Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
طی یک نظرسنجی؛

«محبوبیت نخست وزیر مالزی به بالاترین حد خود رسید»

2010 April 04

رادیو کوچه

طی یک نظرسنجی محبوبیت نخست وزیر داتوک سری نجیب تون رازک بعد از گذشت یک سال از به دست گرفتن تصدی امور به بالاترین حد خود تا کنون رسیده است.

در نظرسنجی که توسط مرکز تحقیقاتی مردکا انجام شد محبوبیت نخست وزیر در حال حاضر 68 درصد است در حالی که  در سال گذشته در آغازین روزهای حاکمیتش این میزان 44 درصد بود.

به گزارش رادیو کوچه از مالزی و به نقل از سایت روزنامه انگلیسی زبان استار در مالزی این مرکز محدوده زمانی نظرسنجی خود را از ابتدای آوریل 2009 یعنی زمانی که او بعد از عبداله احمد بداوی حاکمیت را بدست گرفت قرار داده است.

سوال‌های این نظر سنجی که از 11 مارس آغاز شده بود و تا 27 مارس ادامه داشت شامل: نحوه اداره کشور‌، رضایت مردم از نخست وزیر و مشاهده افتتاح برخی از طرح‌های مهم بود.

نتایج این نظر سنجی به صورت آنلاین روی پورتال سایت THE MALAYSIAN  موجود است.

نظر سنجی می‌گوید‌: محبوبیت نجیب از ژوئن سال گذشته حول و حوش 65 درصد می‌چرخید  فقط در ماه سپتامبر سطح رضایت مردم از رییس جمهور کاهش پیدا کرد و به 56 درصد رسید.

این کاهش ناشی از اعتراض به احداث بنا سر گاو در معبد هندوها در شاه علم و مرگ   DAP مشاور اعظم تئو بنگ در زندان کمیته ضد فساد مالزی بود.

نظرسنجی هم‌چنین اشاره می‌کند که با وجود مسایل اخیر در خصوص لفظ جلاله‌ »الله» و حملاتی که پس از آن به مکان‌های مذهبی شد‌، 68 درصد از رای‌دهندگان از عمل‌کرد نخست وزیر در این خصوص راضی هستند.

بهبود وضعیت اقتصادی نیز به محبوبیت چهره نجیب کمک کرد، در حالی که برخی به وی پشت کرده بودند و رقابت سختی نیز با مخالفان داشت‌.

«ابراهیم سوفیان» مدیر مرکز تحقیقاتی مردکا می‌گوید: «میزان محبوبیت بالا نباید به معنای حمایت انتخاباتی تعبیر شود بلکه این یک تایید بر سیاست‌های اعمال شده از سوی نخست وزیر است.»

وی افزود: ‌»ترجمه این محبوبیت به حمایت انتخاباتی، نیاز به ارایه مدرک ملموس مثل اقدامات انجام شده یا در حال انجام و رسیدن مردم به آن اهدافی که توسط نخست وزیر تبیین شده، دارد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,