Saturday, 18 July 2015
07 December 2021
گفت‌وگوی روز

«بازداشت گسترده آذربایجانی‌ها درهمایش دریاچه ارومیه»

2010 April 03

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

ماموران امنیتی ایران روز جمعه ۱۳ فروردین ۸۹ و هم‌زمان با روز طبیعت با حمله به فعالین آذربایجانی طرف‌دار محیط زیست در اطراف پل میان‌گذر «شهید کلانتری» دریاچه ارومیه ضمن ضرب و شتم خانواده‌ها عده زیادی را بازداشت کردند.

گزارش‌های رسیده حاکی است ماموران امنیتی با ایجاد پست‌های ایست‌ و‌ بازرسی در شعاع ۵۰ کیلومتری مسیرهای منتهی به پل میان‌گذر دریاچه ارومیه مانع از تردد وسایط نقلیه به سمت دریاچه ارومیه شده و مسافران چندین اتوبوس و مینی‌بوس که عازم این دریاچه بودند در «ایلخچی» و «سلماس» بازداشت شده اند.

برخی منابع از بازداشت بیش از صدها تن از شهروندان آذربایجانی در اطراف دریاچه ارومیه و مسیرهای منتهی به این دریاچه خبر می‌دهند .

فعالین مدنی آذربایجانی طی فراخوانی مردم را به برگزاری مراسم سیزده بدر بر روی پل میان‌گذر دریاچه ارومیه و اعتراض به سیاست‌های حکومت ایران در خشکاندن این دریاچه دعوت کرده بودند.

ماموران ضمن پرتاب گاز اشک‌آور و حمله به خانواده‌هایی که جهت برگزاری مراسم سیزده بدر و حمایت از دریاچه ارومیه خود را به کنار پل شهید کلانتری رسانده بودند آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار داده و مانع از تردد مردم روی این پل شدند. مامورین هم‌چنین اقدام به صدور برگ جریمه ۲۰ هزار تومانی برای خودروهایی که از مسیرهای فرعی برای شرکت در این مراسم خود را به کنار پل رسانده بودند، نمودند.

مراسم حمایت از دریاچه ارومیه با شرکت حدود ده هزار تن از مردم آذربایجان در روز ۱۳ فروردین که به نام روز طبیعت معروف است برگزار شد.

خانواده‌های شرکت کنندگان در این مراسم از شهرهای مختلف آذربایجان بطری‌هایی پر از آب را برای کمک به دریاچه ارومیه همراه خود آورده و با خالی کردن آب بطری‌ها در دریاچه اعتراض نمادین خود را به عدم رسیدگی به دریاچه ارومیه به نمایش گذاشتند.

در این مورد با  محمد.ر.  و  اکبر .ج.  دو تن از شاهدان این درگیری و حاضر در مراسم صحبت کرده‌ام:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

محمد ر. می‌گوید:

ما به پل نزدیک دریاچه رفتیم و به علت این‌که ماموران زیادی آن‌جا بودند مردم به روستاها می‌رفتند. ما هم به روستا رفتیم و ساعت 3 که قرار بود روی پل باشیم به آن جا آمدیم. ساعت 11:45  راه افرادی که از سمت ارومیه می‌آمدند را بسته بودند و افرادی که در وسط پل بودند را گرفته بودند.

اکبر ج. معتقد است:

قرار بود ساعت 12:30 با نماد آب ریختن به دریاچه این مراسم شروع شود که همان موقع نیروهای «یگان‌ویژه» به طرف مردم آمدند و پلاکار‌دها را باز کردند و محمد تبریزی را بازداشت کردند.

تعداد جمعیت چقدر بود و چه‌طور درگیری پیش آمد؟

هنگام صبح که می‌رفتیم تعدادی از مینی‌بوس‌ها را بازداشت کرده بودند. حدود دو یا سه هزار نفر هم همان‌جا تجمع کرده بودیم . آن‌هایی هم که از طرف ارومیه روی پل بودند را اجازه ندادند به این‌طرف بیایند. پلاژ دومی هم بودند که در آن‌جا مراسمی برگزار کردند. اما ما که در آن‌جا بودیم تقریبن نزدیک به سه هزار نفر می‌شدیم. بعد هم که درگیری شروع شد و منجر به شعار دادن شد.

ظاهرن پلیس از اشک‌آور و خشونت هم استفاده کرده بود. درسته؟

بله. حتا خانمی را به‌صورت بدی کتک زدند.

آیا از تعداد دست‌گیر شدگان و نحوه‌ی برخورد با مردم مطلع هستید؟

نزدیک به بیست نفر را دست‌گیر کردن و آن‌ها را کتک می‌زدند.حتا به دست آن‌ها دست‌بند هم زدند.

الان وضعیت چه‌طور است؟ ظاهرن هنوز نیروهای امنیتی در محل حاضر هستند.

ما آمدیم و الان تبریز هستیم . همان موقع کل منطقه را خالی کردند و اجازه ندادند ما بنشینیم.

نحوه‌ی مراسم به چه ترتیبی بود؟

نماد آب ریختن در دریاچه بود که هر کس یک ظرف آب به داخل دریاچه بریزد و از آن حمایت کند و اعتراض خود را نشان دهد. اما اجازه ندادند مراسم برگزار شود. ریختند و کتک‌کاری شروع شد.

دریاچه‌ی ارومیه در چه شرایطی قرار دارد که موجب نگرانی طرف‌داران محیط زیست در غرب ایران شده؟

آب دریاچه خیلی کم شده و پرندگان زیادی هم بودند که مردند.

چه مشکلاتی باعث خشک‌شدن دریاچه‌ی ارومیه شده است؟

وقتی پل و سد زدند دیگر آب زیادی به دریاچه نمی‌رود.  نماینده‌ها هم اعتراض کرده بودند. آقای «منادی» نماینده‌ی تبریز هم گفته بود که بروید و دریاچه را در آغوش بگیرید. نماینده‌ی ارومیه هم گفته بود که ما با کارخانه نمک صحبت کردیم که نمک دریاچه را جمع کنند و به کشاورزی خصارت نزنند.

آیا پلیس قبلن تهدید کرده بود که با افرادی که در این مراسم شرکت کنند برخورد می‌کند؟

از صبح نیروی انتظامی اجازه نم‌یداد که آن‌جا بایستیم. اتوبوس و مینی‌بوس‌هایی که می‌آمدند هم با آن‌ها درگیر شدند. نیروها مصلح هم بودند و به ما گفتند برای چه آمدید؟ گفتیم برای دریاچه‌ی ارومیه و گردش آمدیم. گفتند شما خلاف کردید و از ما‌شین‌های دیگر سبقت گرفتید. اما با بیسیم صحبت کردند و رفتند. دو سرباز مصلح، دو نفر با باتوم و یک نفر هم کادری بودند. اما دو مینی‌بوس دیگر که گرفتند هنوز در بازداشتند.

برخی از فعالان و طرف‌داران محیط زیست معتقدند که بی‌توجهی به مسایل محیط زیست در ایران سابقه‌ی طولانی دارد و بسیاری از زیان‌های وارده بر جامعه‌ی ایرانی منتهی از عدم توجه‌ به مسایل محیط‌ زیست است. گرفتاری‌هایی در زمینه‌ی بیماری‌هایی که امروزه از آلودگی‌های شهری مترتب می‌شود و برخی از مشکلات نظیر کاهش فضای سالم برای ادامه‌ی حیات و حیات‌وحش از جمله‌ی این موارد است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment