Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
هجدهم فروردین - هفتم آوریل

«تقویم تاریخ هجدهم فروردین»

2010 April 07

مریم / رادیو کوچه

maryam@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 • هفت آوریل: روز جهانی بهداشت
 • 1941 میلادی – «چرچیل» نخست‌وزیر وقت انگلستان در این روز دستور انتقال یک لشکر از هندوستان آن کشور را به بصره داد. بهانه اعزام این لشکر که عده نفرات آن به چهار هزار تن هم نمی‌رسید محافظت از حوزههای نفتی بیان شده بود، ولی در واقع، ماموریت این نیرو اشغال نظامی ایران در فرصت مناسب بود، زیرا که دولت تهران متمایل به آلمان شده بود و دیکته‌های لندن را مانند گذشته نمی‌نوشت.
 • 1330 خورشیدی – فروردین ماه در ایران با ناآرامی آغاز شده بود. چون در نیمه دوم مارس، قانون ملی‌شدن نفت به تصویب رسیده بود، انگلیسی‌ها با همه توان و امکانات به آغاز و گسترش این ناآرامی‌ها کمک کرده بودند، ازجمله با قطع پرداختی به کارگران صنایع نفت در خوزستان و انتشار شایعات و تحریکات دیگر در سراسر کشور. در آبادان، هر روز تظاهرات بود و این بار تظاهرات کارگران نفت به خاطر قطع درآمد و مبهم بودن آینده و وضعیت استخدامی شان بود. میان این کارگران در موارد متعدد با روشن‌فکران و جوانان برخورد روی داده بود و ماموران انتظامی مداخله و شماری از دو طرف و عده‌ای انگلیسی را کشته بودند و دولت «حسین علا» را مجبور به اعزام یک هیت عالی نظامی به آبادان کرده بودند. اعزام این هیت و ترمیم کابینه هم نتوانست دولت علا را نجات دهد و وی در 26 آوریل جای خود را به دکتر مصدق داد و از آن پس، وزیر دربار شاه شد.
 • 1980 میلادی – «جیمی کارتر» رییس‌جمهوری وقت آمریکا در این روز همه مناسبات آن دولت با ایران را قطع و ویزاهای ایرانیان برای ورود به آمریکا حتی کارت‌های سبز ایرانیانی را که در خارج از آمریکا بودند لغو کرد و دستور داد که تا اطلاع ثانوی به ایرانیان ویزای ورود به آمریکا داده نشود و این دستور تا نزدیک به یک سال به قوت خود باقی بود. واشنگتن چندی بعد تحریم اقتصادی را هم بر قطع رابطه افزود که هرچند وقت یک‌بار تشدید می‌شود.
 • 1803 میلادی –  امروز زادروز «فلورا تریستان» نویسنده سوسیالیست فرانسوی است. فلورا با این‌که در ناز و نعمت بزرگ شده بود، دارای افکار سوسیالیستی و خواهان برابری اقتصادی ـ اجتماعی انسان‌ها بود و می‌گفت که با شکم گرسنه، برابری سیاسی مفهوم ندارد. او در کتاب‌هایش، داستانی و غیرداستانی به بهترین وضعیتی ضرورت تساوی اقتصادی ـ اجتماعی انسان‌ها، ولو به گونه‌ای نسبی و محدود را منعکس ساخته که بر تمامی وجود مخاطب تاثیر می‌گذارد. مهم‌ترین کتاب‌های فلورا «گشت و گذری در لندن»، «خشم بی‌پایان»، «آواره بی آشنا»، «نعمتی به‌نام اتحادیه»، «چه کسی مورد تنفر است» و «بی پول بی احترام می‌شود» نام دارد.
 • 1812 میلادی – زاردوز «چارلز جان هوفام دیکنز» از برجسته‌ترین رمان‌نویس‌های انگلیسی عصر ویکتوریا. وی یک فعال اجتماعی نیرومند بود. در مقام یکی از برترین نویسندگان انگلیسی زبان، از او برای داستان‌سرایی و نثر توانگرش و خلق شخصیت‌های به یادماندنی، بسیار تحسین به‌عمل آمده‌ و در طول زندگی‌اش محبوبیت جهانی بسیاری کسب کرده ‌است. از آثارش می‌توان «دیوید کاپرفیلد»، «آرزوهای بزرگ» و «داستان دو شهر» را نام برد.
 • 1689 میلادی – از سه قرن پیش رسم بر این شده است که هفتم آوریل هر سال را روز حق تظلم و دادخواست و به‌عبارت دیگر «حق دادن عریضه مستقیم به رییس کشور و یا رییس پارلمان» بخوانند. در این روز در سال 1689 پارلمان انگلستان حق دادن دادن عریضه مستقیم به پادشاه انگلستان را برای اتباع این کشور تضمین کرد که بعدها سایر کشورها آن را اقتباس کردند و در همه جا رعایت می‌شود.
 • 1770 میلادی – «فرانسیس لاول» نخستین کارخانه نساجی که پنبه خام را تبدیل به پارچه می‌کرد به وجود آورد.
 • ۱۹۴۷ میلادی – «حزب بعث» در دمشق پایتخت سوریه آغاز به کار کرد.
 • ۱۹۴۸ میلادی – «سازمان بهداشت جهانی» در ایالات متحده تاسیس شد.
 • ۱۳۰۳ خورشیدی – «رضا پهلوی» سردار سپه، رییس‌الوزرا و وزیر جنگ، برای اعتراض به فرمان احمدشاه مبنی بر عزل او از مقام خویش کناره‌گیری کرد و به رودهن رفت.
 • ۱۳۳۲ خورشیدی – انتخاب «داگ هامرشولد» سوئدی به دبیرکلی سازمان ملل متحد با ۵۷ رای موافق و یک رای مخالف.
 • 1379 خورشیدی – درگذشت «محمدعلی فردین» بازیگر سینما و کشتی‌گیر ایرانی. وی سینمای حرفه‌ای را با بازی کوتاهی در فیلم «دو قلوها» به کارگردانی شاپور یاسمی درنقش برادر دوقلوی ناصر ملک‌مطیعی درچند پلان آغاز کرد. از دیگر فعالیت‌های وی می‌توان به ورزش کشتی اشاره کرد. فردین هم‌چون بسیاری دیگر از هنرمندان پس از انقلاب اسلامی از ادامه فعالیت بازماند و  خانه‌نشین شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,