکرهای دنیا هستند

زیرا این افراد در ریاضیات و برنامه‌نویسی ‌بهترین‌های دنیا هستند و به همین علت هکرهای روس نیز نسبت به هکرهای دیگر کشورهای دنیا از قدرت و مهارت بیشتری برخوردارند.

در کنار واقعیات فوق‌، خبرگزاری فارس وابسته به سپاه  سال گذشته در مطلبی به نقل از سایت امریکایی «دیفنس تک» ‌اعلام کرد که ایران پنجمین قدرت سایبری جهان را داراست. فارس در یک دست‌کاری حرفه‌ای به منظور فریب افکار مردم ‌اعلام کرد که اقدامات ارتش سایبری موجب شد که امریکایی‌ها ایران را پنجمین قدرت سایبری جهان بدانند. این در حالی بود که نویسنده دیفنس تک  با اغراق‌گویی تلاش کرده بود توجه مقامات امریکایی را به کنترل بیشتر ایران  به لحاظ فن‌آوری آی‌تی جلب کند.

اما این‌که چرا سپاه طرف یک سال گذشته به  رفتار تخریبی خود بالیده و آن را در بوق و کرنا کرده و نشانه عظمت خود می‌داند دلایل متفاوتی دارد که ارعاب داخلی و قدرت‌نمایی توخالی در سطح بین المللی  از جمله آن‌هاست. نکته بسیار حساس در این باب اطلاق تروریسم دولتی به آن هجوم سایبری است که رسمن ارگان انقلابی یک حکومت مسوولیت آن را تقبل کرده است و نه یک گروه ناشناس.

پیاده نظام های ارتش سایبری جمهوری اسلامی

چنان‌چه اشاره شد روس‌ها را بهترین هکر‌های جهان می‌دانند. اما در این بین نباید از نقش هکر‌های چینی غافل شد. آوازه هکرهای چینی به آلمان و امریکا هم رسیده و فریاد این دولت‌ها را در آورده است. جالب این‌جاست که به گفته یک کارشناس آی‌تی هکرهای چینی ستون فقرات ارتش به اصطلاح سایبری ایران را تشکیل می‌دهند.

م. ش. می‌گوید: «شیوه ارتش سایبری به این ترتیب است که با هکرهای چینی تماس می‌گیرند و اطلاعات پایه‌ای سایت مورد نظر را از آن‌ها دریافت می‌کنند سپس حملات از داخل ایران و با آی‌پی ایرانی انجام می‌شود.

در‌آمد هکرهای چینی که به سفارش گروه‌های تبه‌کار بین‌المللی مختلف کار می‌کنند سالانه میلیاردها یورو بر‌آورد می‌شود.

متخصصان فن‌آوری ارتباطات می‌گویند  سایت‌ها برای در امان ماندن از هک باید از میزبانانی استفاده کنند که سیستم برنامه‌نویسی مدرن‌، به روز و معتبری دارند. بهره‌گیری از برنامه‌هایی با الگوریتم بالا و سیستم‌های امنیتی چند لایه  و استفاده هم‌زمان از 2 یا چند دامین از دیگر توصیه‌های کارشناسان به دست‌اندرکاران سایت های خبری است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,