Saturday, 18 July 2015
07 December 2021
علل مرگ با تویوتا

«سوال‌هایی که بی‌پاسخ ماند»

2010 April 07

واحد ترجمه / رادیو کوچه

دیترویت – بالا رفتن آمار تصادفات‌، ‌منجر به باز خواست شرکت تویوتا در ماه اکتبر از بین میلیون‌ها وسیله‌ی نقلیه شد.

تصادف مهیب در نزدیکی سن‌دیگو در‌ 28 اوت منجر به کشته شدن افسر گشت بزرگ‌راه کالیفرنیا، همسر‌، فرزندش و برادر همسرش شد.

در 52 ثانیه‌ی آخر نوار ضبط شده، آن‌ها به یک‌دیگر  می‌گفتند که  خود را نگه دارند و دعا کنند.

در فهرست شکایاتی که اداره‌ی امنیت ترافیک بزرگ‌راه کشور آن را تهیه کرده‌ نام افراد و خانواده‌هایی به چشم می‌خورد که برای همیشه از دست رفته‌اند. قبل از حادثه‌ای که باعث کشته شدن مارک سیلر(Mark Saylor) و خانواده‌اش شد،  بسیاری از حوادث هم در سال‌های قبل رخ داده ‌بودند که به آن‌ها توجه کمی شده بود، به عنوان بخشی از مساله‌ای بود که باعث احضار 8 میلیون  دستگاه تویوتا برای سرعت غیر قابل کنترل شد.

طبق بررسی‌های ایالات متحده آمریکا  25  تصادف از 43 تصادفی که منجر به مرگ شده دارای 52 کشته بوده است. 2600 شکایت مطرح‌شده به اداره‌ی امنیت ترافیک بزرگ‌راه کشور، در مورد سرعت غیر قابل کنترل محصولات تویوتا از سال 2000 از میان همین افراد بوده است. قربانیان شناسایی شدند و بازماندگان در جستجوی اطلاعات بیشتر و به دنبال پاسخ دولت بودند. آن‌ها معتقدند که وسیله‌ی نقلیه در این حوادث مقصر بوده است.

اما با نگاه به موارد جدی‌، متوجه می‌شویم که  بررسی آن‌ها برای خودروسازان یا مسوولان امنیتی بسیار مشکل است. زیرا اغلب راننده‌ها مرده‌اند و شاهدان کمی هم برای این حوادث وجود دارد.

اد هیگینز (Ed Higgins)، وکیل واحد اقتصادی شرکت پلانکت کنی دترویت می‌گوید: «‌هنوز نمی‌دانیم که نقص فنی که توجه بسیاری به آن جلب شده است باعث این تصادفات شده یا نه.»

شرکت تویوتا می‌گوید که بررسی هر یک از شکایت هرچه زودتر انجام می‌شود.  اما  نمی‌توان به فهرست شکایاتی که اداره‌ی امنیت ترافیک بزرگ‌راه کشور ارایه داده تکیه کرد. زیرا شامل هیچ نام یا شماره شناسایی خودرو نیست و خودروسازان اطلاعات بیشتری نیاز دارند.

شرکت تویوتا گفت: «باید متذکر شویم‌ که بسیاری از شکایات در فهرست اداره‌ی امنیت ترافیک بزرگ‌راه کشور‌ شامل جزییات و اطلاعات ‌کافی ‌نیستند‌. زیرا این جزییات هستند که موجب شناسایی دلیل تصادف می‌شوند.»

در بررسی تصادفات کشنده، این موارد مشخص شد:

  • ادعاهای مربوط به مشکل سرعت در خط تولید تویوتا افزایش یافته است؛ این 25 مورد شامل 9 مدل و مدل‌های 20 سال اخیر هستند، اکثر آن‌ها جز میلیون‌ها خودرو‌ی بازخواست شده نیستند: 9 مدل از 25 مورد در فهرست مدل‌های فراخوان شده هستند.
  • بعضی از شکایات نشان می‌دهد که  عوامل دیگری  هم در این تصادفات نقش داشتند از جمله این‌که  سه راننده هنگام رانندگی مست ‌بودند که یک نفر در دم  فوت شد و دو نفر دیگر هم متهم و جریمه شدند.
  • بسیاری از رانندگان مسن بودند.  دوازده  نفر از 25 قربانی بالای 60 سال ، 9 نفر هم بیش از  70سال سن داشتند. در هر مورد‌، اعضای خانواده‌ی آن‌ها ‌می‌گویند بستگانشان شرایط  خاص پزشکی  نداشتند که به رانندگی آن‌ها لطمه وارد کند. بسیاری هم از آن‌ها به عنوان رانندگان با‌احتیاط  یاد می‌کنند.
  • بسیاری از خودروهای تصادفی برای مطالعه و بررسی قابل دسترس نیستند. خانواده‌ها می‌گویند، حداقل پیش از بازخواست اخیر، هیچ دلیلی برای نگه‌داشتن بقایای خودردوهای تصادفی نمی‌دیدند و آن‌ها را به اوراقچی فروخته‌اند.«درک فندر لیندن» که مادرش«مارجوری» 84 ساله- سال گذشته در سانحه تصادف درگذشت، می‌گوید: «ما با یک وکیل صحبت کردیم که ‌گفت چرا خودرو را در انبار قفل نکردید؟» ما اطلاعی از مشکلات تویوتا یا مشکلاتی که مواجه خواهیم شد، نداشتیم.
  • سرعت زیاد در تمام تصادفاتی که منجر به مرگ شده، وجود داشته است.  یازده مورد از تصادفات در اتوبان‌ها رخ داده و ده مورد هم در شهر و خیابان‌ها بوده است. 4 مورد در پارکینگ‌ها اتفاق افتاده که  در یکی از آن‌ها قربانی از طبقه فوقانی پارکینگ با سرعت زیاد به پایین پرت شد.
  • بیشتر این تصادفات در‌ حال حرکت رو به جلو بوده است. فقط  در دو  مورد از تلفات، ماشین  در حالت معکوس حرکت می‌کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,