Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
کوچه مهتابی – یک قلم و یک تانک و

«سفر در سفر، با یک کارتون خواب گرگانی‎»

2010 April 13

اردوان طاهری/ رادیو کوچه

a.taheri@koochehmail.com

«طبق روال چند سال گذشته که هر از گاهی در یک کلاس مربی‌گری یا داوری تکواندو خودم را از همه‌ی بود و نبود پشت سر و ابهام‌های آینده رها می‌کنم، آمده‌ام به یک شهر کوچک، در 28 کیلومتری شمال‌غرب وین به نام اشتوکراو (Stockerau). تکواندو – شاید – راهی شده برای گذار از درگیری‌های ذهنی و اجتماعی من در این دوران آشفته‌ی ایران.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

امروز که مهر «سمیه» با دست‌پخت خوبش همراه من بود، دوستان ورزشکار را برای ناهار همراهی نکردم. این شد که تنها ماندم با خیال‌های خوش ورزشی. تلفن همراه را که برداشتم، ای‌میل دوست خوبم، طراح و کاریکاتوریست گرگانی، «یحیی‌تدین» را دیدم که طرح زیبایی پیوست آن بود و مرا از این فضای ورزشی اروپایی بازگرداند به تصور تانک‌های قدرت و قلم پرصلابت اهل خبر.

نگاه من، هر از گاهی از روی واژه‌ها و کاغذ سفید دفتر همراهم منحرف می‌شود و در صفحه‌ی نه چندان بزرگ تلفن همراه، باز به این طرح دوخته می‌شود. هزار مفهوم تلخ و شیرین که در این قلم‌گردانی هنرمندانه، از گرگان ما تا اشتوکراوی اتریشی‌ها سفر کرده و مرا با خود به چشم‌برهم‌زدنی به ایران بازگردانده است.

طرح تدین گویاتر از آنی است که به شرح نیازمند باشد، اما بهانه‌یی می‌خواستم برای انتشار آن و ناخودآگاه، نوشتن آغاز شد. اگر صدای مرا می‌شنوید، یکی – دو ساعت بعد که متن و صدای من و طرح «یحیی‌خان‌تدین» جای خود را در وب‌گاه رادیو کوچه گشود، سری به آن بزنید. شاید شما هم با این طرح، طی کنید همه‌ی چندماهه‌ی گذشته را و شاید هم چند سال دورتر از آن را و شاید – حتا – همیشه‌ی تاریخ را.

طرح اهدایی یحیی‌تدین به رادیو کوچه

نگرانی من در همه‌ی این لحظه‌ها بیشتر می‌شود، وقتی که پیام «هنگامه‌شهیدی» را از اوین می‌‌خوانم که گفته: «زندان مدرسه یوسف است که هرکس که چرایی زندگی را یافته است، با چگونگی آن نیز خواهد ساخت». «هنگامه» خود را برای حکم غیرقانونی شش سال زندان آماده کرده است. تمکین به قانون قانون‌شکنان دشوار است و سرانجام آن، «نمی‌دانم»! به واقع این پرسش مهم است – دست کم برای همه‌ی کسانی که حرکت در مسیر اصلاح‌طلبی، یعنی در چهارچوب قانون مبارزه کردن را دنبال می‌کنند – که تا چه حد باید به رفتار غیرقانونی قانون‌گذاران و مجریان قانون که خود قانون‌شکنند و اصول اولیه حقوق‌بشر را رعایت نمی‌کنند، تن داد؟!

حالا «یحیی‌تدین» که همراه جمعی از کاریکارتوریست‌ها، در اعتراض به رویدادهای پس از انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر ایران «کارتون‌خواب»[1] شده و به قول خودش نان از عمل خود می‌خورد و منت از «حاتم‌طایی» نمی‌برد، نمی‌دانم چرا از گرگان یا ناکجاآبادی دیگر در ایران این ای‌میل را برای من فرستاده و مرا این‌گونه درگیر کرده؟! شاید اگر سردبیر – که نامش همچون من – اردوان است و باید نگهبان راستی و درستی باشد، موافقت کند، یک برنامه کاریکاتوری یا شاید«کاری‌رادیاتور»ی ساختیم از این پس.

غصه نخورید، تا من زنده‌ام و آزاد، «کوچه‌مهتابی» به قوت خود و خدا باقی است، اما این برنامه «کاری‌رادیاتور» هم بد نیست، نه؟!

وقتی «کاریکاتور» و «کاری‌کلماتور» داریم، چرا «کاری‌رادیاتور» نداشته باشیم؟!

شاید فکر کنید که «کاری‌رادیوتور» به قرینه لفظی «کاری‌کلماتور» درست‌تر باشد از «کاری‌رادیاتور»، اما من فکر می‌کنم که «کاری‌رادیاتور» هم رادیاتور دارد برای خنک شدن و گاهی هم گرم کردن و هم «کاری» دارد که ادویه خوش‌عطر و خوش‌مزه‌یی است. راستی، کاری، یک کاری هم معنی دارد که شاید بتوان نتیجه‌گیری کرد که «کاری‌رادیاتور»، برنامه‌یی است که کاری برای خنک کردن و گرم کردن ما انجام خواهد داد.


[1] – گروهی که توسط کاریکاتوریست‌های معترض به رویدادهای پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران تشکیل شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment