Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
پیام دکتر احمد صدر حاج‌سید‌جوادی

«هشتمین سال در‌گذشت دکتر یداله سحابی»

2010 April 14

دکتر احمد صدر حاج‌سید‌جوادی در پیامی به مناسبت هشتمین سال درگذشت یار و هم‌رزم خود، مرحوم دکتر یداله سحابی،  به فراز‌هایی از زندگی آن مرحوم اشاره کرد و به حاکمان جمهوری اسلامی تذکر داد «اگر می‌خواهند از مسیر ظالمانه‌ای که پیش گرفته‌اند، بازگردند؛ به سخنان آن پیر دوباره مراجعه کنند که از آن جمله نامه‌‌ای به رهبر فعلی جمهوری اسلامی در سال 1378 بود که اگر مفاد آن‌را آویزه‌ی گوش خود می‌کردند وضع حکومتی که با وعده‌ی مدینه‌النبی برسر کار آمده بود این نمی‌شد.»

متن این پیام بدین شرح است:

به نام خدا

هشت سال از درگذشت پیر ایمان و صفا دکتر یداله سحابی می‌گذرد.

مردی که به حق باید گفت در راه ابلاغ رسالت خدایی خود بدون ترس از وجود غیر خدا عمل می‌کرد و خود به عنوان الگوی آن‌چه که ابلاغ می‌کرد مثال زدنی بود. او مسلمانی متعبد، سیاست ورزی باتقوا و معلمی دل‌سوز بود و در راه  آن‌چه مطلوب می‌دانست گام به گام قدم برمی‌داشت و برای رسیدن به هدف هر وسیله‌ای را توجیه گر نمی‌دانست.

دکتر یدااله سحابی تغییر را از درون مردم جستجو می‌کرد و برای تغییرات نیز تعجیل نداشت. او عمر خود را صرف ساختن مدارس و آموزشگاه‌ها و مدارس کرد و سال‌های بسیاری در دانشگاه به عنوان اولین استاد زمین شناسی به تربیت شاگردان این رشته کرد و در زندان برازجان نیز به آموزش زندانیان عادی و بی‌سواد پرداخت.

سحابی در وادی سیاست نیز با وجدان خویش و از باب تکلیف به وظیفه‌ی شرعی خود پاگذاشت و برای همرزمان خود در نهضت مقاومت ملی و نهضت آزادی ایران اخلاق او سرمشق همرزمانش بود. او در کار سیاسی خالی از کینه بود و به جای معلول با عامل دشمنی می‌کرد. او ظلم و جهل را نشانه رفته بود و سعی می‌کرد ریشه این دو را برکند و حتی در مقابله با افرادی که (در هر دو نظام) عمله‌ی این دو خصلت بودند با زبان نصیحت سخن می‌گفت.

او در این راه، زندان، تبعید، و فحاشی‌ها را به جان خرید، ولی از بازگویی هیچ سخن حقی نترسید. همین‌جا مناسب است به حاکمان جمهوری اسلامی تذکر دهم، اگر می‌خواهند از مسیر ظالمانه‌ای که پیش گرفته اند، بازگردند؛ به سخنان آن پیر دوباره مراجعه کنند که از آن جمله نامه‌‌ای به رهبر فعلی جمهوری اسلامی در سال 1378 بود که اگر آن انتقادات را می‌پذیرفتند وضع حکومتی که با وعده‌ی مدینه‌النبی برسر کار آمده بود این نمی‌شد.

در پایان سخن اظهار امیدواری می‌کنم، جوانانی که در چند ماه گذشته جان بر کف برای اصلاح راه به بیراهه کشانده شده‌ی انقلاب اسلامی به خیابان‌ها آمدند، با مطالعه‌ی تاریخ و زندگی این بزرگ‌واران و همرزمان دیگرش، مهندس مهدی بازرگان و آیت‌اله سید‌محمود طالقانی، از آنان درس بگیرند و متوجه باشند که سحابی نزدیک به یک قرن برای هدفش ایستادگی کرد، از حرکت باز نماند، و امید خود را از دست نداد.

والسلام علیکم

احمد صدر‌حاج‌ سیدجوادی

23 فروردین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,