Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
به بهانه سیزدهم فروردین ماه و اول آوریل

«تاریخچه دروغ سیزده، یا ماهی آوریل»

2010 April 02

فرامرز دادرس

بیش ازشصت سال است که در ایران، گفتن دروغ سیزده نوروز، یا همان «ماهی آوریل» فرانسوی‌ها، از سوی چند روزنامه‌نگار ایرانی رواج پیدا کرده است. آغازماه آوریل یک‌روز پیش ازسیزده نوروز می‌باشد، و این هم‌زمانی دست‌آویزی شد، که درسیزده نوروز که ویژه جشن، شادی و نیایش برای باران و باروری زمین است، زیرنام شوخی دروغ بگویند.

برای شناخت روز(poisson d’avril) «ماهی آوریل»، باید به جستجو درریشه‌های اسظوره‌ای ماه آوریل پرداخت. رومی‌ها ماه چهارم سال ترسایی را، که با پایان ماه مارس آغاز می‌شود، «آپریلیس» = (aprilis) نامگذاری کرده‌اند، که به زبان لاتین به آن، « آپریر»= (aperire) گفته می‌شود، «آپریر»  به چم باز شدن و شکفته شدن آمده است، در این ماه جوانه‌های گل و گیاه در زمین شکفته و بارورمی‌شوند.

دسیموس مانیوس اوسونیوس، (Decimus Magnus Ausonius 310 – 395)، چکامه سرای باستانی، که چامه هایش را به زبان لاتین می سروده است ، نماد آوریل را مرد جوانی نشان می‌دهد، که تاجی از گل‌های کوچک سفید و گیاهان سبز بافته شده بر سر دارد ، ودر کنارش دیگچه‌ای دیده می‌شود، که در آن گیاهان خوشبو می‌جوشند.

اوسونیوس، درسرزمینی که هم اکنون استان بوردو، در خاک فرانسه شناخته می‌شود، زندگی می‌کرده است . در ایران باستان، سیزدهمین روز هر ماه بنام تیر، نامیده می‌شد. در اسطوره‌های ایرانی آمده است، که سرپرست این روز ایزد تیر یا « تیشتری» می باشد. این ایزد به   شکل اسبی بود، که با دیو خشکسالی و خشکی، که دیو «اپوش » نام دارد، همواره در نبرد است.

خشکی و بی‌آبی، زندگی گیاهان و جانوران و آدمی را نابود می‌کند، و کشور ایران همواره با کمبود آب روبرو بوده است. از اینرو در روز تیر، که روز سیزدهم ماه فروردین است، ایرانیان برای در خواست باران از آسمان، از خانه‌های خود بیرون می‌رفتند، و روزی را در دشت و دمن بسر می‌بردند. و پیروزی تیریا تیشتر را بر دیو اپوش جشن می‌گرفتند، و به شادی و بازی پرداخته، و بیاد ایزد تیر اسب سواری می کردند.

آناهیتا، ایزد بانوی آب و باروری در نزد نیاکان ایرانیان بوده است. ایرانیان سبزه‌هایی راکه برای نوروز و در خانه‌های خود سبز کرده بودند، به آب‌های روان و جویبارها می‌سپردند،  تا سپاس خود را به آناهیتا پیشکش کنند، و با این کار دانه‌های بارور، برای روئیدن به آناهیتا باز گردانده می شد.

گره زدن شاخه‌های گیاهان و سبزه‌ها از سوی دختران نوجوان، نماد پیوند زن و مرد، درروند باروری آدمیان می‌باشد.

درمصر دیسه نفتیس(Déesse Nephtis )، نماد نیروی اهریمنی در نازایی زمین بود، او همسرتیفون (Typhon)، خدای بدی‌ها و گورها و نازایی بود. دراختر شناسی، دراین روز خورشید از برج «حوت» یا ماهی در آمده، و به برج «حمل» یا بره رفته است.

گفته می‌شود که لویی سیزدهم پادشاه فرانسه، شاهزاده‌ای از، لورن( Lorrain )، را در دژی در شهر نانسی (Nancy) فرانسه زندانی کرده بود، این شاهزاده توانست در روز نخست ماه آوریل، از زندان بگریزد،وبا شنا از رودخانه مئوز(Meuse) بگذرد، و مردم لورن گفتند: «ماهی که برای نگهداری به فرانسویان سپرده شده بود گریخت.»

در داستان دیگری آمده است، که در ماه آوریل، هنگامی‌که ماهیگیران با دست‌های تهی و بار کم به ساحل باز می‌گشتند، مردم بندر برای آنان روی تکه‌های چوب و مقوا، نقش ماهی را می‌کشیدند و به آنان می‌دادند، و ماهیگیران هنگام بازگشت برای اینکه از سوی مردم ریشخند نشوند، به دروغ می‌گفتند که قایقشان در دریا به گل نشسته و نتوانسته‌اند ماهی بگیرند، و مردم هم با آوای بلند و شوخی به آنان می‌گفتند « هاها، ماهی آوریل».

در داستان دیگری آمده است، که در سال 1564 در سده شانزدهم ترسایی، پادشاه فرانسه شارل نهم، بر آن می شود تا آغاز سال نو را که تا آن زمان روز نخست ماه آوریل بود، به روز نخست ماه ژانویه ، که گفته می شد به تاریخ زایش عیسی مسیح نزدیکتر است دگرگون کند. ازآن پس مردم پیشکش‌هایشان را به یکدیگر، که درآن زمان بیشتر خوراکی بود، در آغاز ماه ژانویه می‌دادند، و کم کم روز نخست ماه آوریل هم به شوخی به یکدیگر ماهی چوبی یا کاغذی می‌دادند.

بیشترین روزهای پرهیز از خوردن گوشت درآیین کاتولیک، درماه آوریل و روزپاک  می‌باشد، و آنان در این روزها ماهی می‌خوردند.

کم کم کارشوخی و ماهی چوبی و کاغذی به گفتن دروغ کشید شد. درسال‌های شصت رادیو فرانس اینتر، در گزارشی به دروغ گفت، که یک هواپیمای گالاکسی به گنجایش هزار تن،  به رایگان مردم را برای دو روز به نیویورک می برد و باز می‌گرداند، و از مردم خواسته شد که برای نام نویسی به زیر برج ایفل بروند، در این روز هزاران تن برای سفر رایگان در زیر برج ایفل گرد آمدند، و بیهوده ساعت‌ها رادر زیر باران سپری کردند. در دیگر کشور های جهان نیز چنین اخبار دروغین در رادیو ها و روزنامه ها درج گردیده است.

اسماعیل پوروالی، روزنامه نگار سرشناس ایرانی که میان همکارانش به آقای مدیر شناخته شده بود، در ماهنامه روزگار نو در اردیبهشت 1370 خورشیدی در پاریس نوشت:

« ما شماره‌ی سیزده فروردین سال 1322 شمسی روزنامه‌ی «نبرد» را یک ‌پارچه به صورت دروغ درآوردیم. یکی از این دروغ‌ها، نطقی بود از هیتلر، که در آن بحبوحه‌ی جنگ، دستور آتش‌بس می‌داد و این مژده‌ای بود که همه‌ی مردم از پیر و جوان ، زن و مرد و بزرگ و کوچک را خوشحال می‌کرد. درکنار این دروغ شادی‌دهنده، دروغ آزار‌دهنده‌ای که در آن روز بساط سیزده نوروز خیلی ها را به هم ریخت، خبر فوت «حاج محتشم السلطنه» رئیس مجلس وقت بود، که چون در بین مردم تهران بخصوص بازاریها وجهه و احترام و اعتباری خاص داشت. هزارها نفر راه خانه‌ی او را درپیش گرفتند تا در مراسم تشییع جنازه‌اش شرکت کنند.»

روزنامه نبرد در آن زمان به مدیریت خسرو اقبال اداره می‌شد، واز همکارانش نیزمی توان، محمود تفضلی، جواد فاضل، حسن ارسنجانی، جهانگیر تفضلی و اسماعیل پوروالی و سه، چهار تن دیگر که در آن قلم می‌زدند نام برد. اسماعیل پور والی، چند سال پیش در پاریس در گذشت.

سیزده نوروز، جشن پیروزی ایزد تیر بردیو خشکسالی فرخنده باد

تارنمای فرهنگ ایران

دهم فروردین ماه، برابر با 30 مارس 2009

www.farhangiran.com

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,