Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
سوت

«افشین قطبی کماکان معلق»

2010 April 07

محمدرضا / رادیو کوچه

mohammadreza@koochehmail.com

از ماه‌ها قبل اخبار متفاوتی در خصوص برکناری افشین قطبی از تیم ملی شنیده شد که مدام توسط علی کفاشیان تکذیب می‌شد، ولی در پشت‌پرده تلاش‌های مهدی تاج برای آوردن یک مربی خارجی ادامه داشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

برخلاف روزهای ابتدایی مربی‌گری قطبی در تیم ملی،تاج مدت‌هاست که با سرمربی تیم ملی رابطه خوبی ندارد و به‌عنوان رییس کمیته تیم‌های ملی،در چند ماه اخیر تلاش زیادی کرد تا شرایط را برای حضور یک مربی خارجی در تیم ملی فراهم کند. تاج حتی مذاکره با چند مربی از جمله فاتح تریم و اریکسون را تایید کرد و این موضوع نشان داد که در چند ماه اخیر جای‌گاه قطبی در تیم ملی متزلزل‌تر از همیشه بوده است. جالب این‌جا است که رابطه تاج و قطبی در چند ماه اخیر به طور کامل قطع شده بود و اکثر اعضای حاضر در فدراسیون و هم‌چنین کمیته فنی‌خواهان برکناری قطبی بودند. در این میان علی کفاشیان تنها حامی قطبی در فدراسیون است و سرمربی تیم ملی فقط دل‌خوش به حمایت‌های رییس فدراسیون است. البته با توجه به عقاید و تفکرات کفاشیان بعید به‌نظر می‌رسد که سرمربی تیم ملی تغییر کند، خصوصن این‌که تاج هم قرار است از ریاست کمیته تیم‌های ملی استعفا دهد.

نقطه اوج نامشخص بودن وضعیت قطبی درتیم ملی زمانی بود که مهدی تاج، نایب رییس فدراسیون و رییس کمیته تیم‌های ملی با فاتح تریم سرمربی اسبق تیم ملی ترکیه مذاکره کرد و در همان زمان کفاشیان اعلام کرد که این مربی را نمی‌شناسد. این مذاکره خودسرانه تاج باعث شد تا شایعات کناره‌گیری او از سمت خود در کمیته تیم‌های ملی مطرح شود و دیروز با صحبت‌های خود او به حقیقت بپیوندد.

البته در مصاحبه او مشخص شد که علاوه بر فاتح تریم صحبت‌هایی هم با اریکسون صورت گرفته که به گفته نایب‌رییس فدراسیون فوتبال این مذاکرات مساله‌ای کاملن طبیعی است. او که خود زمینه‌ساز حضور افشین قطبی در تیم ملی بود به دنبال جانشین اوست و به‌گفته خودش حتی رقم دو یا سه میلیارد هم برای انجام این کار مبلغ زیادی نیست.

تاج در ادامه صحبت‌هایش از جدایی‌اش از کمیته تیم‌های ملی می گوید: «هم قبل از عید و هم بعد از آن با آقای کفاشیان صحبت کردم و به ایشان گفتم مسوولیت ریاست کمیته تیم‌های ملی را به فرد دیگری واگذار کند. ایشان نیز پذیرفتند و دنبال فرد دیگری برای این مسوولیت هستند.»

مهدی تاج بالاخره این خبر را هم تایید کرد که به دلیل اختلاف با علی کفاشیان از سمتش در ریاست کمیته تیم‌های ملی استعفا داده است. این در‌حالی است که او و علی کفاشیان در طول این مدت همه مذاکرات را تکذیب می‌کردند.

هم‌چنین در ادامه عنوان کرد: «ما به‌طور رسمی و در قالب یک کار سازمانی، با فاتح تریم مذاکرات و جلسه‌های خوبی داشتیم. او به حضور در تیم ملی ایران ابراز تمایل نشان داد و مبلغی در حدود 2 و نیم میلیون دلار را برای این‌کار طلب کرد. هم‌چنین با اریکسون نیز مذاکره‌ای داشتیم و او نیز حاضر بود با مبلغ یک میلیون و 600 هزار دلار هدایت تیم ایران را بپذیرد. مربیان بزرگ دیگری هم در لیست ما بود که قرار شد کمیته بین‌المللی فدراسیون با آن‌ها صحبت‌هایی داشته باشد. نایب‌رییس فدراسیون فوتبال و رییس مستعفی کمیته تیم‌های ملی البته سایت یک بام و دوهوایی را که خود تا همین چند روز قبل دنبال می‌کرده توجیه هم می‌کند، بنده معتقدم یا باید سرمربی بزرگی را برای تیم ملی بیاوریم و یا خاطر افشین قطبی را به طور کامل جمع کنیم تا وی با تمام توان در تیم ملی کار کند، نکند که ما زمان را از دست بدهیم و در مقطع نامناسبی به دنبال تغییر او باشیم. البته اعتقاد من این است که آوردن سرمربی بزرگ خارجی نسبت به بقای قطبی در سمتش بهتر است چرا که هر زمان مربیان خارجی خوبی را به تیم ملی آوردیم، توفیقات خوبی داشته‌ایم.

این صحبت‌ها درحالی مطرح می‌شود که استعفای مهدی تاج پس از استعفای پیروانی از مربی‌گری تیم ملی امید، صورت گرفته، اما وی می‌گوید: «دلیل استعفایم از ریاست کمیته تیم‌های ملی کناره‌گیری غلام‌حسین پیروانی نیست، اما درهر حال اختلاف‌نظر با کفاشیان چندان هم بد نیست. غلام‌حسین پیروانی را بهترین سرمربی ایرانی برای تیم امید می‌دانم و معتقدم باید او را در این تیم حفظ می‌کردیم. شاید برخی نظر دیگری داشته باشند اما بنده به شدت طرفدار او و مربیان دیگری چون علی دوستی و حسین شمس هستم.»

هم‌چنین از نحوه برخورد با پیروانی در جلسات گذشته ناراحت هستم، اما این موضوع دلیل کناره‌گیری از ریاست کمیته تیم‌های ملی نیست. وی در پاسخ به این سوال که چرا علی کفاشیان رییس فدراسیون فوتبال مذاکره‌ با مربیان خارجی را تکذیب می‌کند و تنها مذاکره‌ها را حول محور نظردهی این مربیان برای فوتبال کشور بیان می‌کند، تصریح کرد: «برای این موضوع کفاشیان خود پاسخ‌گو خواهد بود اما بنده هیچ مذاکره‌ای را به‌صورت غیررسمی انجام نداده‌ام و تمام جلسه‌ها در قالب یک کار سازمانی بود.»

همه این اتفاقات درحالی رخ می‌دهد که مشخص نیست در فدراسیون فوتبال چه می‌گذرد. این برای اولین بار نیست که کفاشیان و تاج در یک موضوع واحد صحبت‌های متفاوتی را مطرح می‌کنند. کنار هم قراردادن صحبت‌های این دو عضو تاثیرگذار فدراسیون در کنار هم نشان می‌دهد که اتفاقاتی در حال وقوع است. اتفاقاتی که به‌طور حتم هرگونه حدس وگمانی درمورد آن با تکذیب طرفین مواجه می‌شود و فقط باید منتظر ماند و دید که این تناقض‌ها و اختلافات، تیم ملی و افشین قطبی را به‌‌کجا خواهد رساند.

هم‌چنین درحالی که از چندین ماه قبل پروژه کنار گذاشته‌شدن افشین قطبی توسط چند خبرگزاری رونمایی شده بود.

افشین قطبی پس از اظهارات علی کفاشیان، رییس و مهدی تاج نایب‌رییس فدراسیون فوتبال، مبنی بر احتمال همکاری قطبی به عنوان دستیار در کنار یک سرمربی بزرگ اروپایی، امروز نامه‌ای را خطاب به کفاشیان نوشت و به‌صراحت اعلام کرد که علاقه‌ای برای ادامه چنین همکاری در تیم ملی را ندارد.

وی عنوان کرد: «متاسفانه در برنامه تلویزیونی نود مورخ 16/1/89 مطالبی تحت عنوان ترمیم کادر فنی تیم ملی فوتبال ایران مطرح و از طرف مسوولین آن فدراسیون موافقت این‌جانب مبنی بر بکارگیری یک مربی خارجی اعلام گردید.»

استحضار دارند بر اساس ماده هشت قرارداد فیمابین، کلیه اختیارات و تصمیمات فنی تیم ملی فوتبال ایران برعهده سرمربی می‌باشد و یقین بدانید هرگز موافقت خود را با همکاری در کنار مربی خارجی اعلام ننموده و به هیچ عنوان نیز قبول نخواهم نمود. مستدعی است بصورت شفاف در این مورد از طرف آن مقام محترم اطلاع‌رسانی شود.

این درحالی است که شب گذشته مسوولان فدراسیون خبر مذاکره با فاتح تریم و اریکسون را مورد تایید قرار دادند و این احتمال وجود دارد که بزودی تغییراتی روی نیمکت تیم ملی ایران به وجود آید.

مهدی تاج در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که باتوجه به استعفا از کمیته تیم‌های ملی و اختلاف نظری که بین شما و کفاشیان وجود دارد، از این پس فعالیت شما در فدراسیون چگونه خواهد بود، تصریح کرد: «در اساس‌نامه فدراسیون فوتبال وظایف رییس و نایب رییس فدراسیون کاملن تفکیک شده است و برای ادامه فعالیت در کارهایم مشکلی وجود ندارد. اختلاف‌نظر ممکن است بین ما وجود داشته باشد اما این موضوع، خیلی هم بد نیست.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,