Saturday, 18 July 2015
02 December 2021
پانزدهم فروردین - چهارم آوریل

«تقویم تاریخ پانزدهم فروردین»

2010 April 04

مریم / رادیو کوچه

maryam@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1925 میلادی – پروفسور «آرتور پوپ» (تولد 1881 و وفات در 1969 و مدفون در اصفهان) ایران‌شناس بنام، چهارم آوریل 1925 اعلام کرد که ایرانی‌ها نخستین مردمی بوده‌اند که از زمان داریوش بزرگ «آموزش و پرورش میهن‌دوستی» را ابتکار و در مدارس به نوجوانان تدریس می‌کردند و در طول هزار سال نخست، روش تدریس این ماده درسی به صورت نمایش بود تا در ذهن نوجوان نقش بندد و در تمامی وجود او استقرار یابد. پروفسور پوپ در سخنرانی خود در دانشگاه کالیفرنیا گفته بود که ایرانی‌ها پیش از یونانی‌ها و ملت‌های دیگر دارای دبستان و کودکستان بودند. یونانی‌ها آکادمی تدریس علم و ادبیات و فلسفه برای بزرگسالان دایر کرده بودند، ولی ایرانی‌ها با الهام از آموزش‌های زرتشت به تاسیس مدرسه برای پنج‌ساله‌ها و بالاتر اقدام کرده بودند و در این مدارس آموزش میهن‌دوستی و اخلاق و تندرستی (ورزش و بهداشت) بر علم و ادبیات ترجیح داشت.
  • 1942 میلادی – هزاران زن لهستانی که پس از تصرف کشورشان به شوروی منتقل و سپس به‌عنوان آواره به ایران فرستاده شده بودند، در «دوشان تپه» و چند نقطه دیگر در خارج از شهر تهران اسکان داده شدند. این زن‌ها سال‌ها و برخی از آنان برای همیشه در ایران ماندند. از همین زمان کارکردن زنان در رستوران‌ها و بارهای ایران امری عادی شد، زیرا بیشتر آنان به این کار روی آورده بودند.
  • 1322 خورشیدی –  «الهیار صالح» وزیر دارایی وقت و شخصیتی مورد احترام و علاقه مردم، به نشانه اعتراض به اختیارات فراوانی که مجلس به دکتر «میلسپو» مستشار مالیه ایران داده بود و به روش کار او، از سمت خود کناره‌گیری کرد و پس از رسیدن این خبر به بازار تهران، بازاری‌ها و کسبه پایتخت دست از کار کشیدند و در میدان بهارستان اجتماع کردند و نمایندگان خود را برای مذاکره با مجلسی‌ها معرفی و خواهان لغو اختیارات میلسپو شدند و تهدید کردند که تا این‌کار صورت نگیرد و صالح اعلام رضایت نکند بازار و مغازه‌ها را باز نخواهند کرد.
  • 1975 میلادی – شرکت «مایکروسافت» که اینک هر سال بیش از 45 میلیارد دلار درآمد دارد و دارای 76 هزار کارمند در بیش از یک‌صد کشور است، 35 سال پیش توسط دو جوان در شهر آلبوکرکی آمریکا تاسیس شد. موسسان آن «بیل گیتس» در آن زمان 20 ساله و «پال آلن» در آن زمان 23 ساله بودند. بیل گیتس اینک با داشتن پنجاه میلیارد دلار ثروت شخصی، ثروتمند اول جهان است. راز پیشرفت او ابتکار و ایستادگی بود.
  • 1968 میلادی –  «مارتین لوتر کینگ» از چهره‌های درخشان مبارز سیاه‌پوست امریکا به دست یک سفیدپوست نژادپرست به‌قتل رسید. وی در شهر ممفیس ایالت تنسی هنگامی‌که برای سخنرانی آماده می‌شد و به اتفاق «جسی جکسون» از مبارزان جنبش حقوق مدنی به بالکن هتل محل اقامت خود رفته بود، هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.
  • ۱۹۷۳ میلادی – گشایش رسمی مرکز تجارت جهانی در این روز.
  • 1320 خورشیدی –  «رخشنده اعتصامی» مشهور به «پروین اعتصامی» شاعر گران‌قدر ایرانی در 35 سالگی درگذشت. او در مدرسه آمریکایی‌ها تحصیل کرد، اما همواره یک زن شرقی باقی ماند. پروین از چنان تبحری در تکلم زبان انگلیس برخوردار شد که پس از فراغت از تحصیل به مدت دو سال ادبیات انگلیسی و فارسی را در همان مدرسه تدریس کرد. شعر پروین بیش از آن‌که شخصی باشد و افکار و احساسات او را بیان کند حاکمان و زورمداران را مخاطب قرار می‌دهد. قدرت طبع او در شرح و وصف طبیعت و نمایش احساسات انسانی به‌‌خوبی در اشعارش مشهود است. «دیوان اشعار پروین» ارزشمندترین اثر اوست.
  • ۱۸۱۸ میلادی –  تصویب طرح پرچم آمریکا توسط کنگره آمریکا.
  • 1320 خورشیدی –  زادروز «رضا شفیعیان» نوازنده سنتور.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,