Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
گفت‌و‌گوی روز

«تظاهرات بر علیه دست‌گیری درویش‌ها در شهر کپنهاک»

2010 April 11

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

بنابر اخبار در شهر کپنهاک پایتخت دانمارک، روز گذشته بیش از هزار نفر از ایرانی‌های مقیم اروپا و اروپاییان در اعتراض به سیاست‌های حکومت در ایران نسبت به برخورد با درویش‌های نعمت‌الهی گنابادی دست به تظاهرات زدند.

این اجتماع که در محل یکی از ایستگاه‌های پر ازدحام  این شهر موسوم به «نورد پورت» انجام شد، در ساعت یازده پیش از ظهر روز دهم آوریل آغاز و تا ساعت‌های بعد با برگزاری برنامه سخن‌رانی و نمایشگاه عکس که به مسئله تخریب عبادت‌گاه‌های این اقلیت دینی پرداخته بود، ادامه یافت.

برگزاری این اعتراض و نمایشگاه عکس توسط «کمیته جهانی دفاع از حقوق دراویش و دانش‌جویان ایران» صورت گرفته است. حسن متوسلی عضو این کمیته و مسوول برگزاری این اعتراض در شهر کپنهاک با اظهار این که استقبال مناسبی از مراسم شده است به رادیو کوچه اشاره کرد: «یکی از هدف‌های برگزاری این اعتراض و نمایشگاه، آشنایی گروه‌های فعال غیر ایرانی با مشکلات این اقلیت مذهبی در ایران نیز بوده است. آن‌ها پس از دیدن عکس‌ها علاقه‌مندند بیشتر از مشکلات ایران بدانند و مایل هستند بتوانند در جریان اتفاقات قرار بگیرند.»

لازم به اشاره است که این کمیته پیش از این در شهر‌های آمستردام و پاریس نیز برنامه‌هایی را برگزار کرده است. بنابر اظهارات این عضو کمیته جهانی دفاع از حقوق دراویش و دانش جویان ایران، اعتراض‌ها در سایر شهر‌های اروپا نظیر لندن و استکهلم نیز ادامه خواهد یافت.

آن چه در پی می‌آید گفت‌و‌گویی با «حسن توسلی» عضو این کمیته و مسوول برگزاری مراسم روز دهم آوریل در شهر کپنهاک است:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر داریم در کپنهاگ بنا بر اعتراض به سیاست‌های داخل ایران، گروهی از ایرانی‌های مقیم اروپا تجمع کردند. شما به عنوان یکی از شاهدان  که در محل حاضر بودید توضیح دهید چه اتفاقی افتاد  و در حال حاضر چه چیزی در جریان است؟

امروز تظاهرات خیلی بزرگی در کپنهاگ داشتیم و از طرف کمیته‌ی جهانی دفاع از حقوق دراویش و دانشجویان ایران برگزار شده بود. تعداد زیادی از ایرانی‌ها و دانمارکی‌ها در این تظاهرات حضور داشتند. همه انزجار خود را نسبت به سیاستی که در ایران پیاده شده ابراز کردند. کمیته‌ی جهانی دفاع از دراویش هم به‌خاطر سیاست‌هایی که دولت ایران بر علیه دراویش و دانشجویان در پی گرفته و باعث شده تعدادی از دراویش تحت ظلم و ستم قرار بگیرند، تجمع کردند. اماکن نیایش آن‌ها تخریب شده است. در «بهبهان» هم وزارت اطلاعات ایران از کسی که مسوول برگزاری مراسم درویشی بوده تعهد گرفته است که این مراسم را برگزار نکنند.

این تظاهرات برای دانشجویانی که حق آزادی آن‌ها گرفته شده و در زندان هستند و مورد شکنجه قرار می‌گیرند، برگزار شد.

محل تظاهرات در کپنهاگ در کجا بوده و در چه ساعتی شروع شده و برنامه چیست؟

محل تظاهرات در کپنهاگ در نزدیکی شلوغ‌ترین ایستگاه دانمارک در مکانی به اسم «کولتوروس» است. برنامه از ساعت 11 با تظاهرات و شعار شروع شده بود. از ساعت 1:30 به بعد هم گالری عکس برگزار شده و با پلاکاردها و پرچم‌هایی تمام حوادثی را نشان می‌دهیم که بر علیه مردم عادی ایران و دراویش و دانشجویان و کسانی که اعدام شدند. هم‌زمان هواداران کمیته‌ی دفاع از دراویش گنابادی، دانشجویان و کسانی که در تظاهرات بودند، با مردم صحبت می‌کردند. و اهداف و سیاست‌هایی که دولت ایران در داخل و خارج از ایران پیاده می‌کند را توضیح می‌دادند. به گوش  رهگذران و کسانی که برای دیدن عکس آمدند، می‌رسانند که دولت ایران در کشورهای مختلف مساجد و مراکز فرهنگی را ایجاد کرد که در عمل اهداف  و نقشه‌های خود را در کشور‌های اروپایی و آمریکایی اجرا کند.

این اولین کار شما نیست و ما خبر داریم که پیش از این هم در آمستردام و اروپا برنامه‌ای را برگزار کردید. عکس‌العمل اروپایی‌ها و کسانی که غیر‌ایرانی هستند نسبت به این حرکت شما چیست؟

در ابتدا که ما برنامه را شروع کردیم برای آن‌ها روشن نبود. اما  با اتفاقاتی که بعد از انتخابات در ایران افتاده، الان آگاه شدند که چه اتفاقاتی در ایران افتاده ولی‌ آگاه نیستند که چه اتفاقاتی در خارج از ایران خواهد افتاد و نمی‌دانند رژیم ایران چه برنامه‌هایی برای کشورهای دیگر در نظر گرفته است. از اهداف دولت ایران می‌گوییم که می‌خواهد در جهان ابر قدرت باشد و از هیچ چیز نخوهد گذشت و  برای رسیدن به اهدافش حتا انسان‌ها را می‌کشد و آن‌ها را اعدام و شکنجه می‌کند.

کمیته برنامه‌هایی در آینده  دارد که در کشورهای اروپایی مثل کپنهاگ، لندن، استکهلم، پاریس و کشورهای دیگر هم برگزار خواهیم کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment