Saturday, 18 July 2015
27 November 2021

«اکبر گنجی‌، برنده جایزه پانصد‌هزار‌دلاری پیش‌برد آزادی»

2010 April 13

رادیو کوچه

اکبر گنجی‌، نویسنده و روزنامه‌نگار ایرانی برنده جایزه 500 هزار دلاری «پیش‌برد آزادی» از موسسه کاتو میلتون فریدمن در سال 2010 شد.

موسسه کاتو علت اعطای این جایزه را به اکبر گنجی «حمایت وی از دمکراسی سکولار و افشای دخالت دولت در ترور افرادی که مخالف رژیم مذهبی ایران هستند» عنوان کرده است.

به گفته‌ی ادوارد اچ کرین رییس موسسه کاتو آقای گنجی را می‌توان بهترین فرد برای نگارش مقالات  سال 1999 در بررسی قتل‌های زنجیره‌ای ایران‌، که به‌عنوان یکی از باقی‌مانده‌های جریان روشن‌فکری ایران است، برگزید.

«سیاه‌چال ارواح»، عنوان یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال را به خود اختصاص داد که یکی از عوامل شکست‌های انتخاباتی برای نامزدهای حزب محافظه‌کار در انتخابات مجلس سال 2000 است.

به گفته‌ی ادوارد کرین «اکبر گنجی درد و رنج عظیم را برای‌ به‌دست ‌آوردن آزادی در ایران، تحمل کرده است.»

وی در ادامه افزود: «او به خاطر راهی که رفته است و تسلیم شده مورد سرزنش هیچ کس نیست، زیرا او همیشه به دنبال راهی برای به دست آوردن آزادی برای مردم کشورش است».

گفتنی است جایزه میلتون فریدمن برای پیشبرد آزادی، جایزه بین‌المللی برای کمک‌های قابل توجهی که منجر به پیش‌برد آزادی فردی است در سال 2002 تاسیس و هر دو سال یک‌بار برگزار می‌شود. این جایزه قرار است 13 می سال جاری طی مراسمی در واشنگتن به‌طور رسمی به اکبر گنجی اعطا شود.

منبع

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,