Saturday, 18 July 2015
02 December 2021

«کشف روش برقراری ارتباط کلامی میان جانداران»

2010 April 14

دانشمندان به تازگی شیوه جدیدی را در برقراری ارتباط کلامی میان جانداران کشف کرده‌اند. ارتباطی که از طریق راه رفتن برقرار می‌شود.

به گزارش مهر، گروهی از دانشمندان دانشگاه اوتاوا در کانادا با مطالعه بر روی کرم‌های ابریشم دریافتند این جاندار برای محافظت از «قلمرو برگی» خود از این شیوه از ارتباطات استفاده می‌کند. به بیانی دیگر این جاندار با استفاده از این شیوه ویژه از حرف زدن بدون تحمل آسیب و جراحت ناشی از نبرد با مزاحمان و مهاجمان به آن‌ها می‌فهماند که باید هر چه زودتر قلمرو وی را ترک کنند.

به گفته دانشمندان این کرم‌ها در هنگام راه رفتن با ایجاد سیگنال‌های پیچیده و ارتعاشی بر روی ساختارهای پرز مانند بدن خود صدایی آزار دهنده به وجود می‌آورند تا به مهاجمان اخطار دهند به آن‌ها و قلمروشان نزدیک نشوند.

بر اساس گزارش بی بی سی، زمانی که این کرمها چنین سیگنال‌هایی از خود ساطع می‌کنند، مهاجم برگ را ترک می کند. مفهوم این سیگنالها مشابه این است که که جاندار بگوید «من اینجا هستم، از اینجا خارج شو، من در حال حاضر مالک این برگ هستم.»

دانشمندان با مطالعه بر روی انواع مختلف این کرم‌ها در گونه‌ای واحد شجره‌نامه مولکولی برای این جانداران ایجاد کرده و دریافتند کرم‌هایی که از قدمت بیشتری برخوردارند مشکل خود را با حمله به مهاجمان بر طرف می‌کنند که گاه این نزاع‌ها به مرگ جاندار ختم می‌شود. اما سیر تکاملی باعث شده است کرم‌های جدیدتر مشکلات خود را بدون درگیری در یک نزاع مرگ‌بار رفع کنند. در واقع این سیگنال‌ها به صورت اولیه به مهاجمان هشدار داده و از وقوع درگیری جلوگیری می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,