Saturday, 18 July 2015
07 December 2021
برای گریز از تحریم‌های آمریکایی

«تغییر نام و مالکیت کشتی‌ها توسط ایران»

2010 April 11

وال استریت جرنال زیرعنوان «گریز کشتی‌رانی ایران از لیست سیاه» می‌نویسد بنا به یک گزارش جدید، شرکت دولتی کشتیرانی ایران برای گریزاز تحریم‌های آمریکا، اسامی و مالکیت اغلب کشتی‌های خود را عوض کرده است، حال آن‌که وزارت خزانه‌داری آمریکا هنوز لیست سیاه مورد استفاده شرکت‌های آمریکایی برای اثبات مراعات تحریم‌ها را به روز نکرده است.

گزارشی، که توسط یک نهاد دیدبان غیرانتفاعی مستقر در واشینگتن بنام Wisconsin Project on Nuclear Arms Control  تهیه شده است می‌گوید نتیجتن بعضی از شرکت‌ها در خطر معامله با شرکت کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران هستند، هر چند که چنین معاملاتی از سال ۲۰۰۸ به‌بعد ممنوع است.

نتیجه‌گیری‌های این گزارش، موثر بودن بعضی از تحریم‌های وضع شده توسط واشینگتن را زیر سوال برده است، که وادار ساختن تهران به نساختن تسلیحات اتمی هدف آن‌هاست، و تهران فعالیت در چنین کاری را تکذیب می‌کند.

گزارش می‌گوید تلاش ایران برای گریز از تحریم‌های وضع شده علیه شرکت کشتی‌رانی جمهوری اسلامی به‌مراتب گسترده‌تر از اقدامات آمریکا در به اجرا گذاشتن این تحریم‌ها بوده است.

یک مقام وزارت خزانه‌داری می‌گوید اداره کنترل دارایی‌های خارجی، که بازوی اجرایی این وزارت‌خانه در مورد تحریم‌های مالی است، از تغییر نام و مالکیت کشتی‌ها با خبراست.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در سپتامبر سال ۲۰۰۸ شرکت کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران، کشتی‌ها و نهادهای وابسته به آن را به فهرست شرکت‌های ایرانی مشمول تحریم‌ها افزود، و این شرکت را به حمل محموله‌های مرتبط با امور نظامی، از جمله یک ماده شیمیایی مورد استفاد در ساخت موشک، برای وزارت دفاع ایران، از طریق شیوه‌هایی فریبنده، متهم ساخت.

Wisconsin Project on Nuclear Arms Control می‌گوید شرکت کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران از آن زمان به‌بعد اسامی دست کم هشتاد کشتی از صد و بیست و سه کشتی خود را، اغلب با حذف کلمه ایران، عوض کرده است، اما فهرست جاری وزارت خزانه‌داری آمریکا که مورد استفاده شرکت‌های آمریکایی است کماکان حاوی اسامی پیشین است.

گزارش Wisconsin Project on Nuclear Arms Control تغییر نام بعضی از کشتی‌ها را به این شرح منعکس کرده است:

Iran Matin به Abba

Iran Madani به Adventis

Iran Ghazi به Ajax

Iran Dolphin به Alameda

Iran Navab به Apollo

Iran Hamzeh به Atrium

Iran Gilan به Bluebell

Iran Broojerdi به Dinna

Iran Yazd به Lancelin

Iran Ilam به Sepitam

Iran Bushehr به Silver Zone

Iran Bojnoord به Uppercourt

منبع

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,