Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
به بهانه سال‌مرگ «ژرژ ژاک دانتون»

«پایان یک انقلابی»

2010 April 05

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

پنجم آوریل 1792 میلادی برابر با سال‌مرگ  «ژرژ ژاک دانتون»  از رهبران انقلاب فرانسه بود که بر دولت انقلابی تسلط یافت و علی‌رغم محبوبیتش در بین مردم محکوم گشت و در 5 آوریل 1794 به گیوتین سپرده شد. دانتون قیام سال 1792 را سازماندهی کرد و نظام پادشاهی را سرنگون ساخت. او سخنور بزرگی بود که مردم را به مبارزه برای سربلندی انقلاب ترغیب می‌نمود.

«ژرژ ژاک دانتون» در سال 1759 میلادی در فرانسه متولد شد. فعالیت سیاسی  او در زمان لویی شانزدهم  با وکالت مجلس گسترش داده شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دانتون بنیان‌گذار کلوب «دکور دولیه» که یکی از انجمن‌های زمان انقلاب کبیر  فرانسه  است بود. انقلاب فرانسه یک انقلاب لیبرال  «بورژوایی» بود. قبل از وقوع انقلاب و در زمان سلطنت لویی شانزدهم، فرانسه دارای یک مجلس طبقاتی بود و اشرافیت فئودال از مزایای ویژه‌ای برخوردار بودند که نمایندگان بازرگانان و سرمایه‌داران و صاحبان صنایع فاقد آن امتیازها بودند. در جریان انقلاب فرانسه، رهبری با سرمایه‌داران و بازرگانانی بود که ایده‌های بورژوایی و عصر روشن‌گری را در سر داشتند و تحت شعار برابری خواهان حقوق برابر با اشراف و لغو امتیازات ویژه فئودالی بودند. ژرژ ژاک در دوره انقلاب افکار جمهوری خواهی را پذیرفت، و شیوایی بیان و گیرایی چهره وی موجب حسن‌ظن و محبت مردم گشت. و گروهی بسیاری جذب او شدند.

دانتون در سال 1791میلادی از ایالت «سینه» به نمایندگی مجلس از جانب شهرداری پاریس به ماموریتی رسید و در آگوست 1792 در اعمال اجرایی نفوذ و تاثیر بسیار داشت و از پس آن وقایع به وزارت عدلیه رسید و در تشکیلات دفاع ملی رکن و عامل اصلی و بانی و مبتکر محکمه انقلابی کمیته نجات عمومی بود و علی‌رغم شعارهای بسیار در خصوص حقوق بشر و آزادی، که می‌داد دوران او دوران ترور و وحشت بود و نزدیک چهل‌هزار نفر توسط جمهوری انقلابی مدافع حقوق بشر با گیوتین گردن زده شدند و ده‌ها هزار نفر بازداشت و روانه‌ی زندان‌ها شدند و جو اختناق شدیدی پدید آمد. او که سیاستی خشن و ددصفتانه پیش گرفته بود و کشتار را وسیله موقت اما موثر برای حکومت می‌پنداشت و از این راه نام خود را به بدی به یادگار گذاشت و از پس ترک وزارت عدلیه مبعوث مجلس ملی گشت و با روبسپیر به رقابت پرداخت.

و اما از جانب رقیب به خیانت و پیروی از اصول اعتدالیون متهم گردید و در پنجم آوریل 1794میلادی ژرژ ژاک دانتون در دادگاه انقلاب پاریس به دستور «روبسپیر» رهبر افراطیون چپ و گرداننده کمیته امنیت ملی دانتون و یارانش را در یک محاکمه بسیار کوتاه به جرم  تجدید‌نظر‌طلبی در اهداف انقلاب‌، و گرفتن پاره‌ای از اختیارات کمیته انقلاب و استرداد آن‌ها به سازمان‌های دولتی به اعدام محکوم گردید که همان روز حکم به اجرا درآمد.

با اعدام دانتون و هم‌فکران میانه‌رو او، دوران وحشت در فرانسه به اوج خود رسید و فرانسویان را به خود آورد به گونه‌ای که 3 ماه و 23 روز بعد روبسپیر و 21 تن از هم‌فکرانش به همان صورت با گیوتین گردن زده شدند و دوران اعدام و وحشت پایان یافت. در دوران قدرت روبسپیر  که یک سال بیشتر  طول نکشید. به هرکس که ظنین می‌شدند برچسب تجدید نظر طلب‌، برگشته از انقلاب  می‌زدند و اعدام می‌کردند. بعدن معلوم شد که اتهامات وارده به افراد عمومن ادعا و واهی بوده است.

بررسی‌های بعدی نشان داد که ادعای کمیته برضد دانتون نیز بی‌پایه بود و وی به اساس انقلاب و هدف‌های آن وفادار مانده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,