Saturday, 18 July 2015
27 November 2021
بیست‌و‌دوم فروردین - یازدهم آوریل

«تقویم تاریخ بیست‌و‌دوم فروردین»

2010 April 11

مریم / رادیو کوچه

maryam@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1300 خورشیدی –  50 روز پس از کودتای ژنرال «رضاخان پهلوی» دولت مسکو با عجله تمام مناطق وابسته در آسیای میانه از جمله نواحی پارسی‌زبان «فرارود» را «ترکستان» اعلام کرد. روزنامه‌های لندن و پاریس دو روز بعد نوشتند که بیم از بیداری ناسیونالیسم ایرانی و تلاش ایران برای اعمال نفوذ و تحریک در این مناطق و جداکردن آن‌ها از امپراتوری بلشویکی تازه تاسیس روسیه سبب شده بود که حکومت مسکو عجولانه این تصمیم را بگیرد که در دهه‌های بعد این منطقه در چارچوب اتحاد شوروی، با ترسیم خطوط و بدون توجه به واقعیت‌های تاریخی، به چند جمهوری تقسیم شد. در آن تقسیم بندی‌های بلشویکی، شهرهای پارسی‌نشین بخارا و سمرقند به جای تاجیکستان، به ازبکستان و مرو به ترکمنستان داده شدند.
  • 1350 خورشیدی – دولت وقت اعلام کرد که جمعیت تهران به مرز 3 میلیون تن رسیده و بیش از این نباید بشود. دولت در همین روز در اعلامیه‌ای از مردم خواست که از نقل مکان به تهران خودداری کنند و برای بازگشت تازه‌واردین به دیار خود یک رشته امتیاز را اعلام داشت و اخطارکرد که اگر به‌خواست دولت که منفعت عمومی در آن نهفته است توجه نشود قانون محدوده تهران و شهرهای بزرگ را تدوین خواهد کرد و افزود که تمرکز جمعیت در تهران و شهرهای بزرگ، موازنه سالم اشتغال به تولیدگری را نسبت به خدمات برهم خواهد زد و کشور را نیازمند به واردات کالای ضروری بویژه تولیدات کشاورزی خواهد کرد.
  • 11 آوریل دو هزار و پنجاه و هفت سال پیش – «سیسرو» اندیشمند، خطیب، نویسنده و سیاست‌مدار رومی کتاب فن سخنرانی عمومی (خطابه) را به پایان رسانید. وی در مقدمه این کتاب که قواعد آن هنوز تدریس می‌شود یادآور شده است: «هر کس که بخواهد مقام عمومی داشته باشد باید در ایراد نطق و دست‌کم نوشتن مطالبی که می‌خواهد عرضه بدارد مهارت داشته باشد تا موفق شود و اگر احساس کند که در نوشتن گزارش و نطق نمی‌تواند به مهارت برسد باید فردی امین و وفادار را در کنار خود داشته باشد که گزارش و نطق او را برایش بنویسد. وی در این کتاب ساختار یک نطق، انتخاب کلمات و تنظیم جملات و حتا طرز ایستادن و اشاره کردن و حرکت دست و گردن و صورت را هنگام ایراد نطق عمومی تشریح کرده است.
  • 1951 میلادی – «هری ترومن» رییس‌جمهور وقت آمریکا «مک آرتور» ژنرال پنج ستاره و فرمانده نیروهای این کشور در منطقه اقیانوس آرام از جمله ژاپن و کره را از کار برکنار کرد و یک افسر چترباز را برجای او گمارد. ترومن همان‌روز در یک مصاحبه مطبوعاتی تلاش کرد تا عمل خود را توجیه کند، زیرا که مک آرتور (فاتح ژاپن) محبوب آمریکاییان بوده است.
  • 1034 میلادی –  «رومانوس سوم» امپراتور روم شرقی به دست زنش کشته شد.
  • 1204 میلادی –  ارتش‌های صلیبیون در سر راه خود به زادگاه مسیح، شهر قسطنطنیه را تصرف و غارت کردند.
  • ۱۸۸۸ میلادی – «تالار کنسرت آمستردام» بازگشایی شد.
  • 1374 خورشیدی – درگذشت «حسین سرشار» هنرپیشه و استاد موسیقی. وی از هنرستان عالی موسیقی در رشته آواز دیپلم گرفت و برای ادامه تحصیل راهی ایتالیا شد و در آن‌جا دوره نهایی کنسرواتوار سانتاچی چیلیای رم را با  درجه اول به پایان رسانید.
  • 1859 میلادی – «فردیناند کاوه» صنعت‌گر و شیمی‌دان مشهور فرانسه ماشین تولید سرمای مصنوعی را اختراع کرد. این ماشین که با استفاده از گاز آمونیاک سرمای مصنوعی تولید می‌کرد، پس از کامل شدن به صورت یخچال امروزی درآمد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,