Saturday, 18 July 2015
05 December 2020

«هاشمی و عبور از بحران»

2010 April 05

مهدی حسنی

در حوادث پس از انتخابات نفش هاشمی رفسنجانی هم‌چون تحولات سی‌ساله اخیر بسیار پر اهمیت و مهم بوده است. در ده ماه اخیر همه طرف‌های درگیر از وی خواسته‌اند موضعی روشن اتخاذ نماید.

اما در شرایط فعلی دو جریان بیش از گذشته بر این موضوع اصرار دارند که هاشمی باید سمت بازی خود را انتخاب کند. از یک سو این انتظار برای برخی در جنبش اعتراضی وجود دارد و از سوی دیگر جریان حاکم خواستار این اتفاق است.

اما یک نکته در این میان جالب توجه است و آن‌که در این میان جریان حاکم علاقه‌ای به همراهی هاشمی رفسنجانی با خود ندارد و در تلاش است او را کاملن در کنار جنبش اعتراضی ببیند.

در آن شرایط امکان حذف هاشمی مهیا‌تر از هر زمان دیگر خواهد بود. رویایی که رهبری ایران و محمود احمدی‌نژاد برای آن به هر دست آویزی متوسل شده‌اند.

اما هوشیاری و شناخت موقعیت توسط هاشمی رفسنجانی این امکان را از مخالفان حکومتی‌اش سلب کرده است. وی می‌داند تا زمانی که به این شیوه ادامه بدهد هم امکان یاری رساندن به جنبش اعتراضی وجود دارد و هم خود را از حذف سیاسی مصون می‌دارد.

استراتژی هاشمی چه خوشایند معترضان باشد و چه نباشد مبتنی بر درک درست از مختصات سیاسی جمهوری اسلامی است. در عین حال اکبر هاشمی رفسنجانی مطالباتی را طرح می‌کند که گرچه ممکن است در نگاه اول محافظه‌کارانه و فاقد اهمیت باشند اما هم‌چون پلی برای تغییرات بنیادی‌تر است.

هاشمی از برکناری احمدی‌نژاد به عنوان اول گام برای شروع تغییرات سخن می‌گوید. خواسته دیگر وی به رسمیت شناخته شدن معترضان و حق آنان برای تداوم اعتراضات است.

مهم‌ترین خواسته هاشمی اما تغییراتی در قانون اساسی و محدود‌نمودن نهادهای تحت کنترل رهبری است تا به این صورت قدرت مطلقه ولی فقیه قابل کنترل‌تر گردد.

حتا عملی‌شدن این خواسته‌ها نیز در شرایط فعلی نیز بسیار دشوار است اما به واقع این خواسته می‌تواند طیف بیشتری از نیروهای همراه با اقلیت حاکم اما قدرت‌مند را با جنبش اعتراضی هم پیمان کند.

اصرار برخی در درون جنبش سبز به روشن‌تر شدن موضع هاشمی اگر از روی اغراض خاص نباشد ناشی از تحلیل غلط شرایط و عدم شناخت توازن قواست.

نباید با سخنان و تحلیل‌های غلط انتظاراتی را به جامعه تزریق کرد که نه تنها کمکی به تقویت جنبش سبز نمی‌کند بلکه منجر به گسترش قدرت اقلیت حاکم می‌شود.

منبع

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,