Saturday, 18 July 2015
09 December 2021

«ناگفته‌هایی از بیماری دکتر یزدی در اسارت»

2010 April 03

محمد‌علی دادخواه از ارایه درخواست پزشکان معالج دکتر ابراهیم یزدی مبنی بر تمدید مرخصی این فعال سیاسی به دادستانی تهران خبر داد.

وکیل ابراهیم یزدی به «روز» گفته است که مرخصی دکتر یزدی‌، چهارم فروردین به اتمام رسیده اما با توجه وضعیت جسمانی وی، پزشکان معالج با ارایه درخواست تمدید مرخصی‌، در نظریه تخصصی خود نوشته‌اند که محیط‌های غیر ایزوله و استرس زا برای ایشان خطر جانی دارد.

دکتر ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران است که نیمه شب ۲۷ دی ماه در منزل مسکونی خود در خیابان ولیعصر تهران بازداشت شد.

پس از بازداشت این فعال سیاسی ۷۸ ساله به جز تماسی از سوی مسوولان زندان اوین با بستگان وی برای دریافت داروهای او صورت گرفت، هیچ خبری در مورد وی منتشر نشد.

برخی از اعضای نهضت آزادی که هم‌زمان با دکتر یزدی بازداشت شدند و در سلول‌های مجاور وی به سر می‌بردند از جلسات طولانی مدت بازجویی شبانه از وی خبر دادند که اتهامات بازجویان با پاسخ‌های صریح و قاطع این عضو شورای انقلاب مواجه شده بود. متعاقب آن برخی از زندانیان آزاد شده از انتقال یکی از اعضای بازداشت شده القاعده در بلوچستان به سلول دکتر یزدی خبر دادند.

۲۵ بهمن ماه خبری مبنی بر انتقال دکتر یزدی به بیمارستان آتیه منتشر شد و سپس اعلام شد که به دلیل ناموفق بودن آنژیوگرافی و دیگر روش‌های درمان سرپایی برای رفع گرفتگی شریان‌های قلب دکتر یزدی ساعت ۲۲ شنبه شب از بیمارستان آتیه به محلی نامعلوم انتقال پیدا کرد.

بیمارستان بقیه‌اله -وابسته به سپاه‌-‌ خاتم الانبیا و قمر‌بنی‌هاشم تحت نظر وزارت اطلاعات از بیمارستان‌هایی بودند که به نظر می‌رسید گزینه‌های محتمل انتقال وزیر اسبق امور خارجه باشند. در این فاصله به دلیل مخالفت یزدی با انجام عمل قلب باز در بیمارستان‌های وابسته به نهادهای خاص، ناگزیر او به بیمارستان پارس انتقال یافته است.

بنابر خبری که بعد از این عمل در رسانه‌های نزدیک به نهضت آزادی نظیر میزان خبر منتشر شد دکتر یزدی به دلیل گرفتگی ۴ شریان اصلی قلب تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته و با تعویض سه شریان و ترمیم چهارمین شریان عمل به موفقیت انجام شد. ساعاتی بعد از عمل جراحی دکتر یزدی، دادستان تهران در مصاحبه مطبوعاتی بدون اشاره به بستری بودن این عضو سابق شورای انقلاب در بخش آی‌سی‌یو از موافقت با ده روز مرخصی برای وی خبر داد.

مرخصی ده روزه دکتر یزدی روی تخت بیمارستان در حالی موافقت شد که قاضی پرونده قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی برای این مرخصی صادر نموده بود. این قرار وثیقه افزون بر وثیقه‌های چند صد میلیونی است که پس از حدود ۶۰ جلسه بازجویی در سال ۸۱ از دکتر یزدی اخذ شده بود.

در جدیدترین دوره بازداشت ابراهیم یزدی اعتراضات فراوانی نسبت به وضعیت او شده بود. خانواده‌ی دکتر یزدی در نامه‌ای خطاب به سازمان‌ها و مسلمانان آمریکا با برشمردن خدمات دکتر یزدی در دهه‌ی ۶۰ و ۷۰ میلادی به مسلمانان این کشور خواستار موضع گیری ایشان در برابر بازداشت دکتر یزدی شدند. در همین رابطه جامعه مسلمانان هوستون (بزگ‌ترین جامعه مسلمانان آمریکا) و لابی امپک (قوی‌ترین لابی مسلمانان آمریکا) در دو نامه جداگانه به شدت به این بازداشت اعتراض کردند و آن‌را باعث خسران بسیار بر جوامع اسلامی دانستند. هم‌چنین در داخل کشور گروهی از خانواده‌های ملی- مذهبی و اعضای نهضت آزادی با اشاره به وضعیت سلامتی ابراهیم یزدی خواستار آزادی بی‌قید و شرط او شدند. شیرین عبادی نیز در نامه‌ای به کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل خواهان رسیدگی فوری به وضعیت زندانیان عقیدتی در ایران و علی‌الخصوص آقایان دکتر یزدی، دکتر ملکی اولین رییس دانشگاه تهران بعد از انقلاب و مهندس بهزاد نبوی وزیر اسبق صنایع و سخن‌گوی دولت در سال‌های دهه ۶۰ شده بود. در نامه خانم عبادی ذکر شده بود که ادامه بازداشت این سه نفر به دلیل کهولت سن و ابتلا به بیماری‌های متعدد خطرات شدید جانی برای این افراد در بر دارد. مخاطراتی نظیر آن‌چه برای دکتر یزدی رخ داد و ممکن بود موجب اتفاقات ناگوارتری شود.

دکتر یزدی اگرچه به بیماری‌های مختلفی مبتلا بود و در سال‌های قبل نیز به دلیل ابتلا به دو سرطان مدتها تحت شیمی درمانی قرار داشت اما به دلیل رعایت شدید دستورات پزشکی در منزل در سال‌های اخیر وضعیت سلامتی تثبیت شده‌ای پیدا کرده بود و هر هفته علاوه بر کوه‌پیمایی به پیاده‌روی و شنا نیز می‌پرداخت، اما بازداشت وی در سلول انفرادی و بازجویی‌های طولانی مدت شبانه علاوه ایجاد تنش‌های عصبی موجب محروم ساختن وی از دسترسی به داروهای مورد نیاز و تحرک بدنی کافی برای پیش‌گیری از گرفتگی عروق بود ایجاد شده.

منبع

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,