Saturday, 18 July 2015
07 December 2021

«جنگ قدرت لاریجانی‌ها با احمدی‌نژاد در قم»

2010 April 04

پویان فخرایی

محمد‌صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه، در حرکتی نمایشی به قم سفر کرد و با اکثر مراجع مطرح شیعه ساکن این شهر دیدار کرد. به گفته‌های خبرگزاری‌ها او در این سفر با آیات عظام صافی گلپایگانی، شبیری زنجانی، وحید خراسانی، جوادی آملی، مکارم شیرازی، سبحانی و نوری همدانی دیدار کرد.

به گفته‌ی آگاهان، این سفر یک قدرت‌نمایی از سوی برادران لاریجانی در برابر محمود احمدی‌نژاد است که پیش از این به قم سفر کرده بود و تنها مراجع تقلید نزدیک به حکومت، نوری همدانی، سبحانی و مکارم شیرازی، با او دیدار کرده بودند.

صادق لاریجانی در تعطیلات نوروز و در زمانی که هیچ اتفاق مهمی در کشور رخ نداده است و تنها به فاصله‌ی دو هفته بعد از سفر شکست خورده‌ی احمدی‌نژاد، با چهار مرجع مطرح حوزه‌ی علمیه قم، دیدار کرد. آیات عظام صافی گلپایگانی، شبیری زنجانی، وحید خراسانی و جوادی آملی که حاضر به پذیرفتن احمدی‌نژاد نشده و او را به بیت خود راه نداده بودند، با صادق لاریجانی دیدار کردند.

احمدی‌نژاد در آخرین روزهای اسفند در سفری به قم قصد داشت تا با استفاده از رسانه‌های خبری حکومتی، حمایت مراجع تقلید از خود را به نمایش بگذارد و برای اطمینان از این  امر نماینده مقام رهبری نیز سعی در سفر به قم خواستار پذیرش وی از سوی مراجع شده بود اما تمام این تلاش‌ها شکست خورد و درخواست نماینده آیت‌اله خامنه‌ای با جواب صریح علمای قم روبرو شد.

هم‌جنین نایب رییس جامعه اسلامی مهندسین که از حامیان احمدی‌نژاد به شمار می‌رود خبر داده بود برخی از مراجع قم به برگزاری مراسم رقص و نمایش‌های مختلف تحت عنوان جشن نوروز در حضور رییس دولت دهم و روسای جمهور چند کشور دیگر، شدیدن اعتراض کردند. این در حالی است هیچ عکسی از این مراسم در خبرگزاری‌های رسمی منتشر نشده است و حامیان دولت مخالفان خود را به فرستادن این عکس‌ها برای مراجع با قصد تخریب دولت متهم می‌کنند.

صادق لاریجانی فرزند آیت‌اله آملی از مراجع معروف شیعه است و هم‌چنین  داماد آیت‌اله وحید خراسانی نیز می‌باشد. او تا پیش از رسیدن به مقام ریاست قوه قضاییه در حوزه‌ی علمیه مشغول به تحصیل در سطوح عالی و تدریس بوده و هیچ پیشینه‌ی اجرایی ندارد.

هم‌چنین برادر او علی لاریجانی نماینده شهر قم و رییس مجلس شورای اسلامی است. علی لاریجانی هم‌چنین داماد استاد مرتضی مطهری از مشهورترین روحانیون نو اندیش در حوزه علمیه می‌باشد و به همین دلیل این دو برادر پایگاه و نفوذی وسیعی در حوزه‌ی علمیه ی قم دارند. در حالی که قوه‌ی زیر ریاست علی لاریجانی پیش از تعطیلات نوروز رد درخواست دولت برای در افزایش دوبرابری اعتبارات هدف‌مند‌سازی یارانه‌ها را رد کرده بود و متعاقب آن ادعای مشاورین روحانی احمدی‌نژاد نظیر‌ رسایی و میر تاج‌الدینی مبنی بر عدم اجرای طرح هدف‌مند‌سازی توسط احمدی‌نژاد بدون تصویب بودجه دل‌خواهش، این سفرها را از سوی ناظران سیاسی وزن‌کشی و قدرت‌نمایی احمدی‌نژاد و برادران لاریجانی علیه یک‌دیگر در مهم‌ترین پایگاه حکومت محسوب می‌شود.

………………..

رادیو کوچه:

مطلب‌های بخش وبلاگستان به نقل از نامه‌های رسیده و یا وب‌لاگ‌هایی است که با درخواست از طریق پست الکترونیکی برای انتشار به این رسانه ارسال می‌شوند. بدیهی است که انتشار این مطلب‌ها فقط در راستای حرکتی در جهت جریان آزاد رسانه‌ای است و به هیچ وجه به معنای تایید آن نیست. این مطلب‌ها با انتشار در این بخش می‌تواند توسط کسانی که نقدی بر آن دارند مورد نقد واقع شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,