Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
بیست و هشتم فروردین - هفدهم آوریل

«تقویم تاریخ بیست و هشتم فروردین»

2010 April 17

مریم/ رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 693 پیش از میلاد – پیش از تاسیس دولت واحد در ایران، ارتش آشور بانیپال (حکمران مناطقی در شرق مدیترانه و از جمله شمال عراق امروز) شهر شوش را متصرف شد و ویران ساخت. دولت همدان (مادهای ایرانی) چند دهه بعد با کمک دولت بابل (جنوب عراق امروز)، دولت ستم‌گر آشور را که به صورت یک امپراتوری درآمده بود و تا مدیترانه را در قلمرو خود داشت برانداختند و از صفحه روزگار پاک کردند. دولت همدان سپس چند گروه ایرانی از طایفه ماد را به سرزمین آشور منتقل کرد و در آن‌جا سکنا داد تا مانع احیا آن دولت ستم‌گر شوند و کردهای عراق و ترکیه فرزندان همان مادهای ایرانی هستند که فرهنگ خود را هم‌چنان حفظ کرده‌اند.
  • 1343 خورشیدی – در تهران اعلام شد که افراد مسلح ایل قشقایی در فیروزآباد فارس، هم‌زمان به چند پاسگاه ژاندارمری حمله برده و در جریان این تعرض، عده‌ای کشته و زخمی شده‌اند. اعلامیه دولت وقت حکایت داشت که برای تنبیه این افراد، از تهران نیروی کمکی و ازجمله هنگ چهارم ژاندارم با 12 زره‌پوش به محل اعزام شده است. طولی نکشید که مسببان این یاغی‌گری دست‌گیر و به دادگاه نظامی تحویل و محاکمه آنان از تیرماه همان سال آغاز شد. پس از تغییر نظام حکومتی ایران، ژاندارمری در پلیس ادغام و این سازمان «نیروی انتظامی» نام گرفت.
  • 1898 میلادی – روزی است که «ادوارد برنشتاین» کتاب خود «سوسیالیسم از راه تحول» را در برلین منتشر ساخت که بعدها به بسیاری از زبان‌ها ترجمه شد. با این کتاب «سوسیال دمکراسی» که اینک بیشتر کشورهای اروپا و آفریقا و چندین کشور در قاره‌های دیگر آن‌را ملاک نظام خود قرار داده‌اند، متولد شد که یک «ایسم» عملی‌تر و موافق‌تر با طبیعت بشر تلقی شده است.
  • 485 میلادی – «پروکلوس» فیلسوف، نویسنده و ریاضی‌دان یونانی در 74 سالگی درگذشت. وی از فلاسفه افلاطونی بود ولی در اثبات قضیه‌های هندسه روشی متفاوت از فیثاغورث ارایه کرد. او که هرگز ازدواج نکرد و گوشت نخورد در نویسندگی مخالف نوشتن داستان تخیلی بود و عقیده داشت که مصاحبه با سال‌خوردگان، مخصوصن درباره اشتباهاتشان سوژه‌هایی به دست می‌دهد که نوشتن آن‌ها، انسان و به ویژه نسل نو و آینده را بیدار و روشن خواهد ساخت. وی پاسخ به این پرسش که چرا ازدواج نکرده را به صورت کتاب درآورده و مدعی شده است که «نمی‌خواسته مسوول دشواری‌های احتمالی فرزندان باشد که قبلن خواهش نکرده‌اند به این دنیای پر از درد و رنج و زحمت وارد شوند.»
  • 1790 میلادی – «بنجامین فرانکلین» روشن‌فکر، نویسنده، ناشر، روزنامه‌نگار، سیاست‌مدار و دیپلمات دوران انقلاب استقلال آمریکا در 84 سالگی در گذشت. «آلماناک ریچارد تنگدست» از آثار اوست. وی به پیروزی انقلاب استقلال مهاجرنشینان انگلیسی آمریکای شمالی کمک بسیار کرد .
  • 1865 میلادی – در پی قتل آبراهام لینکلن رییس جمهور وقت آمریکا در یک تماشاخانه، یک زن 42 ساله به اتهام مشارکت در طرح نقشه قتل او و تشویق یک بازیگر تاتر به این عمل، در خانه‌اش دست‌گیر شد. بانوی دست‌گیر شده «مری الیزابت سورات» نام داشت و پس از محاکمه به دار آویخته شد. وی نخستین زن در تاریخ ایالات متحده است که به حکم دادگاه اعدام شده است.
  • 2006 میلادی – بررسی‌های بیوشمیست‌ها که روی دسته‌ای از میوه‌ها و سبزی‌ها به عمل آمده نشان داده است آن دسته از میوه‌ها و سبزی‌هایی که با روش‌های تازه کشاورزی به عمل آمده بودند ارزش غذایی کمتری داشته و در مقایسه با میوه‌ها و سبزی‌های دیگر، ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در آن‌ها به‌مراتب کمتر بوده است. میزان این کمبود، طبق اظهار «دانولد دیویس» بیوشمیست دانشگاه تکزاس، 38 درصد بوده است. این پژوهشگر هفدهم اوریل 2006 اعلام داشت که این کاهش ارزش غذایی را در 13 نوع ویتامین و موادمعدنی مهم موجود در میوه‌ها و سبزی‌های مورد آزمایش خود از جمله کلسیم، فسفر، آهن و نیز پروتیین، ویتامین «ث» و «ب» و … سنجش و مشاهده کرده است. به‌کار بردن مواد شیمیایی و روش‌های ژنتیک و … که به‌منظور افزایش محصول و دفعات محصول‌دهی نبات و بزرگی دانه‌ها، برگ‌ها و میوه‌ها جهت افزایش وزن و جلب مشتری و در نتیجه کسب درآمد بیشتر از کشاورزی باعث کاهش مواد لازم شده است. به عبارت دیگر، به‌کار بردن روش‌های تازه تنها به سود تولید‌کننده بوده نه مصرف‌کننده این محصولات. مصرف‌کننده به‌علت کاهش ورود مواد لازم به بدنش، با این‌که در حجم خوردن تغییری حاصل نشده، سلامت و تندرستی‌اش به مخاطره افتاده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,