Saturday, 18 July 2015
04 December 2020

«گزیده اخبار مطبوعات پنج‌شنبه افغانستان»

2010 April 01

هانیه / رادیو کوچه

  • سرنوشت

روزنامه سرنوشت در سرمقاله شماره امروز خود در مورد اهداف ایران در افغانستان‌  با اشاره به اظهارات تازه‌ یک فرمانده امریکایی در این خصوص نوشته که امریکا در حال  فریاد زدن است، اما حکومت افغانستان خاموشی اختیار کرده است.

  • انیس

روزنامه دولتی انیس در مورد روند رو به افزایش مواد‌مخدر در افغانستان هشدار داده و  به نقل از سازمان ملل متحد این کشور را بزرگ‌ترین تولید‌کننده خشخاش در جهان خوانده است.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی در مورد اظهارات مایک مولن در خصوص عملیات آینده در قندهار اظهار نظر کرده  و بخش‌هایی از اظهارات این مقام نظامی امریکا را که در مورد مداخله ایران در امور افغانستان ابراز کرده‌، برجسته کرده است.
این روزنامه در مورد جنگ‌ها در افغانستان و اهداف بزرگ به ویژه اهداف امریکا نوشته است که تلاش بسیاری صورت گرفته است تا جنگ افغانستان به جنگ ویتنام شباهت داده شود.

  • ویسا

روزنامه ویسا نیز مساله کمک ایران به مخالفین و هم‌چنان مداخله آن کشور در خصوص مسایل افغانستان را در تیتر صفحه اول خود آورده است.
این روزنامه در جایی دیگر از پاکستان انتقاد کرده است که در برابر افغانستان سیاست نادرست را در پیش گرفته و به تازگی یک دیپلمات ایرانی را آزاد ساخته اما دیپلمات افغان در این کشور هنوز در بند است.‌

  • اصلاح و هیواد

روزنامه دولتی ‌هیواد در مورد بازسازی و تلاش‌ها در این عرصه  نوشته است که پیش‌برد وسیع برنامه‌های بازسازی می‌تواند به فقر در کشور پایان بدهد.
اما روزنامه اصلاح با اشاره به ختم عملیات نظامی در هلمند نوشته است که باید برنامه‌های بازسازی در این ولسوالی به اجرا گذاشته شده و این ولسوالی فراموش نشود.

  • افغانستان تایمز

روزنامه انگلیسی زبان افغانستان تایمز در سرمقاله شماره امروز خود در مورد روند مبارزه با مواد مخدر در افغانستان ‌نوشته است که این روند صرفن با از بین بردن کشتزارها نباید پایان یابد.
مقاله نویس در ادامه گفته است که کمک به دهقانان و هم چنین جلوگیری از فعالیت گروه‌های قاچاقچی مواد ‌مخدر از برنامه‌های اساسی است که دولت افغانستان باید در این راستا انجام دهد.

  • نشریه نگاه افغانی

نشریه‌ی نگاه افغانی در سرمقاله شماره امروز خود در مورد تلاش‌های صلح در افغانستان  این تلاش‌ها را به جاده یک طرفه تشبیح کرده است که مخالفین هیچ تمایلی برای نزدیکی با حکومت ندارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,