Saturday, 18 July 2015
13 May 2021
توریسم مذهبی‌، ورزشی‌، پزشکی‌، کشاورزی‌، تحصیلی و ...

«رمز موفقیت مالزی در جذب گردش‌گر»

2010 April 15

رادیو کوچه

سال گذشته میلادی علی‌رغم رکود مالی جهان و شیوع آنفولانزای خوکی قریب به 30 میلیون گردش‌گر به کشور 27 میلیونی مالزی آمدند این موضوع سقیل زمانی برای ما قابل هضم می‌شود که با اصطلاح‌هایی چون توریسم مذهبی‌،توریسم‌ ورزشی‌، توریسم‌ پزشکی‌، توریسم  کشاورزی‌، توریسم  تحصیلی و … در این کشور آشنا شویم.

شمار گردش‌گران وارد شده به کشور مالزی در طول سال 2009 میلادی با توجه به وجود رکود مالی و اقتصادی موجود در جهان و نیز شیوع همه‌گیر آنفلوآنزای خوکی در شرق آسیا به بیش از 29 میلیون 650 هزار نفر رسید‌، این امار نشان می‌دهد مالزی در سال 2009 رشد فزاینده‌ایی در این زمینه داشته است اما باید کنکاو کرد این مهم چرا و چگونه محقق شد.

نگاه مالزی به هر چیزی اعم از اقتصاد‌، ورزش، بهداشت و حتی مذهب نگاهی برای جذب گردش‌گر است‌، در حقیقت دولت نه تنها وزارت توریسم این کشور را موظف به حفظ و احیا جاذبه‌های گردش‌گری کرده تا گردش‌گران را جذب کند بلکه سایر وزارت‌خانه را نیز مکلف کرده تا در این راستا در حیطه کاری خود تلاش کنند تا گردش‌گران را مجاب نماید در آینده سفر مجددی نیز به این کشور مسلمان زیبا داشته باشند.

در همین راستا وزارت بهداشت مالزی 12 و 13 آوریل (23 و 24 فروردین ماه سال جاری) اقدام به برگزاری کنگره بین‌المللی توریسم درمانی در این کشور کرد که در آن موضوع نحوه بازاریابی توریسم درمانی مورد بررسی قرار گرفت‌.

در حاشیه این کنگره نمایشگاهی برای بازدید عموم پیش بینی شده بود و بازدید‌کنندگان جویای خدمات درمانی می‌توانستند برای استفاده از بسته‌های خدمات ارایه شده ثبت نام کنند.

برپا کنندگان این نمایشگاه اظهار داشتند که با استقبال فراتر از انتظار متخصصان پزشکی، شرکت‌های داروسازی، صنعت بیمه، آژانس‌های مسافرتی و انجمن‌های پزشکی روبه‌رو شدند.

افزایش هزینه‌های درمانی و مراقبت‌های پزشکی در کشورهای توسعه یافته باعث افزایش سفرهای درمانی به کشورهایی شده است که خدمات پزشکی را با هزینه‌های کمتری ارایه می‌دهند.

بنابراین افزایش رقابت جهانی در صنعت درمان، بیماران را با فرصت‌های بهتری برای درمان خود با هزینه کمترفراهم کرده است.

این گزارش حاکی است، در سال 2008 میلادی بیش از 280 هزار خارجی برای پی‌گیری امور پزشکی خود به مالزی سفر کرده‌اند که بیش از 200 میلیون رینگیت (بیش از 60 میلیون دلار) درآمد برای این کشور به ارمغان آورده است.

نخست‌وزیر مالزی نیز در این راستا خبر جالب دیگری داد و گفت: «با هدف جلوگیری از خروج پزشکان بومی به همسران خارجی آن‌ها اجازه ی کار می‌دهد تا توریسم پزشکی را هم راه بیاندازد این مجوز به شرطی صادر می‌شود که کیفیت حرفه‌ای همسران پزشکان مالزیایی مورد تایید دولت قرار بگیرد.»

وی هم‌چنین افزود: «افرادی که به منظور درمان و به صورت اورژانس هنگام ورود به مالزی ویزا دریافت می‌کردند از این پس می‌توانند ویزای اجتمایی بگیرند.»

تون نجیب تصریح کرد این قانون با هدف تبلیغ و ترویج توریسم پزشکی اتخاذ شده است.

اما وزارت ورزش و جوانان نیز بی‌کار نبوده و به همین منظور هفته پیش رقابت‌های اتومبیلرانی فرمول یک را در مالزی برگزار کرد در حقیقت مالزی همه ساله میزبان این رقابت‌هاست رقابتی که حتا خود به عنوان شرکت‌کننده در آن حضور ندارد و فقط در راستای جذب توریست ورزشکار و تماشاچی است. این وزارت‌خانه تور بزرگ دوچرخه سواری لنکاوی را نیز هر ساله با خیل علاقه‌مندانش برگزار می‌کند و باز در حالی که خود تبحر خاصی در این رشته ندارد و فقط  در راستای آن مهم برگزار می‌شود.

حتا مالزی در حالی که تیم ملی و لیگ منظمی در رشته فوتبال ندارد اقدام به میزبانی همیشگی از کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC‌‌) کرده است تا همه بازیکنان و مربیان و سرپرستان تیم‌های آسیایی مجبور باشند برای انجام امورات باشگاه و فدراسیون مربوطه سفری به این کشور داشته باشند.

تور تابستانی و هر ساله تیم فوتبال منچستر یونایتد با همه بزرگانش در مالزی و احداث پنجمین ورزشگاه بزرگ دنیا در بوکیت جلیل و خیلی از موارد دیگر نیز از اقدامات وزارت ورزش و جوانان است تا سهمی در جذب گردش‌گر با توریسم ورزشی داشته باشد.

یکی دیگر از بحث‌ها‌، بحث توریسم تحصیلی است جالب است بدانید فقط از ایران بالغ بر 13 هزار دانشجو در مالزی تحصیل می‌کنند در حالی که در این راستا ایران یک کشور معمولی است و کشورهای عربی و همسایگان مالزی و حتا اروپایی‌ها دانشجوی بیشتری به نسبت ایران دارند‌. در نظر بگیرید حجم پولی که توسط این دانشجویان و در پاره‌ای از موارد والدین و دوستان نزدیک این دانشجویان برای مدت حداقل 4 سال در این‌جا خرج می‌شود.

چند روز پیش بود که چهارمین کنفرانس  بین‌المللی Going Global در زمینه تحصیلات دانشگاهی در عرصه بین‌المللی در لندن برگزار شد.

در این همایش شاخص جدیدی معرفی شد تا به ارزیابی همکاری‌های بین‌المللی کشورها در زمینه تحصیلات تکمیلی بپردازد.

در این شاخص سیاست‌های 11 کشور در زمینه‌های کیفیت و سطح همکاری در زمینه تحصیلات تکمیلی در سطح بین‌المللی‌، تعداد شعبه‌های دانشگاهی خارجی‌، برنامه‌های دانشگاهی مشترک‌، پویایی دانشجویان و محیط‌های آموزشی‌، وضعیت انتشار کتاب و اختراع و نوآوری‌های ثبت شده‌، کیفیت آموزشی و اعتبار و شهرت مدرک تحصیلی ارزیابی شده و این کشورها بر اساس امتیاز کسب شده رده‌بندی شدند.

بعد از بررسی‌های انجام شده کشور آلمان بالاترین امتیاز را به خود اختصاص داد و مالزی نیز در رده چهارم ایستاد.

مالزی از نمونه‌های بسیار خوبی هست که نشان می‌دهد چگونه یک کشور می‌تواند از صادر‌کننده دانشجو تبدیل به یکی از بهترین وارد‌کننده‌های دانشجو شود.

مالزی به سختی در تلاش است تا جذب دانشجو به کشور خود را تا حد ممکن است افزایش داده و تبدیل به یکی از قطب‌های اقتصادی و علمی منطقه شود.

مالزی برای رسیدن به این هدف تاکید بسیاری را در پشتیبانی از دانشجویان‌، تحقیقات دانشگاهی و ارایه امکانات مناسب آموزشی دارند.

اما وزیر توریسم مالزی خواستار اختصاص بودجه بیشتر دولت برای سرمایه‌گذاری در بخش توریسم مذهبی نیز شد.

وزیر توریسم مالزی، گردش‌گری اسلامی را اصلی‌ترین جاذبه‌ توریسم مذهبی در کنار مراسم تایپوسام و دیپا ولی (عید هندو‌ها)، سال‌نو چینی‌ها‌، روز وساک (عید بودایی‌ها) هاری یارا ( عید فطر مسلمانان ) و سال نو تامیلی‌ها عنوان کرد و جهت سرمایه‌گذاری در این بخش خواستار تخصیص بودجه‌ی بیشتر شد.

داتوک‌سری ‌دکتر ین‌ین که جالب است بدانید این وزیر چینی‌تبار نیز می‌باشد با اشاره به موفقیت توریسم اسلامی در آسیای‌غربی، چین و انگلستان، غذاهای حلال و آموزش راهنما مسلط به زبان عربی را از جمله مسایل مهم در تبلیغ و ترویج این صنعت دانست. وی افزود: «وزارت‌خانه‌ی توریسم 100هزار رینگت در سال 2008 و 160هزار رینگت در سال 2009 برای آموزش راهنمای توریسم اسلامی اختصاص داده است و اکنون راهنمای متخصص مساجد کشور به تعداد 280 نفر رسیده است.

وی با اشاره به تشکیل کمیته‌ای از طرف سازمان توسعه‌ی اسلام و وزارت توریسم به نام «مرکز توریسم اسلامی» اعلام کرد که اکنون بسیاری از مساجد آماده‌ی استقبال و پذیرش از گردش‌گران هستند و افرادی را برای معرفی و راهنمایی توریست‌ها اختصاص داده‌اند.

اکنون بعد از توریسم پزشکی و ورزشی و تحصیلی و مذهبی نوبت آن است که دولت تمام توجهات خود را بر گسترش توریسم کشاورزی معطوف کند.

روزنامه استار دراین زمینه نوشت، دولت از مراکز کشاورزی خواست به بسته‌بندی محصولات خود توجه بیشتری داشته باشند چرا که با توجه به محصولات کشاورزی خاص این منطقه‌، این محصولات بدون بسته‌بندی‌های جذاب و ارایه مناسب نمی‌تواند توجه جهان‌گردها به به خود جلب کند.

وزیر گردش‌گری در بازدید از یک مرکز تحقیقاتی کشاورزی تاکید کرد‌: «مسوولین در این مراکز باید بیشتر از ساختمان‌های چوبی استفاده کنند و رستوران‌ با غذای سبزیجات و محل‌های استراحت کافی برای بازدید‌کنندگان فراهم کنند این مراکز می‌تواند بهترین محل برای علاقه‌مندان محصولات کشاورزی و ادویه‌های این منطقه باشد. در عین حال با تبلیغ و ارایه  مناسب محصولات و بذرهای گیاهان به محل کسب کشاورزان تبدیل شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,