Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
به بهانه سال‌روز درگذشت «محمد‌علی فردین»

«سلطانی برای همه قلب‌ها»

2010 April 07

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

هجدهم فروردین مصادف با  سال‌روز درگذشت «محمدعلی فردین» بازیگر و کارگردان سینما و کشتی‌گیر ایرانی بود.  وی در سال 1379 چشم از جهان فروبست. او با فیلم «چشمه آب حیات» بازیگری را شروع و با فیلم «برزخی‌ها» با سینما برای همیشه وداع کرد. معروف‌ترین فیلم او با نام سلطان قلب‌هاست که خود او کارگردانی و نقش آفرینی داشته است و شهرت بسیار کسب کرد.

محمد علی فردین در هجدهم فروردین سال 1309 خورشیدی در یک خانواده متوسط و اهل هنر درحوالی خیابان شهباز به دنیا آمد. ابتدا از فوتبال شروع کرد نه به طورحرفه‌ای و پس از فوتبال به شنا و ژیمناستیک روی آورد و در پی یک اتفاق به کشتی روی آورد او با اخذ مدرک دیپلم به سربازی رفت و درجه‌دار نیروی هوایی شد و در سن 18 سالگی با «مهری خمارلو» ازدواج نمود که ثمره آن چهار فرزند بود و این ازدواج تا پایان عمرادامه داشت‌. فردین در سال 1333نایب قهرمان کشتی جهان شد و او تمرینات کشتی را همراه دوست صمیمی خود جهان پهلوان تختی انجام می‌داد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

و اما بازیگر مورد علاقه و الگوی هنری فردین «ناصر ملک مطیعی» بود. او توسط ناصر ملک مطیعی و با بازی در فیلم «چشمه آب حیات» وارد سینما ایران شد. فردین با بازی درفیلم‌های «فردا روشن است» و «فریاد نیمه شب» به کارگردانی «ساموئل خاکچیان» که توانست عنوان بهترین و پرفروش‌ترین فیلم سال را از آن خود کند. فردین درسال 1341 اولین فیلم‌ش را تهیه و خود آن را کارگردانی کرد.

از فیلم‌های مطرح او می توان به فیلم «ساحل انتظار» به کارگرانی «سیامک یاسمی» اشاره کرد. فردین در سال 1343 با بازی درفیلم «آقای قرن بیستم» تیپ جدیدی را وارد سینما ایران کرد.

او در سال 1343با بازی در فیلم‌هایی چون، «گنج قارون»، «انسان‌ها» و «مسیر رودخانه» لقب مرد اول سینمای ایران را بدست آورد. او در فیلم «چرخ و فلک» به کارگردانی «صابر رهبر» بازی کرد. در سال 1347 فردین فیلم معروف و مشهور «سلطان قلب‌ها» را کارگردانی و بازی کرد. از آن زمان به بعد به فردین لقب سلطان قلب‌ها رادادند این فیلم در جشنواره سپاس برنده جایزه بهترین فیلم و بهترین بازیگر مرد را به خود اختصاص داد. در همان سال فردین برای بازی در یک فیلم وسترن به نام «و حالا روحت را به خدا بسپار» که در ایران با نام «مردانه بکش» به نمایش درآمد به ایتالیا رفت. نکته قابل توجه آن است که فردین در این فیلم در کنار ستارگانی مشهوری چون،  «فابیوتستی» و «اتوره مانی» بازی کرد و در تیتراژ نام او بالاتر از این ستارگان قرارگرفت. فردین پس از بازگشت از ایتالیا استودیویی به نام «فرودین فیلم» را تاسیس کرد. لازم به ذکر است که فردین صاحب استودیو «دالیا فیلم» نیز بود. ولی همیشه فیلم‌ها را در فرودین فیلم تهیه می‌کرد.

فردین در فیلم‌های چون «مردی از تهران» و «طوفان بر فراز پترا» که هر دو در لبنان ساخته شد نقش‌آفرینی کرد فردین از سال  1348به تهیه‌کنندگی نیز پرداخت. در سال 1349به کارگردانی و بازی در سه فیلم پر‌فروش سال به نام‌های، «قصر زرین»، «سکه شانس»، «یاقوت سه چشم»، «کوچه‌مردها» پرداخت. درسال1350 فردین در فیلم «همای سعادت» محصول مشترک ایران و هند بازی کرد که در این فیلم با بازی در کنار ستارگان هند بر محبوبیت خود افزود. این فیلم در هندوستان با نام «صبح و شام» به نمایش درآمد. فردین در فیلم‌های چون «میعاد‌گاه»، «خشم و راز»، «درخت‌سنجد» از جلال مقدم و «بابا شمل» از حاتمی نیز نقش آفرینی کرده است. فیلم بابا شمل برنده جایزه دومین فیلم سال از جشنواره سپاس شد.

بعد از این فردین فقط در فیلم‌هایی که خود تهیه‌کننده و کارگردان آن بود بازی می‌کرد. فیلم «سرجوخه فراری» او در نوروز 1352 به فروش فوق‌العاده‌ای رسید. فردین درسال 1353  در فیلم‌هایی چون «جوان‌مرد» و «ناجورها» بازی کرد او در سال 1355 در فیلم «غزل» با شخصیت متفاوتی ایفا نقش نمود. آخرین فیلم او در قبل از انقلاب «برفرازآسمان‌ها» بود که خود او کارگردانی وتهیه‌کنندگی آن‌را بر عهده داشت. فردین پس از انقلاب در آخرین فیلم خود ساخته ایرج قادری به نام «برزخی‌ها» ایفا نقش نمود و در همان فیلم وداع فردین از سینمای ایران به چشم می‌خورد.

فردین بعداز انقلاب به کار فرش فروشی و کار قنادی روی آورد. محمد‌علی فردین سرانجام در 70 سالگی و در هیجدهم فرودین ماه 1379 در تهران به دیار باقی شتافت، در مراسم تشیع آن مرحوم عده کثیری از دوست‌داران وی و اهالی سینما حضور داشتند. و او را بهشت زهرا تهران در قطعه هنرمندان دفن کردند.

هم‌چنین در تیر ماه سال 1388 فرزند بزرگ فردین، سعید نیز در گذشت. و در کنار مادر خود مرحومه مهری خمارلو در بهشت‌زهرا دفن گردید.

منبع‌ها:

ویکی پدیا

زندگی‌‌نامه فردین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۴ Comments


 1. ستوان ۲
  1

  چرا کامنت من را منتشر نکردید؟ این است رسم امانت داری؟

  رادیو کوچه:
  با احترام کامنتی پیش از این از شما دریافت نشده است.


 2. ستوان ۲
  2

  من نوشته بودم این جمله تان غلط است: هجدهم فروردین سال ۱۳۷۹ مصادف با سال‌روز درگذشت «محمدعلی فردین»

  چون هجدهم فروردین سال ۷۹ مصادف با «سالروز» نبوده، بلکه روز درگذشت بوده. بنابر این سالروز باید حذف شود یا اینکه بنویسید: امروز هجده فروردین مصادف با سالروز….

  کامنت من هم ارسال شده بود، شک نکنید


 3. ستوان ۲
  3

  حداقل برای احترام خواننده تان هم که شده، این جمله اول را درست کنید، یا بنویسید که چرا مایل نیستید این غلط را درست کنید

  ممنون


 4. ستوان ۲
  4

  سلام. در رادیو کوچه رسم نیست جواب خواننده را بدهید؟