Saturday, 18 July 2015
01 December 2021

«تجمع اعتراض‌آمیز فعالان محیط زیست و مردم آذربایجان»

2010 April 03

در پی تجمع اعتراض‌آمیز جمعی از فعالان محیط زیست و مردم آذربایجان در اعتراض به «بی‌توجهی مسوولین به خشک‌شدن دریاچه اورمیه» روز گذشته (جمعه) این تجمع با حضور نیروهای انتظامی به خشونت کشیده شد.

بر اساس گزارش‌های داخلی به دنبال دعوت گروهی از هواداران باشگاه تراکتورسازی تبریز مبنی بر حمایت از دریاچه‌ی ارومیه، روز سیزدهم فروردین (سیزده بدر) مردم آذربایجان به سواحل و پل میان‌گذر دریاچه‌ی ارومیه رفتند اما با حضور نیروهای انتظامی و امنیتی این گردهمایی منجر به درگیری شد.

به گفته‌ی شاهدان عینی نیروهای امنیتی با حمله به تجمع کنندگان حدود یک‌صد نفر را بازداشت کردند. هم‌چنین به گفته‌ این شاهدان عده‌ای از مردم  نیز در مسیرهای منتهی به پل میان‌گذر دریاچه ارومیه در شهرهای ایلخچی، سلماس، ارومیه و اسکو بازداشت شده‌اند.

به گزارش انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ) در جریان این درگیری بیش از صد تن از شهروندان آذربایجانی در اطرف دریاچه ارومیه و مسیرهای منتهی به این دریاچه بازداشت شده‌اند که از این بین تنها اسامی ۴۱ تن از بازداشت‌شدگان مشخص شده است که عبارتند از یاور جمالی، مرتضی عوض‌پور، منصور سیفی، ارسلان زارعی، حمید والایی، احمد والایی، حسین نصیری، عسگر صدوقی، محمد تبریزی،علی باغبانی، یعقوب رمضانی، یعقوب جوانی، رهبر اسماعیلی، رشید بازباز، جاوید نظمی، احمد قلی‌پور، احسان رمضانی، عسگر فروتنی، هادی خدابنده، جلیل بوداقی، محمد محمدلو، عزیزخان صادق‌زاده، حسین‌علی محمدی، احمد علی‌زاده، یاسین فرید میدان‌لار، امیر زارعی، علی پاک‌باز‌، علی مهدی‌زاده‌، بلال حاتمی‌، ناصر بختیاری، تائب لطفی ، یاشار کاظم‌زاده‌، حبیب مهری‌، رسول رضوی، یعقوب کریمی، صدیقی، سعید و صابر جهانی، نادر ، قادر و طاهر محمودی.

از میان این بازداشت‌شدگان ۱۷ تن به اسامی منصور سیفی، بابک تبریزی، علی پاک‌باز ، نادر، قادر و طاهر محمودی ،احمد علی‌زاده ،علی مهدی‌زاده ، بلال حاتمی، حسین‌علی محمدی، ناصر بختیاری، تائب لطفی‌، یاشار کاظم‌زاده، حبیب مهری، رسول رضوی، عزیز خان صادق‌زاده و یعقوب کریمی  پس از ضبط موبایل و یک روز بازجویی توام با توهین ضرب و شتم، به قید وثیقه و ضمانت از زندان آزاد شده‌اند. اکثر افرادی که به قید ضمانت و وثیقه از زندان آزاد شده‌اند ۱۴ و ۱۵ فروردین ۸۹ برای پاسخ‌گویی دوباره به حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی تبریز در خیابان صائب تبریزاحضار شده‌اند.

سطح آب دریاچه ارومیه در سال‌های اخیر بدلیل خشک‌سالی و احداث سدهای مخزنی در مسیر رودخانه‌هایی که به این دریاچه می‌ریزند بیش از ۶ متر کاهش یافته است و خشک شدن دریاچه و تبدیل این دریاچه به شوره‌زاری عظیم زندگی آذربایجانی‌ها را تهدید می‌کند. هم‌چنین پساب‌های صنعتی حاوی آرسنیک و آمونیاک به آب و خاک حاشیه این دریاچه نفوذ کرده و خطر ابتلا به سرطان و بیماری قانقاریا بین مردم را افزایش داده‌اند.

به عقیده برخی کارشناسان مشکل خشک شدن دریاچه ارومیه با سرمایه‌گذاری اندک دولت اما نگاه امنیتی حکومت ایران به مناطق اتنیک‌های غیر فارس در ایران و تلاش‌های عمدی حکومت در تخریب و از بین‌بردن محیط زیست این مناطق باعث اعتراضات گسترده‌ای در میان آذربایجانی‌ها شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,