Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
بیست و ششم فروردین - پانزدهم آوریل

«تقویم تاریخ بیست و ششم فروردین»

2010 April 15

مریم / رادیو کوچه

Maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 399 میلادی – یزدگرد اول شاه ساسانی ایران پس از آغاز سلطنت، به مسیحیان قلمرو ایران آزادی مذهبی داد و با ارسال پیامی به دولت و سنای روم یادآور شد که دستور داده است همه تدابیر و عملیات خصمانه بر ضد روم پایان یابد و بازرگانان رومی بتوانند در قلمرو ایران آزادانه به داد و ستد بپردازند و تحت حمایت فرمانداران ایران باشند. یزدگرد در پیام خود تاکید کرده بود که در انتظار عمل متقابل از سوی دولت روم مخصوصن در زمینه آیین زرتشت است که دولت ایران مکلف به حمایت از پیروان آن در سراسر جهان است.
  • 422 میلاد – میان ایران و روم، دو ابر قدرت وقت، یک پیمان صلح صد ساله امضا شد. این پیمان در پی یک جنگ دو ساله میان دو کشور به امضا رسید. این جنگ را ارتش ایران به فرماندهی ژنرال «مهر نرسی» مازندرانی برنده شده بود و پیشنهاد صلح از سوی رومی‌ها داده شده بود تا پیش‌روی ژنرال ایرانی متوقف شود. این پیمان صد ساله تنها دو سال و سه ماه عمر کرد و رومی‌ها در تابستان سال 424 میلادی که ایران را در مرزهای شمال‌شرقی درگیر طوایف آن سوی کوه‌های پامیر دیدند بار دیگر در سوریه نیرو پیاده کردند و جنگ از سر گرفته شد.
  • 1452 میلادی – زادروز «لئوناردو داوینچی» هنرمند و دانشمند ایتالیایی است که در «وینچی» واقع در 30 کیلومتری فلورانس به‌دنیا آمد و در سال 1519 درگذشت. آثار هنری متعدد از او باقی مانده از جمله تصویر «مونا لیسا». اخیرن بانویی که داوینچی تصویر او را ترسیم کرده و این تصویر به مونالیسا شهرت یافته شناخته شده است. داوینچی در عین حال یک ریاضی‌دان بود و نخستین کسی است که طرح هلی‌کوپتر را کشیده است.
  • 1766 میلادی – «فردریک بوتروک» (Friedrich Bouterwek) فیلسوف آلمانی به‌دنیا آمد و آثار متعدد از او باقی است از جمله خاطرات ده جلدی‌ بوتروک.
  • 1980 میلادی – «ژان پل‌سارتر» اندیشمند فرانسوی قرن 20 و از اصحاب فلسفه اگزیستانسیالیسم درگذشت. وی 75 سال عمر کرده بود. سارتر درباره «بودن و زیستن» و این‌که آدم محکوم است که آزاد باشد و هم‌چنین بی‌تفاوتی‌ها در قبال انسانیت، بحث کرده و نظر داده است.
  • 1912 میلادی – «کیم ایل سونگ» نخستین رهبر جمهوری دمکراتیک خلق کره شمالی به‌دنیا آمد و 82 سال عمر و 47 سال بر آن سرزمین رهبری کرد. اعلامیه معروف «چوچه» (Chuche) از او است که از سال 1955 رعایت می‌شود. طبق این اعلامیه، کره‌ای‌ها باید از هویت ملی خود دفاع کنند، غرور ملی خود را از دست ندهند و تنها به خود متکی باشند. با این‌که چین و روسیه به کره شمالی کمک بسیار کرده‌اند، کیم در اعلامیه چوچه به مردم کره توصیه کرده است که متوجه باشند کاری نکنند که این دو دولت دوست برای تغییر سیاست‌های ملی کره اعمال نفوذ کنند.
  • ۱۹۶۷ میلادی – به تصمیم دولت فرانسه «ناتو» همه دفاتر خود در فرانسه را بست و به «بروکسل» انتقال داد.
  • ۱۳۰۹ خورشیدی – زادروز «محمدعلی کشاورز» بازیگر سینما و تاتر ایران. او در اصفهان به دنیا آمد و فارغ‌التحصیل هنرستان هنرپیشگی تهران و دانشکده هنرهای دراماتیک است. او برای نخستین بار در سال ۱۳۴۳ با فیلم «شب قوزی» ساخته «فرخ غفاری» بازیگری سینما را نیز تجربه کرد و تاکنون در ۴۷ فیلم سینمایی ایفای نقش کرده است. کشاورز برای بازی در فیلم مادر ساخته علی حاتمی نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,