Saturday, 18 July 2015
16 May 2021

«رژیم کاهش وزن پس از تعطیلات نوروز»

2010 April 10

دکتر حمیدرضا فرشچی

کم نیستند چاق‌هایی که از رژیم‌های غذایی گوناگونی که تجربه نمودند خسته و ناامید شده‌اند اما یکی از آرزوها‌یشان  در سال جدید رهایی از مشکل افزایش وزن بوده است. شاید شما نیز در روزهای اول سال نو عزم خود را برای این موضوع جزم کرده باشید ولی پس از رفتن به چند دید و بازدید و یا انجام سفرهای نوروزی امروز خود را حتا در وزنی بالاتر از قبل از تحویل سال می‌بینید.

نکته اولی که باید متذکر شد آنست که زمان تعطیلات سال نو زمان خوبی برای شروع رژیم نیست و شما بایستی فقط به فکر جلوگیری از افزایش وزن در این دوره تعطیلات می‌بودید. نکته دوم آن که دیر نشده است شما می‌توانید از امروز شروع نمایید ولی باید سعی کنید که رژیم غذایی منطقی و درستی را برای خود بر‌گزینید تا در انتهای سال دیگر این مشکل را ریشه کن کرده باشید.

امروزه شما با رژیم‌های غذایی گوناگونی برخورد می‌کنید و یا آگهی‌های فراوانی را می‌بینید که همگی ادعای بهترین راه کاهش وزن را دارند. واقعیت آنست که خیلی از این نوع رژیم‌ها جنبه تبلیغاتی داشته و بعضن نه تنها برای شما کاهش وزن محسوس را ایجاد نمی‌نمایند. علاوه بر آن، این گونه رژیم‌ها حتا در صورت ایجاد کاهش وزن نیز در خیلی از موارد اثرات گذرا داشته، پس از مدتی علاوه بر بازگشت وزن، شما را با مشکلات عدیده بویژه بیماری‌های پوستی و ضعف عمومی همراه خواهند کرد.

در شروع رژیم کاهش وزن شما باید همیشه بخاطر داشته باشید که یک روزه و یک شبه چاق نشده‌اید که بدنبال معجزه‌ای می‌گردید که 10-12 روزه لاغر شوید. اگرچه شاید در طی تعطیلات نوروز 2-3 کیلو افزایش وزن پیدا کرده باشید ولی حتمن تایید می‌نمایید که این تمام مشکل شما نمی‌باشد.

توجه به کالری موجود در مواد غذایی

آن‌چه تا امروز در رژیم غذایی زیاد مورد توجه قرار گرفته است اندازه‌گیری کالری موجود در مواد غذایی است، بطوری‌که خیلی از افراد چاق میزان کالری موجود در انواع مواد غذایی را می‌دانند ولی هم‌چنان از افزایش وزن رنج می‌برند. این دقیقن مانند آن می‌باشد که یک فرد با دانستن همه قوانین رانندگی از طریق تنها خواندن کتاب «آیین‌نامه رانندگی‌» راننده خوبی نخواهد شد. لذا دانستن کالری موجود در مواد غذایی برای کنترل وزن خوبست ولی این دانستن به تنهایی کافی نیست.

در انتخاب رژیم غذایی علاوه بر محدودیت و یا شمارش کالری دریافتی توجه به اصول ذیل اهمیت اساسی دارد.

اصلاح رفتارهای غذایی:

در اکثر قریب به اتفاق افراد چاق رفتارها و عادات نا‌صحیح غذایی است که منجر به چاقی می‌شود. به طور مثال خیلی از چاق‌ها برای کاهش وزن وعده‌های غذایی خود را حذف می‌کنند و  یا یک نوع ماده غذایی را از رژیم خود حذف می‌کنند. این شیوه‌ها علمی نیست و حتا اگر کاهش وزنی رخ دهد این شیوه‌ای نیست که شما بطور طولانی قادر به انجام آن باشید. در یک برنامه غذایی صحیح، فرد چاق مراجعه‌کننده باید تحت نظر پزشک متخصص عادات غلط غذایی خود را در طی یک برنامه مدون از بین برده و شیوه درست غذاخوردن را آموزش ببیند. رفتار درمانی می‌تواند بصورت انفرادی و یا به صورت گروه درمانی باشد. مطالعات گذشته نشان می‌دهند که گروه درمانی اگر بدرستی هدایت شود در اصلاح رفتارهای نادرست غذایی تاثیر به مراتب بیشتری خواهد داشت.

همراهی خانواده و شرایط محیطی مناسب:

یکی از فاکتورهای کمک‌کننده در کاهش وزن افراد تغییر شیوه ناصحیح زندگی آن‌هاست. این تغییر شیوه زندگی نیاز به یک کار تیمی دارد که نفر اول این تیم خود فرد می‌باشد. یعنی تا زمانی که فرد چاق نخواهد، دیگران نمی‌توانند به او کمکی بکنند. در مرحله بعدی‌ حمایت‌ها و همکاری خانواده خواهد بود که بسیار مهم  است و در نهایت متخصص تغذیه با علم و دانش خود این تیم را راهنمایی خواهد کرد. نتیجه مطلوب زمانی حاصل می‌شود که این گروه، بصورت یک تیم هماهنگ و در کنار هم به یک هدف بیاندیشند. در خانواده‌ای که همسر و یا سایر اعضا خانواده فرد را به‌سوی رژیم نادرست غذایی ترغیب می‌نمایند جواب به درمان به مراتب  دشوارتر خواهد بود.

ورزش و افزایش فعالیت بدنی:

ورزش و فعالیت بدنی جز لاینفک برنامه کاهش وزن می‌باشد، چرا که حتا افراد با وزن طبیعی نیز برای سلامتی خود نیازمند فعالیت بدنی روزانه هستند. برای افراد مبتلا به افزایش وزن‌، فعالیت بدنی نه تنها برای کاهش وزن بلکه بعد از اتمام دوره درمان‌، برای ثابت نگه داشتن وزن آن‌ها‌ نقش اساسی دارد. منظور از فعالیت بدنی فقط رفتن به ورزشگاه‌ها و انجام ورزش سنگین حرفه‌ای نیست. بلکه با برنامه منظم این فعالیت بدنی حتا در محل کار وزندگی نیز میسر می‌باشد. یکی از ورزش‌های عملی برای افراد در گروه‌های مختلف داشتن پیاده روی منظم روزانه بر سطح صاف است که در افراد مختلف با سرعت‌های مختلف صورت می‌گیرد. مهم  داشتن فعالیت بدنی منظم ‌در ‌برنامه روزانه افراد است.

انتخاب غذاهای سالم و مطابق با سبد غذایی خانواده:

توجه به میزان کالری دریافتی و نیز میزان پروتئین، چربی‌، انواع قند و کربوهیدرات‌ها در طی وعده‌های غذایی اهمیت ویژه‌ای در کنترل وزن و حفظ سلامتی افراد را دارا می‌باشد. فرد چاق  باید در طی دوره‌های درمانی با انواع مواد غذایی آشنا شده و بیاموزد که چگونه از انواع گروه‌های غذایی به میزان مناسب بهره‌مند شود. اگر بخواهیم یک رژیم غذایی برای سال‌ها مورد استفاده قرار گرفته و در عین حال وزن فرد نیز پایدار بماند باید آن رژیم غذایی  با سبد غذایی خانواده هماهنگ باشد. بر همین اساس است که برای تشخیص اشکالات تغذیه‌ای و نیز هماهنگ شدن با سبد غذایی خانواده در کلینیک‌های رژیم درمانی از بیمار می‌خواهند که میزان غذای دریافتی خود را با یک آموزشی که می‌بینند در مدتی کوتاه گزارش نمایند.

پس از بررسی گزارش غذایی یک فرد، بایستی نهایت سعی بعمل آید که سفره غذایی فرد رژیم گیرنده با سفره غذایی خانواده هماهنگی داشته باشد تا برنامه جدید غذایی پایدار و وزن کاهش یافته ماندگار گردد.

باید فرد چاق و یا دارای اضافه وزن بداند از هیچ ماده غذایی محروم نیست‌، بلکه محدودیت وجود دارد نه محرومیت. بر همین اساس در رژیم‌های غذایی جدید سفره بیمار از سایر اعضا خانوده جدا نمی‌باشد و همان برنامه غذایی براساس شرایط فرد تعدیل می‌گردد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,