Saturday, 18 July 2015
06 December 2020

«نویسنده‌ای با روح صوفیانه شرقی»

2010 April 10

سروش / رادیو کوچه

soroush@koochehmail.com

«آن‌گاه که عشق تورا می‌خواند، به‌راهش گام نه! هرچند راهی پرنشیب. آن‌گاه که تورا زیر گستره بال‌هایش پناه می‌دهد، تمکین کن! هرچند تیغ پنهانش جان‌کاه. آن‌گاه که باتو سخن آغاز کند، بدو ایمان آور! حتا اگر آوای او رویای شیرینت را درهم‌کوبد، مانند باد شرطه که بوستانی را.»

دهم آوریل مصادف با سال‌روز درگذشت جبران خلیل جبران، نویسنده، شاعر، نقاش و یکی از ارکان صنعت ادبی عربی است. او در سال 1883 در لبنان به دنیا آمد. وی از نویسندگان سرشناس لبنان و آمریکا و خالق اثر بسیار مهم و مشهور پیامبر است. جبران خلیل در سال ۱۹۳۱ به علت سیروز کبدی درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

جبران خلیل جبران‌ ‌در ششم ژانویه سال ۱۸۸۳، در خانواده‌ای مسیحی مارونی (منسوب به مارون قدیس) که به خلیل جبران شهرت داشتند، در البشری، ناحیه‌ای کوهستانی در شمال لبنان به دنیا آمد.

جبران خلیل یک برادر ناتنی به نام «پیتر»، شش سال بزرگ‌تر از خودش، و دو خواهر کوچک‌تر به نام‌های «ماریانه» و «سلطانه» داشت که در تمام عمرش به آن‌ها وابسته بود. از آن‌جا که جبران در فقر بزرگ می‌شد، از تحصیلات رسمی بی‌بهره ماند و آموزش‌هایش محدود به ملاقات‌های منظم با یک کشیش روستایی بود که او را با اصول مذهب و انجیل و زبان‌های سوری و عربی آشنا کرد.

جبران هشت ساله بود که پدرش به علت عدم پرداخت مالیات به زندان افتاد و حکومت عثمانی تمام اموالشان را ضبط و خانواده را آواره کرد. در ۲۵ ژوئن سال ۱۸۹۵، جبران در دوازده سالگی لبنان را ترک کرد.

جبران پس از آن  مسافرت‏هایى به اروپا کرد و انگلیسی را به خوبی فرا گرفت. وی  در سال‏های اقامت در پاریس، نزد‌ یکی از نقاشان معروف عصر به فراگیری این هنر پرداخت و هم‌زمان وارد دانشگاه شد.

در همان هنگام شنید که برادر ناتنی‌اش سل گرفته، خواهرش سلطانه مشکل روده‌ای دارد و مادرش گرفتار سرطان است. با شنیدن خبر بیماری هولناک سلطانه، جبران در ماه مارس ۱۹۰۲ به سوی لبنان راهی شد‌ اما دیر رسید و سلطانه در چهارده سالگی درگذشته بود. در همان سال، پیتر به بیماری سل و مادرش به سرطان درگذشتند.

او  دانشگاه را در سال 1903 تمام کرد. زبان‌های عربی و فرانسه را آموخته بود و در سرودن شعر به مهارت رسیده بود. در این هنگام رابطه‌اش با پدرش قطع شد و از او جدا شد و زندگی محقر و فقیرانه‌ای را از سر گرفت.

جبران خلیل در طی سال‏های بعد، نویسندگی را حرفه اصلی خود قرار داد. ضمن این که روح صوفیانه شرقی، نفوذ شدید و عمیقی در آثار ادبی و هنری او داشت.

در سال 1910 جبران بار دیگر به آمریکا رفت و در نیویورک در خیابان دهم دفتری تاسیس کرد که سال‌ها مجمع نویسندگان و شاعران و هنرمندان عرب و دوستان و شیفتگان آمریکایی او بود. بهترین و پخته‌‌ترین آثار شعری و نقاشی او در این دوران بیست و یک ساله اقامت در آمریکا شکل گرفت و به صورت کتاب‌ها و نمایشگاه‌های متعدد به جهانیان عرضه شد و جبران را در زمانی کوتاه به اوج شهرت و محبوبیت رسانید.

جبران خلیل جبران سبکی نو در ادبیات ایجاد کرد و به عنوان یکی از گردانندگان نهضت روشن‏فکری و ادبیات جدید عرب به شمار می‏رفت. وی هم‏چنین از بنیان‏گذاران شعر آزاد به شمار می‏آید و نثرش، از تازگی و روانی بسیار برخوردار می‏باشد.

جبران خلیل جبران زیباترین آثارش را به زبان انگلیسی نگاشت که مجنون، پیغمبر، به سوی فرزند انسان و خدایان زمین از آن جمله‏اند. او هم‏چنین آثاری به عربی دارد که نامه‏ای در موسیقی، ارواح سرکش، بال‏های شکسته و توفان‏ها بسیار مشهورند. علاوه بر آن، جبران خلیل دارای دیوان شعری است که در آن درباره محبت، دین، عدالت، حق و آزادی و سعادت اشعاری را سروده است.

سرانجام جبران خلیل جبران در دهم آوریل 1931م در 48 سالگی در نیویورک درگذشت و پیکرش را در زادگاه اصلی‏اش، لبنان به خاک سپردند.

منبع

دانش‌نامه ویکی‌پدیا

وب‌سایت راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,