Saturday, 18 July 2015
07 December 2021

«تلاش‌های سیستماتیک برای مهارمنتقدان»

2010 April 16

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز اعلام کرد منع سفر رییس جمهور سابق آقای محمد خاتمی برای حضور در کنفرانس هیروشیما در ژاپن توسط دولت، نقض حق بهره مندی از آزادی سفر و بخشی از تلاش های  گسترده بی ثمر برای کنترل صدای های اعتراضی و جلوگیری از ارتباط  آنها با جامعه بین المللی است.

هادی قائمی؛ سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در این مورد گفت:   «پاسپورت تعداد بسیار زیادی از مدافعان حقوق بشر، فعالان حقوق زن، و افرادی با نگرش‌های مستقل ضبط شده است و در واقع آن‌ها را در کشور خودشان زندانی کرده‌اند.»

وی در مورد مشکلی که در پی ضبط و مصادره پاسپورت افراد ایجاد می شود، گفت: «غالبن برگرداندن پاسپورت به افراد مشروط به این است که سکوت کنند »

خاتمی قراربود در کنفرانسی که در خصوص خلع سلاح اتمی در شهرهیروشیمای ژاپن برگزار می‌شود شرکت کند که به بدین وسیله از سفر بازماند. منابع اصلاح طلب که با رسانه‌های در این زمینه گفت وگو کرده‌اند گفته‌اند که وزارت خارجه با ارسال نامه‌ای به رییس جمهور سابق کشور  او را از سفر ممنوع کرده و تلاش‌های وی برای یافتن دلیل این تصمیم بی نتیجه مانده است.

هفت نفر از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر که توسط گروهی از پیشگامان حقوق بشر هدایت می‌شود و در سال ۱۳۸۷ پلمپ شد، از سفر به کشورهای خارجی منع شده‌اند از جمله محمد سیف‌زاده، محمد علی دادخواه، نرگس محمدی، هادی اسماعیل زاده، نسرین ستوده، وعبدالفتاح سلطانی.
آقای جواد توسلیان؛ همسر خانم شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل  و یکی از موسسان کانون مدافعان حقوق بشر نیز یکی از کسانی  است که بخاطر فعالیت‌های خانم عبادی و تنها بخاطر ارتباط با ایشان، از سفر به خارج از کشور منع شده‌اند.

مقامات ایران تعداد بسیار زیادی از فعالان حقوق زن را از سفر به خارج از کشور منع کرده‌اند بدون اینکه هیچگونه توضیحی در این مورد بدهند که از جمله آن‌ها می‌توان به نام‌های منصوره شجاعی، سیمین بهبهانی، هایده تابش، گینا مدرس گرجی، و ثریا عزیز پناهی اشاره کرد.

جعفر پناهی یکی از کارگردانان مشهور ایران نیز هنگامی که برای شرکت در جشنواره فیلم برلین عازم این شهر بود در فوریه سال جاری میلادی از سفر بازماند. به دنبال این ممنوعیت از سفر وی در تاریخ اول مارس ۲۰۱۰ بازداشت شدو همچنان نیز در زندان به سر می برد.

ممنوعیت افراد از سفر به خارج از کشور در ماده ۱۳۳ قانون آیین دادرسی کیفری پیش بینی شده است که بر اساس آن  با توجه به رویه های دادرسی و بررسی جرم اگر فردی پرونده درجریان کیفری داشته باشد از سفر به خارج از کشور ممنوع می شود.

درحالی که ممنوعیت سفر باید برای کسانی که پرونده دارند واین برای دادسری و احکام قضایی پرونده باز قلمداد می شود می تواند درنظر گرفته شود، ماموران امنیتی واطلاعاتی بدون اینکه قوه قضاییه قرار ممنوع الخروجی برای بسیاری از فعالان اجتماعی، شخصیت های سیاسی و روزنامه نگاران صادر کرده باشد آنها را از سوار شدن به هواپیما و ترک کشور منع کرده اند.

منبع

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,