Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
نوزدهم فروردین - هشتم آوریل

«تقویم تاریخ نوزدهم فروردین»

2010 April 08

مریم / رادیو کوچه

maryam@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 217 میلادی – «کاراکالا» امپراتور 29 ساله روم در «اربلا» (شمال عراق امروز) به دست یک سنتوریو (افسر رومی) که از نیرنگ‌های او خسته شده بود کشته شد. کاراکالا که در سر هوای اسکندر شدن و تصرف ایران را داشت، چون با جنگ نمی‌توانست به این هدف برسد به نیرنگ متوسل شده بود و از میترا دختر اردوان پنجم شاه وقت ایران خواستگاری کرده بود. اردوان نخست حاضر به قبول درخواست او نبود، ولی بعدها با اکراه پذیرفت.
  • 1859 میلادی – زادروز «ادموند هوسرل». وی در «پروسنیتس» در موراویا که جز اتریش بود و اکنون در جمهوری چک قرار دارد متولد شد. او در دانشگاه‌های گوتینگن و فرایبورگ در سمت استاد فلسفه تدریس می‌کرد. هوسرل سعی داشت مانند راسل برای فلسفه یک مبنای ریاضی پیدا کند. برای این منظور وی از منطق فرانتس برانتانو کمک گرفت. هوسرل پدیدارشناسی را ورای ایده‌آلیسم و مادی‌گرایی معرفی می‌کند و برای اثبات عدم کفایت در علم در کشف باطن اشیا شیوه‌ی لاادریون را پیش می‌گیرد. او شیفته افلاطون، اشراق‌گرایی، جوهرگرایی و روح‌گرایی است.
  • 563 پیش از میلاد – هشم آوریل در ژاپن، کره، تایوان و هاوایی روز «کامبوتسو»  زادروز «بودا» است که در یک خانواده اشرافی در «نپال» به دنیا آمد و از آسایش و رفاه و اقتدار صرف‌نظر کرد و به جستجوی راهی شتافت که بشر را از رنج و تعب آسوده سازد و این راه را در 35 سالگی به‌دست آورد و به ترویج آن پرداخت که همانا کنترل هوس‌ها و نفس اماره است. سایر کشورهای پیرو آموزش‌های بودا به سبب تفاوت تقویم خورشیدی و قمری، زادروز او را در روزهای دیگری برگزار می‌کنند. بودا (به‌معنای روشن‌گر) گفته است که کنترل هوس‌ها، راه دستیابی به‌شادی جاویدان است و این کنترل باید به طریق درست صورت گیرد. بقیه آموزش‌های بودا از جمله در موارد کردار، گفتار و پندار نیک با تعالیم زرتشت تفاوت زیادی ندارد که پیش از تولد بودا آن‌ها را ترویج کرده بود.
  • 1344 خورشیدی – در این روز اراضی دولتی جلالیه (پارک لاله امروز) در اختیار شهرداری تهران قرار گرفت تا در آن‌جا پارک بسازد. قبل از آن، این اراضی برای اسب‌دوانی، سیرک، نمایشگاه کشاورزی، آموزش رانندگی، فرود هواپیماهای ویژه و گاهی هم میتینگ سیاسی استفاده می‌شد. پارکی که در این اراضی ساخته شد «‌فرح» نام‌گذاری شد که این نام پس از پیروزی انقلاب به «لاله» تبدیل شده است.
  • ۱۸۱۲ میلادی – سال‌روز آغاز قتل عام یونانی‌ها به دست امپراطوری عثمانی که خشم اروپاییان را برانگیخت و به استقلال یونان انجامید.
  • ۱۹۷۳ میلادی – «پابلو پیکاسو» نقاش شهیر اسپانیایی درگذشت. وی در اوج دل‌باختگی‌اش به «ژاکلین» درگذشت و ژاکلین روک نیز، که پس از پیکاسو به‌طور شدید از نظر روحی دگرکون شده بود، در سال ۱۹۸۶، با شلیک گلوله خودکشی کرد. او در مجسمه‌سازی، قلم‌زنی، حکاکی روی چوب و معماری تبحر داشت. پیکاسو علاقه خاصی به زن‌ها داشت و غیر از این‌که در زندگی غرق آن‌ها بود تا مدت‌ها نقاشی‌های وی مشخصن تنها راجع‌به زن‌ها بود.
  • ۱۳۳۰ خورشیدی – درگذشت «صادق هدایت» نویسنده، مترجم و روشن‌فکر ایرانی. هدایت از پیش‌گامان داستان‌نویسی نوین ایران و یک روشن‌فکر برجسته بود. برترین اثر وی رمان «بوف‌کور» است که آن را مشهورترین و درخشان‌ترین اثر ادبیات داستانی معاصر ایران دانسته‌اند. صادق هدایت در ۱۹ فروردین سال ۱۳۳۰ در پاریس خودکشی کرد. آرام‌گاه وی در گورستان پرلاشز پاریس واقع است.
  • 1838 میلادی –  کشتی «سیریوس» متعلق به دولت انگلستان سفر تاریخی خود را برای عبور از اقیانوس اطلس آغاز کرد. این نخستین بار بود که یک کشتی قصد عبور از پهنه یک اقیانوس را داشت. کشتی بخاری سیریوس از بندری واقع در ایرلند حرکت کرد و پس از 18 روز به بندر نیویورک وارد شد .

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,