Saturday, 18 July 2015
27 November 2021
بیست و چهارم فروردین - سیزدهم آوریل

«تقویم تاریخ بیست و چهارم فروردین»

2010 April 13

مریم / رادیو کوچه

maraym@koochemail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1896 میلادی – «ادوارد هانس» پژوهش‌گر آلمانی با انتشار «دی هاوستیر» نظر داد که ایرانیان نخستین مردمی بوده‌اند که اسب را اهلی کرده و به کار سواری گرفتند و در جنگ بکار بردند. طبق تحقیقات هانس، هر سه طایفه ایرانی از هشت‌صد سال پیش از میلاد قادر به جنگ سواره بودند. قبل از آن گمان می‌رفت که اسب، نخست در غرب سیبریه اهلی شده بود. در اکتشافات باستان‌شناسی مناطق غربی سیبری، گورهای قدیمی به دست آمده بود که مردگان را با اسب‌هایشان دفن کرده بودند و این کشف سبب شده بود که تصور شود که آنان، نخستین اسب سواران جهان بوده‌اند.
  • 1305 خورشیدی – قانون کیفر عمومی و آیین دادرسی ایران که بیش از 5 دهه رعایت شد از 122 سال پس از تدوین قانون آیین دادرسی کیفری فرانسه به اجرا درآمد. آیین دادرسی کیفری ایران که از فروردین 1305 به اجرا گذارده شد ترجمه قانون آیین دادرسی سال 1804 فرانسه بود که هنوز هم در ممالک فرانسوی زبان ازجمله بلژیک اجرا می‌شود. قانون دادرسی کیفری فرانسه نیز در آوریل 1804 به امضای ناپلئون بناپارت رهبر وقت آن کشور رسیده بود و از 13 آوریل لازم‌الاجرا شده بود.
  • 1742 میلادی – «توماس جفرسون» اندیشمند و دولت‌مرد آمریکایی به‌دنیا آمد .
  • 1906 میلادی – فرضیه نسبیت «انیشتین» انتشار یافت.
  • 1960 میلادی – «فرانسه» چهارمین کشور اتمی جهان شد.
  • ۱۵۹۸ میلادی – فرمان «نانت» مبنی بر آزادی مذهب در فرانسه امضا شد.
  • ۱۳۴۹ خورشیدی – مدرسه عالی تلویزیون و سینما در تهران گشایش یافت. این مدرسه با هدف تربیت دانشجویان فرهیخته در حوزه ساخت برنامه‌های تلویزیونی و سینمایی شروع به کار نمود و توانست در این زمینه تاحدود زیادی موفق عمل نماید. پس از انقلاب اسلامی به دانشکده صدا و سیما تغییر نام داده ‌است.
  • 1919 میلادی – حادثه خونین قتل عام «باغ چالیپان والا» در شهر معروف «امریتسر» واقع در کشور هندوستان اتفاق افتاد. در این روز جمعی از هندیان بدون سلاح که به تظاهرات آرام و ساکتی در مورد تقاضای استقلال دست زده بودند، در یک محیط محدود به گلوله مسلسل بسته شدند و در اندک مدت 1000 نفر کشته و 4000 نفر زخمی شدند. مبارزه «اسلحه به اسحله» بین هند و انگلیس از این روز برای استقلال شروع شد.
  • 1749 میلادی – «شارل فوکس» یکی از سیاست‌مداران بزرگ انگلستان در قرون هجدهم و نوزدهم میلادی در «وست مینستر» قدم به عرصه وجود گذاشت. وی خانواده‌ای اشرافی و نجیب داشت و تحصیلاتش را در رشته حقوق سیاسی به پایان رسید. شارل فوکس که از رهبران حزب معروف «ویگ» بود ،بعد از مرگ پیت دوم به صدارت انگلستان رسید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,