Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
به بهانه سال‌روز درگذشت «عباس کاتوزیان»

«سبکی در تار و پود بوم»

2010 April 12

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@khoocheh.com

بیست و سوم فروردین مصادف با سال‌روز درگذشت عباس کاتوزیان است. او از نقاشان بنام معاصر بود. موضوعات نقاشی وی عمدتن پیرامون زرتشت، شهریار، اعتیاد و جنگ ایران و عراق بود. آثار او در نمایشگاه‌ها و موزه‌های داخلی و موزه‌های اروپایی در معرض دید قرار دارد. مرگ وی در سال 1387 در سن 85 سالگی هم‌زمان با برگزاری نمایشگاه آثارش بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«عباس کاتوزیان» در سال 1302 در تهران متولد شد و چنان‌که خود گفته: «تا آن‌جا که یاد دارم نقاشی کردم و نقاش بودم. همیشه در تار و پود طراحی تلاش کردم و غرق در رنگ‌ها بوده‌ام.»

وی از هنرجویان  هنرستان کمال الملک بود. و بعدها در سال 1322 نایب رییس این هنرستان نیز شد، او تنها نقاش ایرانی است که در سال 1352 آثارش در کنار آثار «کمال الملک» در مجلس شورای ملی به معرض تماشا قرار گرفت.

وی پنج نمایشگاه در آمریکا، دو نمایشگاه در پاریس، یک نمایشگاه در لندن، 27 نمایشگاه انفرادی در تهران و 9 نمایشگاه در آبادان برپا کرده است. برخی از آثار این استاد نقاش در موزه‌های آستان «قدس رضوی»، «موزه بوداپست»، موزه «سلطنتی اروپا» به یادگار مانده است.

عباس کاتوزیان در 22 فروردین سال 1387 ‌پس از ۹ سال دوری از فضای هنر ایران، نمایش‌گاهی در نگارخانه‌ی اصلی فرهنگ‌سرای نیاوران برگزار کرد. تنوع موضوعی تابلوهایی که او با خود به فرهنگ‌سرای نیاوران آورد بسیار چشم‌گیر بود. علاوه بر پرتره‌ها که شمارشان بیش از دیگر آثار بود، در میان آن‌ها پرتره حضرت موسی، زرتشت، شهریار دیده می‌شد آثار بدیع و تاثیرگذاری عرضه می‌شد که از هم‌دردی استاد نقاش با اقشار ضعیف جامعه حکایـت می‌کرد. اعتیاد و فقر دست‌مایه خلق آثاری شده بود که کمتر از سوی وی در نمایشگاه‌ها عرضه شده است. عباس کاتوزیان که در زمینه نقاشی «رئال» و «فیگوراتیو» شهره است در این نمایشگاه آثاری را عرضه کرد که حکایت از عدم پایبندی وی به سبک‌های متداول نقاشی است. او گفته: «قائل  به سبک خاصی نیستم. این سوژه و انگیزه نقاشی‌ست که شکل اثر را تعیین می‌کند.»

کاتوزیان در این نمایشگاه تابلوهایی حماسی از دلاوری‌های مردان و زنان نیز ارایه کرده بود. تابلوهایی درباره دفاع مقدس،وی می‌گوید: «عشق من ایران و آیین‌ها و سنت‌های این سرزمین کهن است. تاریخ حفظ استقلال این سرزمین را سعی کرده‌ام عاشقانه بر بوم‌های نقاشی‌ام روایت کنم.»

اما در شام‌گاه جمعه ۲۳ فروردین سال 1387 بر اثر کهولت سن، در سن ۸۵ سالگی در منزلش در تهران درگذشت و عمرش به پایان نمایشگاه‌اش قد نداد.

این نمایشگاه «۵۰ سال نقاشی‌های عباس کاتوزیان» نام داشت و دربرگیرنده‌ی نزدیک به یک‌صد اثر از نقاشی‌ها و طراحی‌های اوبود که برخی از این آثار برای نخستین بار به نمایش درآمده‌ بود.

وی در آخرین روزهای زندگی خود گفته: «آن‌قدر نقاشی کرده‌ام که شمار دقیق‌شان را به خــاطر ندارم در سنین ‌سیزده چهارده ساله‌گی در زندگی‌ام آن‌قـــدر انرژی برای کارکردن داشــته‌ام که روزی یک تابلو می‌ساختم (می‌کشیدم) شاید بیش از 600 اثر خلق کرده‌ام که حداقل یک چهارم آن‌ها بدن انسان بوده است.»

منبع‌ها:

هفتان

هنری

ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,