Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
بیست و سوم فروردین - دوازدهم آوریل

«تقویم تاریخ بیست و سوم فروردین»

2010 April 12

مریم / رادیو کوچه

maryam@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1723 میلادی – در چنین روزی نیروهای «میرمحمود قندهاری» در تعقیب طهماسب میرزا پسر شاه سلطان حسین وارد قزوین شدند که توسط قزوینی‌ها کشتار شدند و بیش از دو هزار کشته تلفات دادند و مابقی به اصفهان گریختند و جریان را به میرمحمود خبر دادند و وی از فرط خشم، بازماندگان خاندان صفوی و مقامات سابق را کشت. طهماسب میرزا که پس از قتل‌عام خاندان صفوی در اصفهان، بنام طهماسب دوم، شاه شده بود بمانند پدرش مرتکب چند اشتباه سیاسی شد از جمله این‌که به عثمانی امتیازهایی داد و با ورود روس‌ها به قفقاز موافقت کرد، به این شرط که این دو دولت از شاه‌بودن وی حمایت کنند. این اشتباهات سبب شد که توسط نادر که فرمانده ارتش بود برکنار شود. نادر تعیین شاه بعدی را بر عهده بزرگان کشور و نمایندگان شهرها گذارد که آنان در اجتماع خود در دشت مغان در آذربایجان، وی را به آن مقام برگزیدند.
  • 1955 میلادی – اعلام شد که واکسن بیماری «پولیو» یا «فلج اطفال» ساخته شده، موثر  واقع شده است. این بیماری تا آن زمان قربانیان فراوان داشت و همگان را نگران ساخته بود. در مواردی، بزرگ‌سالان هم از قربانیان پولیو بودند و معروف‌ترین آنان روزولت رییس‌جمهوری آمریکا در زمان جنگ جهانی دوم است. کاشف این واکسن، دکتر «یوناس سالک» از مهاجران روس در آمریکا بود. وی که در سال 1995 درگذشت بابت این کشف مهم خود پولی نگرفت، امتیاز آن را به ثبت نداد و تلاش خود را به عنوان هدیه‌ای به بشریت اعلام داشت.
  • 2007 میلادی – «لی هسی ان لونگ» نخست‌وزیر چینی‌تبار سنگاپور تصمیم گرفت که دست‌مزد سالانه وزیران کابینه این کشور چهار میلیون و پانصد هزار نفری را 60 درصد افزایش دهد. به این ترتیب، این وزیران در میان وزیران همه کشورها، بالاترین دست‌مزد را دریافت خواهند داشت، حتا بیشتر از رییس‌جمهور آمریکا. با این افزایش، دست‌مزد هر وزیر سنگاپوری  هرماه بیش از یکصد هزار دلار برابر با 93 میلیون تومان است.
  • ۱۹۳۵ میلادی – «یهودیان» از انتشار کتاب و نشریه در آلمان منع شدند.
  • ۱۹۴۵ میلادی – «فرانکلین دلانو روزولت» که از ۱۹۳۳ رییس‌جمهوری آمریکا بود در ۶۳ سالگی بر اثر سکته مغزی درگذشت.
  • ۱۳۸۶ خورشیدی – «عباس کاتوزیان» از نقاشان بنام معاصر در سن ۸۵ سالگی درگذشت.
  • ۱۹۶۱ میلادی – «یوری گاگارین» کیهان‌نورد شوروی به عنوان نخستین فضانورد جهان به فضا رفت و به مدت ۱۰۸ دقیقه مدار زمین را یک دور بطور کامل پیمود. عصر سفرهای فضایی انسان با این پرواز آغاز گشت.
  • ۱۹۸۱ میلادی – «شاتل کلمبیا» به عنوان اولین شاتل فضایی جهان به فضا پرتاب شد.
  • 1371 خورشیدی – «دکتر محسن صبا» درگذشت. او در تهران متولد شد و تحصیلات خود را ابتدا در دارالفنون تهران به پایان رساند، سپس برای تکمیل تحصیلات عازم فرانسه شد و پس از اخذ درجه دکترا در رشته حقوق به ایران بازگشت. صبا از بدو مراجعت به ایران به تدریس مشغول شد. او موسس گروه ملی کتاب‌شناسی ایران و هم‌چنین کمیته بایگانی وابسته به یونسکو است. از مهم‌ترین آثار وی به «کتاب‌شناسی، گل‌های حافظ، ترجمه سفرنامه‌های مختلف، اصول فن کتاب‌داری و تنظیم کتاب‌خانه‌ها و اصول آمار و کلیات آمار اقتصادی» را می‌توان اشاره کرد.
  • 1980 میلادی – آمریکا با هدف اعتراض به عملیات نیروهای شوروی در افغانستان بازی‌های المپیک مسکو را تحریم کرد. در پی این اقدام واشنگتن، بیشتر دولت‌های بلوک غرب و دوستانشان دست به تحریم مسابقه‌های ورزشی مسکو زدند که در تابستان آن سال انجام شد. این تحریم، سیاست را علنی‌ وارد مسابقه‌های جهانی المپیک کرد که باید جریانی غیر سیاسی باشد و قرار بود به دور از بازی‌های سیاسی و هرگونه ارعاب دولتی و بهره برداری‌ به صورت تغییر افکار عمومی انجام شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,