Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
بیست‌و‌یکم فروردین - دهم آوریل

«تقویم تاریخ بیست‌و‌یکم فروردین»

2010 April 10

مریم / رادیو کوچه

maryam@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 336 میلادی – «کنستانتین» امپراتور روم به بهانه شرکت در مراسم سی‌امین سال حکومت خود، آتش‌بس دو هفته‌ای با ارتش ایران را که 22 روز طول کشیده بود به‌صورت نامحدود تمدید کرد و بعد از آن از ادامه جنگ چشم پوشید. جنگ دو امپراتوری سال بعد از سر گرفته شد، 26 سال به‌طور متناوب طول کشید و بدون اخذ نتیجه پایان یافت. آتش‌بس 19 مارس به‌مناسبت فرارسیدن نوروز ایرانیان آغاز شده بود.
  • 1916 میلادی – دو افسر ژاندارم، یک سرگرد و یک ستوان در شیراز به طرز مرموزی کشته شدند. چون ژاندارمری تنها نیروی مسلح ایران در برابر «اس. پی. آر.» انگلستان بود، در قتل این دو افسر، انگلیسی‌ها مورد سو‌ظن قرار گرفتند و شیرازی‌ها تا زمان لغو موافقت‌نامه اوت 1907 «سن‌پترزبورگ» مبنی بر تقسیم ایران، کینه انگلیسی‌ها را از دل بیرون نکردند و بارها با آنان مسلحانه برخورد داشتند و تلفات وارد ساختند. انگلیسی‌ها هیچ‌گاه در فارس آرامش نداشتند. «لنین» موافق‌نامه سن‌پترزبورگ را لغو کرد.
  • 1344 خورشیدی – در کاخ مرمر، سرباز وظیفه «رضا شمس‌آبادی» به سوی «محمدرضا پهلوی» که پس از پیاده‌شدن از اتومبیل، ره‌سپار دفتر کار خود بود، شلیک کرد. گلوله‌ها به محمدرضا پهلوی اصابت نکرد، ولی ضمن آن، دو درجه‌دار گارد و رضا کشته شدند.
  • 1351 خورشیدی – بام‌داد چنین روزی زمین‌لرزه‌ای به شدت هفت و یک‌دهم ریشتر در استان فارس روی داد که ضمن آن بیش از پنج هزار و 300 تن از هم‌وطنان کشته شدند. کانون زلزله منطقه «قیر» و «کازرون» بود که تا شیراز همه‌جا را تکان داده بود. «منوچهر پیروز» استان‌دار وقت تلفات منطقه جهرم را بیش از نقاط دیگر گزارش کرده بود. این زلزله سه شهر و بیش از 70 روستا را ویران ساخته بود. بیشتر کشته‌شدگان این رویداد، زنان و کودکان بودند، زیرا مردها در ساعت وقوع زلزله برای کار از خانه خارج شده بودند.
  • 1583 میلادی – امروز زادروز «هوگو گروتیوس» قاضی و فیلسوف هلندی است که 62 سال عمر کرد. وی فلسفه قضاوت را به‌دست داده و هم‌چنین نظر داده است که قوانین بین‌المللی باید برپایه قوانین طبیعی تدوین شوند، جهان برای مجازات ناقض آن‌ها دادگاه‌های مختلف بین‌المللی و سازمان و میثاق جهانی که بتواند حکم را به اجرا درآورد، داشته باشد. زیرا که بدون ضمانت اجرایی حکم، وجود دادگاه بی‌حاصل است.
  • 1312 خورشیدی – زادروز «مصطفی قریب» روزنامه‌نگار معاصر ایران که در تهران به‌دنیا آمد و 73 سال عمر کرد. قریب که 50 سال پیش از وفات کار روزنامه‌نگاری را از نوشتن در کیهان آغاز کرده بود ده‌ها سال سردبیر کل اخبار بین‌الملل خبرگزاری پارس و نخستین سردبیر اخبار خارجی تلویزیون دولتی ایران بود و در سمت سردبیری مجله بانک مرکزی ایران خود را بازنشسته کرد.
  • 1654 میلادی – «کریستینا» ملکه روشن‌فکر و دانشمند سوئدی به ملت این کشور اعلام کرد که تصمیم به کناره‌گیری‌ گرفته و به سیاست‌مداران سوئد دو ماه مهلت داد که پادشاه دیگری برای کشور بیابند و تاکید کرد که 16 ژوئن از کاخ سلطنتی اسباب‌کشی خواهد کرد. وی که برجای پدرش «آدولفوس» نشسته بود هنوز 25 ساله نشده بود که تصمیم به کناره‌گیری گرفت. آدولفوس دارای فرزند ذکور نبود. سوئد از دیرزمان توسط نخست‌وزیر اداره می‌شد و پادشاه نقش عمده‌ای نداشت.
  • 1919 میلادی – «امیلیانو زاپاتا» انقلابی معروف مکزیک در آستانه 40 سالگی در دامی که برای قتل او طراحی کرده بودند افتاد و کشته شد. زاپاتا بر ضد دیکتاتوری «دیاز» رییس‌جمهور مکزیک، فساد اداری و قضایی، فئوالیسم و بی‌حق کردن هموطنانش بپاخاست و برای رسیدن به هدف سال‌ها مبارزه مسلحانه کرد. زاپاتا می‌گفت: «اگر به فساد و ظلم مهلت داده شود، به‌صورت عادت درخواهد آمد و همانند موریانه، وطن را از درون نابود خواهد کرد. ظلم و ستم چیزی جز سلب حق دیگران و بی‌‌اعتنایی به انسانیت نیست.»
  • ۲۰۰۵ میلادی – پارلمان اروپا قانونی تصویب کرد که بر طبق آن دولت‌های ۲۵ گانه عضو اتحادیه اروپا مکلفند که در قبال مسایل جهانی با یک زبان سخن بگویند و تک‌روی نکنند .
  • 1931 میلادی – «جبران خلیل جبران» نویسنده، شاعر و فیلسوف عارف‌مسلک لبنانی درگذشت. وی در رشته‌های پزشکی، ادبیات عرب، حقوق بین‌الملل، موسیقی و تاریخ ادیان تحصیلات کرد و در بسیاری از رشته‌های دیگر تحقیقات جامع و ارزنده‌ای انجام داد که از آن جمله هنر نقاشی را می‌توان ذکر کرد. خلیل جبران معتقد بود که نسلی نو در خاورمیانه درحال ظهور است و این نسل بر تاریکی‌های فرهنگ استعماری خواهد شورید و ایمان و پاکی و جسارت و شهامت را به ارمغان خواهد آورد. مشهورترین اثر این نویسنده مسیحی «پیامبر» نام دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,