Saturday, 18 July 2015
01 December 2021

«زنگ مرگ در هشت ثانیه‬»

2010 April 15

سروش / رادیو کوچه

soroush@koochehmail.com

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر روز گذشته اعلام کرد که  در هر هشت ثانیه در جهان یک نفر بر اثر مصرف سیگار جان می‌دهد.

سلیمان ایزدی در همایش مشاوره پیش‌گیری از اعتیاد روز چهارشنبه گفت: «عوامل شخصی، روانی و اجتماعی از مهم‌ترین عوامل روی آوردن افراد به این ماده است.»

به گفته‌ی وی سیگار جزو خطرناک‌ترین مواد مخدر بوده که ترک آن از مواد دیگری حتا کراک سخت‌تر است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سیگار یکی از مواد مخدر است که رشد فراگیری در جامعه داشته است. اعتیاد به سیگار که در واقع وابستگی به نیکوتین است به سرعت حاصل می‌شود. به گفته‌ی کارشناسان تقریبن ۸۵٪ افرادی که فقط یک عدد سیگار کشیده‌اند به مصرف آن ادامه داده‌اند.

جامعه شناسان می‌گویند: «تشنج در بعضی از خانواده‌ها سبب می‌شود که فرزندان جای امن دومی برای خود انتخاب کرده و در این زمان است که دوستان ناباب و موادمخدر را برمی‌گزینند.»

میزان مصرف سالانه سیگار در ایران 54 میلیارد نخ گزارش شده که 80 درصد آن به صورت قاچاق وارد می‌شود. هم‌چنین به طور میانگین تعداد سیگار مصرفی در ایران 2/13 نخ در روز در بین افراد سیگاری برآورد شده است.

طبق آخرین مطالعه بیماری و سلامت که در سال 87 انجام شد 7/23 درصد جمعیت 15 تا 69 ساله کشور سیگاری هستند و 70 درصد افراد سیگاری زیر 40 سال بوده و دو سوم آن‌ها اولین سیگار خود را در سنین جوانی تجربه کرده‌اند.
هم‌چنین بر اساس طرح انجام شده در سال 87 در میان دانشجویان دانشگاه‌های تهران 16 درصد دانشجویان سیگاری هستند (7/25 درصد دانشجویان پسر و 55 درصد دانشجویان دختر) و میزان استعمال دخانیات از سال اول تا سال آخر دانشگاه رو به افزایش بوده و به ویژه در دانشجویان دختر حدود 31 برابر شده است.
نتایج تحقیقات حاکی از آن است چنانچه افراد در سنین نوجوانی شروع به کشیدن سیگار کنند  و مدت ‌٢٠ سال یا بیشتر به این عمل ادامه بدهند بین ‌٢٠ تا ‌٢۵ سال زودتر از افرادی که به هیچ‌وجه در زندگی سیگار نکشیده‌اند، خواهند مرد.

پژوهش‌های بسیاری در دنیا انجام شده که بر مضر بودن مصرف سیگار دلالت می‌کنند. با این وجود، شرکت‌های تولید سیگار این پژوهش‌ها را بی‌اساس و اثبات نشده می‌خوانند و به تبلیغ گسترده سیگار در کشورهای مختلف جهان ادامه می‌دهند. در بیشتر کشورهای جهان، به جز مناطق آزاد، از سیگار تا چند برابر قیمت اولیه مالیات دریافت می‌شود و سعی می‌شود این پول خرج بهبود سلامت مردم آن کشور شود. پژوهش‌های زیادی نیز سیگار را از عوامل اصلی سرطان می‌دانند. به عنوان مثال در مطالعا ت گسترده مشخص شده که علت اصلی سرطان ریه سیگار است .

در پاسخ یه این سوال که چرا انسان‌ها سیگار می‌کشند باید گفت که گیاه توتون حاوى ماده‌اى شیمیایى به نام نیکوتین است که به گیرنده‌هاى مولکولى خاصى در غشاهاى خارجى گروهى از سلول‌هاى عصبى جانورى اتصال مى‌یابد. نیکوتین پس از اتصال به این گیرنده‌ها، این سلول‌ها را به شکلى غیر از روال عادى شان تحریک مى‌کند. اگر جانورى که نیکوتین وارد بدنش شده یک حشره باشد، نتیجه حاصل مرگ‌بار است؛ که البته از دیدگاه حفاظت گیاه توتون در مقابل حشرات مطلوب به حساب مى‌آید. اما اگر موجودى که نیکوتین را مصرف مى‌کند انسانی با حجم بدنى بسیار بزرگ‌تر باشد، مقدار اندک نیکوتین احساس خوشایندى در او به وجود مى‌آورد (هر چند حتا در مورد انسان نیز مقدار کافى از نیکوتین مى‌تواند کشنده باشد.)

امروزه مصرف سیگار در کشورهای توسعه یافته رو به کاهش اما در کشورهای در حال توسعه سالانه 3.4 درصد به افراد سیگاری افزوده می‌شود. هم‌چنین تحقیقات نشان داده که تقریبن ۷۵ تا ۹۰ درصد افراد مبتلا به شیزوفرنی سیگاری هستند. گفته شده است که افراد مبتلا به شیزوفرنی، معمولن به امید درمان خود سیگاری می‌شوند.

حدود یک سال پیش، بیش از صد کشور جهان، چارچوب «معاهده مهار تنباکو» که شاید نخستین عهدنامه بهداشتی جهان به شمار آید، را به امضا رساندند. چرا که دیگر نمی‌توان در برابر قربانی شدن میلیون‌ها انسان به دلیل مصرف دخانیات سکوت کرد. چنان‌که بر اساس تخمین سازمان بهداشت جهانی، مصرف سیگار در سال 2002 باعث مرگ 5 میلیون نفر شد.

شایان ذکر است در هر نخ سیگار بیش از چهار هزار نوع ماده شیمیایی وجود دارد که برخی از آن‌ها هم‌چون آمونیاک، سیانور و هیدروژن برای سلامت انسان مضر است. از همین رو، بنا بر آمار موجود، در سراسر جهان، 90 درصد سرطان ریه، 75 درصد برونشیت مزمن، 25 درصد بیماری‌های قلبی و عروقی و 15 تا 20 درصد سایر سرطان ها در سنین 35 تا 69 سال ناشی از مصرف دخانیات است.

هم‌چنین انتظار می‌رود تا سال 2030 دخانیات با قربانی کردن 10 میلیون نفر در سال تنها عامل مرگ‌و‌میر در جهان باشد که بیش از 70 درصد آن‌ها در کشورهای در حال توسعه واقع می‌شود. حال آن‌که تا سال 2020 مصرف دخانیات، سومین عامل مرگ به شمار خواهد آمد.

به هر روی چنان‌چه روند مصرف جاری محصولات دخانی ادامه یابد، 1 میلیارد نفر در قرن 21 جان خود را از دست خواهند داد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,