Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
اشغال سفارت ایران در لاهه و نظر حامیان

«‌ایران باید دست از خشونت بر دارد»

2010 April 08

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

روز گذشته سفارت ایران در شهر دن‌هاخ یا لاهه در کشور هلند با حمله هفت فعال ایرانی از طریق ورود به پشت بام آن بخشی از سفارت مورد اشغال قرار گرفت این هفت نفر ایرانی بودند و پس از آن چند طرف‌دار دیگر غیر‌ایرانی نیز به جمع آنان پیوستند. اشغال‌کنندگان با پایین کشیدن پرچم ایران و بر افراشتن تصویری از ندا آقا‌سلطان یکی از کشته‌شدگان بعد از انتخابات ایران و نصب شعار و بنر‌های مخالف دستگیری‌ها در ایران خواستار توقف خشونت در ایران شدند.

این حرکت در ابتدا بدون دخالت پلیس انجام گرفت اما پس از سی دقیقه پلیس به همراه گارد حفاظت سفارت نسبت به دستگیری اشغال‌کننده‌گان اقدام کردند. درست ساعتی بعد از این اشغال من با یکی از هواداران این اشغال کننده‌گان صحبت کردم و از او خواستم از دلایل اشغال و وضعیت این اشغال‌کننده‌گان بگوید. سارا پیکز (sara pikes) برای رادیو کوچه توضیح داده است. لازم به یاد‌آوری است هنوز از وضعیت دستگیر‌شده‌گان اشغال‌کننده خبری در دست نیست و ذکر می‌شود در رسانه‌های داخلی خبر آن انعکاس جدی نداشته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبری داریم در ارتباط با اشغال سفارت ایران در شهر دن هاخ یا لاهه. توضیح دهید اشغال‌کننده‌ها چه تعداد بودند و چه ساعتی سفارت را اشغال کردند؟

ساعت 2 هفت نفر به داخل سفارت رفتند و در روی پارچه‌ای نوشته بودند: «مردم ایران را آزاد کنید» و «به اعدام‌ها  و شکنجه‌ها پایان دهید.»

علت اشغال سفارت چه بوده است؟

برای این‌که مردم ایران خودشان تصمیم بگیرند و دولت را انتخاب کنند اما این حق و انتخابات آزاد در ایران وجود ندارد.

پس از آن‌که سفارت اشغال شده، برخورد دولت هلند چه‌طور بود؟ و اعضای سفارت چه برخوردی با اشغال کنندگان کردند؟

پلیس هلند تمام افرادی که به داخل سفارت رفتند را دستگیر کردند و از آن‌ها اطلاعی نداریم تا این‌که آن‌ها را آزاد کنند.

آیا برای اشغال سفارت ایران این کار از پیش تعیین شده بود؟

ما در‌خواست آزادی داریم و چیزی است که همه ما از دولت‌هایمان خواستار آن هستیم. و می‌خواهیم هم‌بستگی خود را با ایرانی‌ها نشان دهیم. افرادی ‌که آمده بودند ایرانی، هلندی و حتا از کشورهای دیگر بودند و دور یکدیگر جمع شدند تا نگرانی خود را نسبت به مسائل داخلی ایران نشان دهند. کار ما پیغامی بود به ملت ایران که هم‌بستگی خود را نشان دهیم. افرادی که سفارت را اشغال کردند از گروه‌های مختلفی بودند که در بین آن‌ها گروه‌های مستقلی هم وجود داشت.

بعضی از افراد هم عضو گروهی نبودند و پس از مطلع شدن از جریان سفارت در حمایت از اشغال‌کننده‌های سفارت بدون وابستگی به ‌آن‌ها برای حمایتشان به لاهه آمده بودند. من عضو هیچ گروهی نیستم و در خارج از سفارت به حمایت از آن‌ها آمده بودم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment