Saturday, 18 July 2015
07 December 2021

«وقوع زلزله در تهران حتمی است»

2010 April 13

رییس دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد وقوع زلزله در پایتخت را حتمی دانست و با تشریح تحقیقی که ژاپنی‌ها درباره زلزله احتمالی تهران انجام داده اند گفت: «برای کاهش فجایع زلزله خروج مردم از پایتخت کافی نیست بلکه باید تمرکز را از پایتخت برداریم.»
دکتر بهرام عکاشه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان این‌که گسله‌های تهران فعال هستند افزود: «احتمال وقوع زلزله در تهران حتمی است و آن‌چه که نگرانی‌ها را بیش از پیش می‌کند، بزرگ شدن شهر، گسترش حاشیه نشینی، ساخت و ساز بر روی گسله‌ها و افزایش بیش از حد جمعیت در آن است.»

وی با اشاره به سخنان رییس جمهور در زمینه وقوع زلزله خاطرنشان کرد: «این مسئله سال‌ها است که اعلام می‌شود ولی این بار این واقعیت از سوی مقام ارشد کشور عنوان شده است.»
رییس دانش‌کده علوم پایه دانشگاه آزاد انتقال جمعیت پایتخت به سایر شهرها را راه حل مناسب برای کاهش فجایع زلزله ندانست و گفت: «نمی‌شود مردم را مجبور کرد که در پایتخت زندگی نکنند. این حق مردم است که در هر جا که مایل باشند سکنی گزینند ولی از سوی دیگر در پایتخت با معضل حاشیه نشینی روبرو هستیم که لازم است تا با اتخاذ تدابیری این مشکل برطرف شود.»
عکاشه با بیان این‌که بر خلاف کشورهای پیشرفته روند مهاجرت در ایران از روستاها به شهرها است، ادامه داد: «نبود شغل در روستا و شهرهای کوچک، کمبود امکانات بهداشتی و پزشکی و تمرکز مراکز مهم در پایتخت از مهم‌ترین دلایل خالی شدن روستاها در ایران است.»
وی مدیریت غلط شهرداران را از دیگر دلایل بزرگ شدن پایتخت عنوان کرد و اضافه کرد: «در آن زمان که تهران محدود به میدان آزادی بود در خصوص خطرات زلزله در پایتخت هشدار دادیم و من امروز خوشحالم که شخص شهردار از فرسودگی ۴۰ درصدی خانه‌های پایتخت خبر می‌دهد و آن را مورد تاکید قرار می‌دهد.

این محقق در خصوص توجه مسوولان به پژوهش‌های انجام شده در این زمینه گفت: «گروهی از محققان ژاپنی پروژه‌ای در زمینه گسل‌های تهران و احتمال وقوع زلزله در آن اجرا کرده‌اند. این پروژه پنج سال به طول انجامید و در نهایت گزارشی را ارائه کردند. این گزارش حاکی از آن است که در صورت بروز زلزله در پایتخت فجایع و بحران‌های زیادی گریبان‌گیر کشور خواهد شد.
عکاشه با تاکید بر اینکه تاکنون اثری از چاره‌جویی در زمینه کاهش خسارت‌های ناشی از زلزله احتمالی دیده نشده است به مهر گفت: «کاهش فجایع بعد از زلزله تنها با خارج کردن مردم از پایتخت برطرف نمی‌شود. به نظر می‌رسد که کاهش تمرکز از پایتخت می‌تواند به عنوان راه حل مناسب مورد توجه گیرد.»
رییس دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد در این زمینه توضیح داد: «در این زمینه بهتر است که ایران پایتخت‌های متعدد داشته باشد. یک منطقه پایتخت سیاسی باشد، منطقه دیگر پایتخت صنعتی و شهر دیگری به عنوان پایتخت تجاری معرفی شود.»
وی با اشاره به این مطلب که ایران بر روی کمربند زلزله قرار دارد یادآور شد: «احتمال زلزله در تمام نقاط کشور یکسان نیست به طوری که در ایران مرکزی احتمال وقوع زلزله کم است از این رو می‌توان برای کاهش تمرکز در پایتخت برنامه ریزی کرد.»
رییس دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد آگاه سازی جامعه از خطرات زلزله را از دیگر اقدامات موثر در زمینه کاهش بلایای زلزله ذکر کرد و افزود: «مسوولان کشور باید نسبت به ساخت و سازها نظارت بیشتری داشته باشند. از دهه ۶۰ آیین نامه ساخت بناها در کشور تدوین و تصویب شده است ولی به آن توجهی نمی‌شود و در نهایت شاهد هستیم که ساختمان‌های نیمه‌ساز ویران می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,