Saturday, 18 July 2015
07 December 2021
بیست و هفتم فروردین - شانزدهم آوریل

«تقویم تاریخ بیست و هفتم فروردین»

2010 April 16

مریم / رادیو کوچه

Maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 • 465 پیش از میلاد – «اردشیر یکم» یا به نوشته مورخان یونانی «اردشیر درازدست» که بر جای پدر نشسته و شاه ایران شده بود تصمیم گرفت که «تخت‌جمشید» پایتخت اول ایران باشد. مورخان یونان باستان تخت‌جمشید را در جهان به «پرسپولیس» معروف ساخته‌اند. اردشیر یکم در پاسارگاد برجای پدرش خشایار شاه نشسته بود که بر سرزمینی از دانوب تا سیردریا و تا سودان حکومت می کرد. محاسبات تقویمی، 16 اپریل آن سال را روز برگزاری مراسم پایتخت‌شدن تخت جمشید به دست داده است. نوروز سال 465 پیش از میلاد در تخت‌جمشید برگزار شده بود، ولی 27 روز پس از نوروز تصمیم شاه وقت به انتقال پایتخت سلطنتی از پاسارگاد به تخت‌جمشید (که فاصله ای زیاد از هم ندارند) اعلام شده بود تا به اطلاع مردم برسد.
 • 1598 میلادی – «گنجعلی خان» که از جانب شاه عباس حکم‌ران خطه کرمان شده بود در بازار این شهر، بانی گرمابه عمومی بزرگ و جالبی شد که 16 آوریل گشایش یافت. این گرمابه پس از قرن‌ها فعالیت به صورت حمام عمومی، از دهه هفتم قرن بیستم به‌صورت یک موزه درآمده که با بازدید از آن می‌توان طرز کار گرمابه‌های سنتی ایران از جمله کیسه‌کشی، مشت و مال و نیز رخت‌کن و … را مجسم کرد. در قدیم رخت‌کن گرمابه‌های عمومی ایران در عین حال محلی برای ملاقات اتفاقی دوستان و گپ زدن و نوشیدن چای و کشیدن غلیان بود.
 • 1859 میلادی – «الکسیس توکویل» اندیشمند لیبرال، تاریخ‌دان و نویسنده فرانسوی در 54 سالگی درگذشت. توکویل عمیقن هوادار آزادی فرد بود و از احتمال این‌که «اکثریت» به استبداد و ستم‌گری و زورگویی بپردازد نگران بود. او که زمانی وزیر امور خارجه فرانسه بود تالیفات متعدد از جمله «دمکراسی آمریکا» و «نظام سابق و انقلاب» دارد.
 • 1820 میلادی – «جورج کورتیوس»(Georg Curtius) زبان‌شناس آلمانی که در زمینه زبان‌های کلاسیک و ریشه زبان‌های اروپایی و واژه‌هایی که از یونانی و لاتین گرفته‌اند، بررسی فراوان کرده و نتیجه کار خود را به صورت چند کتاب و رساله منتشر ساخته است، در این‌ روز به‌دنیا آمد.
 • 1844 میلادی – زادروز «آناتول فرانس» نویسنده معروف فرانسوی است که در سال 1924 درگذشت. وی برنده جایزه نوبل ادبیات سال 1921 است.
 • 1529 میلادی – «لویی دوبرکوین» فرانسوی که گناهش تنها این بود که قسمتی از عقاید لوتر بانی مذهب پروتستان را از زبان آلمانی به فرانسه ترجمه کرده بود به جرم ارتداد، به اعدام محکوم و آتش زده شد.
 • ۱۳۸۵ خورشیدی – درگذشت «پوپک گلدره» بازیگر زن ایرانی.
 • ۱۶۱۳ میلادی – قرار داد صلح میان ایران و عثمانی در اصفهان به امضا رسید.
 • ۱۸۱۸ میلادی – سنای آمریکا قانون غیرمسلح شدن مرزهای این کشور با کانادا را تصویب کرد.
 • 1889 میلادی – «سرچالز اسپنسرچاپلین» معروف به «چارلی‌چاپلین» نابغه عالم سینما درشهر لندن به‌دنیا آمد. چارلی در 5 سالگی برصحنه تاتر ظاهر شد و به سرعت شهرت یافت. چاپلین در سال 1952 میلادی فیلم «لایم لایت» را کارگردانی کرد و بعد از آن به جهان‌گردی پرداخت. دولت آمریکا چارلی را به سبب هم‌دردی با فقرا و محرومان جامعه در این کشور با محدودیت‌هایی مواجه ساخت، اما او هیچ‌گاه به بی‌بند و باری‌های سینمای آمریکا آلوده نشد. فیلم‌های چاپلین آمیخته با اندوه و انتقادات جسورانه و عشق به انسانیت است و مشهورترین آن‌ها «جویندگان طلا، زندگی سگی و دیکتاتوربزرگ» هستند.
 • 1808 میلادی – برای اولین بار ماشین چوب‌بری در انگلستان ساخته شد و به این ترتیب فصل تازه‌ای در صنعت درودگری پدیدار شد. مخترع ماشین چوب‌بری «مانتوس کانگدون» صنعت‌گر و مبتکر معروف انگلیسی بود که کمی پس از آن، اره تسمه‌ای را نیز برای سهولت در قطع چوب‌های مختلف اختراع کرد. کارخانه‌ای که مانتوس بنیان گذاشت هنوز به کار مشغول است، ولی اولین ماشین چوب‌بری،در موزه علمی بریتانیا حفظ می‌شود.
 • 1818 میلادی – «فرانسیسکو گویا» از آخرین بازماندگان نسل استادان کهنه‌کار اروپایی (لقبی که به نقاشان اروپایی پیش از قرن نوزدهم اطلاق می‌شد) و از پیش‌گامان دوران پیش از مدرنیسم است که فلسفه ذهنی و تکنیک به کار رفته در آثارش، سال‌ها بعد مورد استفاده نقاشان بزرگی چون ادوار مانه و پابلو پیکاسو قرار گرفت. وی در این روز درگذشت.

«اردشیر یکم» یا به نوشته مورخان یونانی «اردشیر درازدست» که شاه ایران شده بود تصمیم گرفت که «تخت‌جمشید» پایتخت اول ایران باشد، «الکسیس توکویل» اندیشمند لیبرال، تاریخ‌دان و نویسنده فرانسوی در 54 سالگی درگذشت، «گنجعلی خان» که از جانب شاه عباس حکم‌ران خطه کرمان شده بود در بازار این شهر، بانی گرمابه عمومی بزرگی شد و قرار داد صلح میان ایران و عثمانی در اصفهان به امضا رسید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,