Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
شانزدهم فروردین - پنجم آوریل

«تقویم تاریخ شانزدهم فروردین»

2010 April 05

مریم / رادیو کوچه

maryam@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 52 میلادی – دو روز پس از 13 فروردین که یونانی‌ها این رقم را به‌عنوان عدد نحس وارد فرهنگ پاره‌ای از ملت‌ها از جمله ایرانی‌ها کرده‌اند، مهستان از میان شاه‌زادگان اشکانی و خانواده‌های وابسته، «بلاش» را که مادرش از مادهای ایران بود به شاهی کشور برگزید و وی نیز برادرش «تیرداد» را شاه ارمنستان کرد که این اقدام، خشم امپراتور وقت روم را برانگیخت، ولی طولی نکشید که این امپراتور درگذشت. دو سال بعد که «نرون» امپراتور روم شد ژنرال «کربولس» را مامور جنگ با ایران کرد که کاری از پیش نبرد و پس از شش سال جنگ، طبق معاهده «راندیا» میان دو امپراتوری صلح برقرار شد و نرون از مخالفت با انتصاب شاهزاده اشکانی به شاهی ارمنستان دست برداشت.
  • 1304 خورشیدی – درگذشت «محمدعلی‌شاه» قاجار در بندر «ساوونا» ایتالیا. وی ششمین پادشاه از دودمان قاجار در ایران بود و در ۱۲۸۵ خورشیدی به حکومت رسید. او فرزند مظفرالدین شاه قاجار بود. مخالفت او با مشروطه بود که پدرش پیش از مرگ آن را پذیرفته بود. این رویداد که به‌آن استبداد صغیر می‌گویند به خون‌ریزی بسیاری انجامید و سرانجام محمدعلی‌شاه هم تاج و تخت خود را بر سر این خودکامگی‌اش باخت.
  • 1309 خورشیدی – امروز زادروز «وزارت اقتصاد ایران» است. این وزارت در چنین روزی آغاز به‌کار کرد. به خاطر تبلیغی که درباره اهمیت این وزارت‌خانه کرده بودند، «محمدعلی فروغی» نخست وزیر پیشین پذیرفت که نخستین وزیر آن باشد.
  • 1292 خورشیدی – زمین‌لرزه سختی بیش از هزار و دویست تن از ساکنان «بویین‌زهرا» در استان قزوین را کشت و ویرانی فراوان به بار آورد. 49 سال بعد در شهریور 1341، در همین منطقه زلزله دیگری رخ داد که لرزه‌های آن به تهران هم رسید و تلفات به مراتب سنگین‌تری وارد ساخت. از آن پس هم، هرچند سال یک‌بار زمین‌لرزه‌های بویین‌زهرا تکرار شده و تلفات و زیان‌های مالی داشته است.
  • 1588 میلادی – زادروز «توماس هابز» فیلسوف و نویسنده انگلیسی است که انسان را موجودی خودخواه، قدرت‌طلب، خواهان سلطه بر هم‌نوع و استثمار دیگران دانسته است. وی 91 سال عمر کرد. هابز که واقعیت عقاید و فرضیه‌های او هر روز آشکارتر از روز پیش می‌شود، طبیعت بشر را در ارتباط با نفس خود و جامعه تعریف کرده و گفته است: «رفتار یک انسان تابع خودخواهی ذاتی اوست و سه عامل باعث جنگ انسان‌ها می‌شود. رقابت بر سر منابع محدود برای تملک، بی اعتمادی نسبت به یک‌دیگر و در آخر عشق و علاقه وافر به قدرت».
  • 1725 میلادی – امروز زادروز «جیاکوما کازانووا» (Giacomo Casanova) نویسنده ایتالیایی قرن 18 است که در جهان به مردی زن‌باره و همه فن حریف شهرت یافته است. مهم‌ترین تالیف او «روزهای زندگی» خود وی است که اوضاع اجتماعی قرن 18 اروپا را به‌طرزی ماهرانه و بدون تکلف و پرده‌پوشی ترسیم کرده است. وی تالیفات و ترجمه‌های دیگری هم دارد از جمله ترجمه «سرودهای زرتشت» که به صورت Opera تنظیم کرده. بررسی کتاب روزهای زندگی کازانووا نشان می‌دهد که وی با 122 زن از خانواده‌های معروف اروپا رفت و آمد داشته و دایم میان کشورهای اروپای غربی و جنوبی و مرکزی در رفت و آمد بوده و در این کشورها هر کاری را از سپاهی‌گری تا جاسوسی و سفارت انجام داده است. ابداع «لاتاری» را هم به نام او ثبت کرده اند.
  • 1896 میلادی – مسابقه‌های جهانی ورزشی «المپیک» پس از 15 قرن که از توقف آن‌ می‌گذشت در یونان، زادگاه این مسابقه‌ها، از سرگرفته شد و از آن پس هر چهار سال یک‌بار در یک کشور انجام می‌شود . مسابقه‌های المپیک در سال 776 پیش از میلاد در «جلگه المپ» در یونان به خاطر شادی «زئوس» یکی از خداهای یونانی‌ها آغاز شده بودند. در آن زمان این مسابقه‌ها، مواردی دیگر از رقابت‌های مسالمت‌آمیز ازجمله شعرخوانی و رقص را هم شامل می‌شد که پس از تجدید حیات، تنها در قلمرو ورزش بدنی صورت می‌گیرد.
  • ۱۹۵۵ میلادی – «وینستون چرچیل» نخست‌وزیر بریتانیا از سمت خود استعفا داد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,